Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
Komentáře od mnx
Mohli byste aspoň na tomto serveru o fotografiích přestat dávat umělé obrázky z AI? Stačí, že na ty hrůzy musíme koukat všude jinde. Děkuji.
Odpovědět2  1
Hmm, sensor 1­/2.3 a světelnost ­"už­" od f­/3.0, to je jak před 15 lety. Asi se potřebují zbavit zásob senzorů, co mají ještě na skladech.
Odpovědět0  0
No jen Jestli jsou všichni ti členi potřeba, na f­/8. Když jsem si jako kluk hrál s dírkovou komorou, tak to taky dávalo docela působivé výsledky :)
Odpovědět0  0
Krytka těla, do který si vyvrtám dírku, vyjde na stovku. Ale za 6000, neber to.
Odpovědět1  1
Rád bych napsal, že aspoň bude foťák o to levnější ­- kabelů i nabíječek mám doma hafo. Ale při pohledu na cenu tohoto evf přístroje s aps­-c se senzorem, jehož výroba se rok od roku zlevňuje, mě to celkem přechází.
Odpovědět2  0
Pokud jde o fotky, tak na kompromis při cestování mi přijde lepší APS­-C. Ten senzor není o moc větší, a stejně je ta kvalita výstupu hodně znát. Nevím popravdě, kdo vyrábí senzory pro Panasonica nebo Olympus, ale u MFT vyšší šum, omezenější DR, větší náchylnost na difrakci při větším zaclonění, ty rozdíly tam prostě jsou. Olympus tam má nějakou berličku s pixel­-shiftem, možná i novější Panasonicy, ale to má omezené použití. Pokud bych preferoval video nebo třeba i timelapse, tak není o čem diskutovat. Ale kvůli lepším fotkám se klidně víc pronesu :­-)
Odpovědět0  0
Tak video je jediná věc, proč o Panasonicu v rámci MFT uvažovat. Ještě mě napadá použití teleobjektivů díky velkému cropu, a smířit se s trošku horší kvalitou výstupu.
Odpovědět0  0
Pro nevěřící Tomáše typu mlsný amatér, podle kterých je Pentax ve stavu klinické smrti: Zájem o monochromatickou verzi K3­-III byl tak velký, že nové objednávky musely být dočasně pozastaveny:
https:­/­/pentaxrumors.com­/2023­/04­/16­/pentax­-k­-3­-mark­-iii­-monochrome­-camera­-orders­-suspended­-because­-of­-high­-demand­/#more­-16212
Odpovědět0  0
Osobně jsem měl v ruce všechny hlavní značky ­- Sony, Nikon, Canon, i Olympus a Panasonic. A to nejsem prodejce, jen znám lidi, kteří je mají, a co mi je půjčili do ruky, a chtěl jsem si je prostě vyzkoušet. K­-01 je dávno zapomenutý výstřel z doby, kdy Pentax vlastnila Hoya. Autofocus se tam výrazně zlepšil už od K­-5 II, K­-3 II a hlavně K­-1 mark II. Jo a prosímvás, s tím vaším Olympusem, hláškou ­"mnohem kvalitnějšími skly­" a s těmi průpovídkami na mou osobu ­- to si běžte raději do nějaké facebookové diskuze. Tam zapadnete dobře.
Odpovědět1  0
Pentaxácký AF je už léta stejně dobrý, jako u jiných značek.
Odpovědět2  1
Tak to vyplývá už z principu. Není tam bayerova maska, takže filtr, který obírá o tolik potřebné světlo. Takže senzor je citlivější ­- dá se fotit za horších světelných podmínek, s menším ISO a tím pádem i s menším šumem. Nepoužívá se bayerovo přepočítání ­(i fotky z bayera jsou původně černobílé­) ­- fotky jsou tím pádem zase ostřejší a lepší. Atd.
Odpovědět2  0
Jo, nedávno mi poslali upozornění na testovací betaverzi, že si s tím můžu hrát. Po pár dnech a několika zadáních bum a konec, prý si mám koupit předplatné.
Odpovědět0  0
A použije z toho tak 10. Doba kinofilmu měla své nesporné výhody. Fotograf si opravdu mohl říkat fotograf. Dneska je ze 100 cvakačů fotografem 1, 2.
Odpovědět1  0
A k ničemu :­)­))
Odpovědět0  0
Tak ještě pár let, a třeba k tomu budou dělat už pořádné snímače, plus nějaký široce používaný bajonet.
Odpovědět0  0
Coby nešlo, značka Pentax má pořád ve světě značnou váhu, ať se to někomu líbí, nebo ne. Nebál bych se ani radikálních kroků, jako třeba připojení k L­-mount alianci.
Odpovědět0  0
Doufám, že se v Pentaxu probudí a začnou konečně chrlit i nějaká bezzrcátka, aby neskončili úplně. To by byla velká škoda. ˇŽe budou DSLR spíš už jen pro fajnšmekry, bylo víceméně jasné už před lety, kdy všichni ostatní výrobci oznámili své EVF řešení.
Odpovědět2  0
To asi ne. Teď jsem koukal na parametry, a má to mít jen FullHD video, to je na konci roku 2022 fakt ostuda.
Odpovědět0  0
Zaznamenal jsem to ­- Pentax KF. Ale bude to další APS­-C, ne FF. A podle těch barevných variant asi spíš něco levnějšího, což je možná dobře.
Odpovědět0  0
Já bych ty všechny ty jpegy u zrcadlovek zakázal :D Ne, myslím že každý kdo si takový přístroj pořídí, tak počítá s nějakou kvalitou a taky postprodukcí. Jasně že jsou i jpeg střelci, co to potřebují hlavně rychle. Ale to mají většinou i blesk, nasvíceno to je víceméně dobře, tak to rovnou pošlou dál. A pro ně jsou spíš jiné foťáky.
Odpovědět3  0
U makra se vždycky ostří ručně :­-­) Ostření na šroub tam je jen proto, kdyby s tím chtěl někdo fotit lidi.
Odpovědět0  0
Tak kdo chce, vysolí majlant za K3­-III, asi hlavně kvůli tomu obrovskému optickému hledáčku. Já si raději počkám, jestli vydají další full frame přístroj, když už na něj vydávají objektivy. Třeba bude mít konečně pořádné video :­-)
Odpovědět0  0
Píšete nepravdu, K­-P vyšel v roce 2017. Navíc objektiv je určen i pro FF.
Odpovědět1  0
Tak u těch bokehových kroužků je to dáno lamelami irisové clony. Některé jsou rovné, jiné do kulata. Pak jsou specifické trioplany, které lidi používají jen kvůli bokehu.
Mám tak nějak zafixováno, že určité typy objektivů dávají lepší bokeh než jiný, a nezáleží moc na počtu optických členů.
No a taky by mě to zajímalo víc do hloubky ­- proč vypustit zrovna asférické členy.
Možná proto, že starší manuály co je neměly, měly často nádherný krémový bokeh, jen s ostrostí na plnou díru to už bylo horší, a měly dost barevných vad, které ale zase napomáhaly barevnosti bokehu. Ale to už by spíš věděl nějaký optik, kdo těm konstrukcím víc rozumí.
Odpovědět1  0
No právě proto jsem moc zvědav, jak se jim povede ten FF, když původní návrh hodili do koše :­-)
Odpovědět0  0
Sigma DP1 Merill. Kouknul jsem na Dpreview ­- vyšel v roce 2012. V té době už byly výkonné kompakty s velkým senzorem, ale srovnávám především se zrcadlovkou kvůli velikosti senzoru aps­-c, jako má ta Sigma. A nevím, že by byly nějaké Sigmy s menším senzorem.
Odpovědět0  0
Mám starší kompakt s Fovenem, a tenhle foťáček ­(plus i novější verze­) je především pro fajnšmekry, kteří si každou jedinou fotku předem pečlivě naplánují. Vyšší ISO nepoužitelné ­(takže jakýkoliv sport­), video nepoužitelné, rychlost ukládání naprosto šnečí. DR nic moc.
Na druhou stranu, na co nejnižší ISO dává Foveon opravdu impozantní výsledky ­- fotky jsou superostré, bez barevných vad, nebo aspoň těch typických. Přehnaná zelená ve stínech jde ale potlačit v přiloženém raw editoru, pak přenést do TIFFU a doladit třeba Lightroomu.
Myslím že ta kvalita na nízké ISO je pořád to, proč se Sigma Foveonu drží ­- potenciál tam je ohromný, jen technologie zpracování dosud zaostávaly. Pokud se podaří vyřešit alespoň tu rychlost, a půjde s tím udělat 4K video, bude to velmi zajímavé.
Odpovědět1  0
mnx (71) | 8.4.202115:28|Jarní běh
Díky :­) Pejsek není naštěstí už žádný rychlík, takže po několika pokusech se to dalo. Až bude tepleji, zkusím scénu zopakovat, třeba se povede i na oči.
Odpovědět0  0
Půlhodina? Tak to potom jooo.. Letmo jsem četl i vaše jiné příspěvky, a vy musíte být nějaký troll, jinak mi to hlava nebere.. :D
Odpovědět2  0
Já rád používám oba dva systémy. Optický hledáček má svoje kouzlo, které evf nemůže nahradit. Třeba že si můžu v klidu komponovat, bez toho aniž bych zapínal foťák, šetří se tím i baterka. Ten kdo argumentuje, že v hledáčku uvidím přesně to, co je na fotce a zamezím se tak třeba případným přepalům, můžu odpovědět, že s troškou zkušenosti se to dá s přehledem i s ovf. Teplotu barev můžu vždycky dodělat potom. Na druhou stranu focus peaking a přesné ostření v evf hledáčku, to jsou věci, kvůli kterým mám ještě Panasonic.
Odpovědět2  0
U Pentaxu jsem si na ni dost zvyk. Kvůli pozici fotek z výletů. A astrofoto fičuru by byla škoda opustit.
Odpovědět0  0
Jsem zvědav na testy, parametry vypadají působivě. Akorát to vypadá, že už tam nedali GPS..
Odpovědět0  0
To mohli no.. to je pravda.
Odpovědět1  0
S tou jejich rychlostí vývoje bude nástupce K­-1 až někdy za 5 let..
Odpovědět1  1
Natáčet video lze pořád s displejem, jako je to u jiných dslr ­- namátkou třeba nový Nikon D780. Navíc tohle bude první Pentax se 4K videem, takže se dá počítat i s jeho vyšší kvalitou ­(i když Ricoh zatím neuvedl bližší speficikace, jen rozlišení­/snímkování­), na rozdíl od předchozích modelů, které měly jacky také, ale kvalita oproti konkurenci pokulhávala.
Odpovědět0  0
Tak nějak to je. Střez se každý, kdo chce na kompu dělat nějakou vážnější práci, procesorů AMD. A ještě desek MSI ­(papírově taky skvělé­) :­-)
Odpovědět1  1
K­-3 III by měl mít dotykový displej.
Odpovědět0  0
Však jo. Akorát mu všechno trvá jak psovi pastva. Doufám aspoň ve vylepšené video
Odpovědět2  0
Pamatuju, jak svého času Nokie půjčovala svoje superfototelefony nějakému známému fotografovi, kterým s tím předvedl co to dokáže. Ale aféře dslr fotek se nevyhnula ani ona, ale to už snad byla pod Microsoftem.
Odpovědět1  0
Kdyby radši oznámili nějaké novinky od Pentaxu, než tyhle kravinky..
Odpovědět0  0
Jestli budou tu umělou ­"inteligenci­" cpát i do zrcadlovek, tak doufám že tam půjde i úplně vypnout.
Odpovědět1  0
V šuplíku mám DP2X. Používal jsem ho jako kapesní foťáček na superostré fotky :­) ISO se nesmělo moc přehánět, tak do 400, pak už to bylo špatné. A na dnešní dobu má už poněkud nízké rozlišení
Odpovědět0  0
Podle toho průzkumu Honoru je ­"průměrný evropan­" spíš teenagerka.. :D
Odpovědět3  0
Byl bych i docela rád, kdyby Pentax ­- který jako první vyráběl použitelné pentaprism hledáčky, jako jediný vyráběl DSLR, když už se všichni ostatní snaží o své verze CSC :­) Ještě zapracovat na svém videu, protože poloprofi 4K záznam je něco, co mu citelně chybí. Jinak osobně s váhou foťáku nemám problém. Radši si vezmu na focení pořádné tělo co něco vydrží, než nějakou elektronikou nabušenou krabičku, která se v už jen trošku nestandartních podmínkách začne přehřívat a přestat dělat to, co po ní chci..
Odpovědět3  2
Protože někdo chce mít prostě co nejkvalitnější fotky i při horším světle, což je výrazná slabina m4­/3. ISO nad 1250 je už hodně vidět, zatímco na FF si můžu jít klidně do 3200 a výš, a pořád to bude parádní fotka.
Odpovědět1  2
No už jen pohled na to tělo a ovládání ­- konečně pořádná ­(bez­)zrcadlovka! Panasonic taky slibuje odolnost v extrémních teplotních podmínkách. Jestli to nezabijou cenou, bude z toho časem pěkný A7 killer
Odpovědět0  0
No já myslím, že příklady z Dpreview aj. mluví za vše. Selfie redaktora z mobilmanie nemáte s čím porovnat. Tu pleť má ale vážně poněkud voskovou, ač ho neznám.
Odpovědět1  0
Vloni se na nějakých polooficiálních rumours objevilo, že Pentax končí, což však Ricoh dementoval. Myslím že prostě vyčkávají, jak se bude vyvíjet momentální evf boom, na jehož vývoj potřebují jako relativně malá firmička dlouhou dobu. Pokud s něčím takovým přijdou, bude to mít určitě nějakou přidanou hodnotu na Pentax způsob ­(jako byl pixel shift, dlouhá léta jediný výrobce aps­-c těl se stabilizací v těle, gps astrotracer aj­). Za mě bych se přiklonil aspoň k tomu 4k s nějakými profi možnostmi, jako to mají ostatně dnes všichni ostatní.
Odpovědět0  0
S hledáčkem by už nebyl tak kompaktní. Výklopný displej by taky nejspíš přidal něco na rozměrech
Odpovědět0  0
Žádný nástupce K­-3 neoznámen, natož další fullframe nebo nedejbože evf či 4K. Myslel jsem, že pod Ricohem nebude už Pentax tak divně tajnůstkářská firma jako předtím, ale ono je to asi časem přenosný i na jeho vlastníka..
Odpovědět0  0
OLED TV je už minulost. Bude nahrazena Micro LED TV, jako finálním a nejlepším typem zobrazovače spojující všechny výhody předchozích technologií :)
Odpovědět1  0
Z běžného pohledu asi vychází nejlíp Panasonic G3­-G5, který má vestavěný hledáček a dá se koupit za levno. K levnějším Olympusům se musí hledáček dokoupit zvlášť, a není zrovna nejlevnější. Pevná skla k micro 4­/3 jsou už za celkem přijatelné ceny, jako např. vynikající Olympus 45­/1.8, nebo i Panasonic 20­/1.7. Případně lze dokoupit redukci na M42, zanevřít na autofocus, a dopřát si z přehršle levných, starých, ale některých jedinečných M42 objektivů, a zaostřovat manuálně přes zvětšený náhled v hledáčku. Je s tím pak už docela legrace :)
Odpovědět0  0
Milan Šurkala: Mám dojem, že snad v roce 2001 Pentax představil funknčí prototyp. Nakonec ho ale nezačal vyrábět, protože zájem by byl prý nízký, cena obrovská a nevyplatilo se to ­(osobně si myslím, že se mýlili, a zájem by byl­). Od té doby minimálně několikrát oznámil vývoj FF systému. Mezitím se šířily různé rumours, že teď už zaručeně.. naposled to bylo minulý rok.
Odpovědět0  0
Pokolikáté už? :­) Ale třeba to Ricoh vážně dotáhne do konce, a dočkáme se FF Pentaxu, po asi 15ti letech slibování :)
Odpovědět0  0
ale těch 2048*1152 nebo kolik by to bylo, by bylo ještě mnohem lepší :­) Mě se tento FUJI taky moc líbí, ale přece jen k těm elektronickým hledáčkům nemám moc důvěru ­- optika je optika. I když ta velikost, to musí být něco.
Odpovědět0  0
Můžete mi někdo vysvětlit, jak se vlastně počítá to rozlišení hledáčku? 1024*768 ­- to mi dává na kalkulačce 786432 pixelů, a těch zbývajících 1.5 mega se ztratilo kam? Nebo se to nějak násobí třemi, nejsou to pixely jako pixely, ale tvoří to nějaké RGB body? Děkuji za odpověď
Odpovědět0  0
Hmm, máte asi pravdu.. Udělám menší úpravu
Odpovědět0  0
Tak to jsem rád, že moje rozhodnotí někdo další podpořil :­) Beru teda Sigmu, i když z druhý ruky. Máš ten polarizák s ochrannou vrstvou nebo bez? Já bez, a je to často znát ­- nepravidelně tmavá obloha, ale dá se to zkorigovat v lightroomu. Teď nevím jestli dávat 3 tisíce za filtr s vrstvou nebo 1300 bez.. Na Piterovy fotky jsem už koukal, tenhle člověk fakt umí.
Odpovědět0  0
No ta obloha dostala fakt na frak :­)­) Jsem zatím na vážkách jestli nový Samyang 14mm nebo bazarovou Sigmu 10­-20, ale asi tu Sigmu kvůli těm 10ti, a co jsem koukal na ukázkové fotky tak kresba je na zoom velice slušná. Na ten Samyang nejdou navíc nasazovat filtry, protože je to rybí oko a má vypouklou přední čočku. Nevím jestli máš nějaké zkušenosti s polarizákem, já ho mám k seťáku ­- 52mm ­- a jdou s ním fakt dělat kousky :­) viz tahle fotka ­- seťák s UV CPL filtrem Hoya: https:­/­/www.digimanie.cz­/galerie­/showimage.php?i=26852
Odpovědět0  0
mnx (71) | 1.7.201320:41|Vinice na podzim
Tak tahle se opravdu povedla
Odpovědět0  0
Děkuji
Odpovědět0  0
Při zvýšení kontrastu překážela vesnice veprostřed ­- bílé zdi byly už moc výrazné, tak jsem to nechal takhle. Chtěl jsem tam mít původně i les dole ­- ale ten byl zase moc tmavý, a nedokázal jsem to v lightroomu vyladit tak, aby to působilo celkově hezky, proto jsem raději spodek oříznul. Původně jsem chtěl taky aby tam bylo míň oblohy, ale ořízlá obloha jen s těma mraky se mi moc nelíbila, proto jsem ji nechal tolik kvůli modru nahoře. Včera jsem tam kvůli téhle fotce asi 20x cvaknul, byly furt mraky nebo se mi nelíbilo světlo na poli.. tahle byla asi nejlepší. Jinak díky za veškerou kritiku, obdivuju skvělé krajinky od jiných fotografů, a zatím fotím hlavně 50kou kvůli nejlepší kresbě. Už ale čekám na ultraširokáč :)
Odpovědět0  0
Ano, je to to samé místo.. Před rokem ­- to tam byla ještě půlmetrová ­- místy až metrová vrstva listí po cestě vedle přehrady ne :D
Odpovědět0  0
mnx (71) | 25.6.201322:19|Černá Nisa
Díky :­) Je tam fakt hezky
Odpovědět0  0
mnx (71) | 9.6.201317:38|Stará přehrada
Jinak to nešlo.. aspoň takhle :)
Odpovědět0  0
Super :)
Odpovědět0  0
A já myslel, že nechcete flame :­) Dobře, jestli je teda nějaký schopný program pro ostatní OS, tak sem o něm napište. Já jen viděl cosi pro Iphone, co mělo předělané menu do stylu zrcadlovky. Myslím ale, že kvalitu samotného focení to nijak nevyzdvihovalo. Pro Androida to bude asi nějaký univerzální program, který nebude přímo na míru, protože každý výrobce má jiný typ foťáku. Jestli to Nokia zabalí, její patenty budou odkoupeny třeba Samsungem, pak se můžem těšit i na dobré foťáky a i programy pro Androida. A nebojte, s realitou jsem smířen celkem dobře :­-)
Odpovědět0  0
Zřejmě je to tím, že foťáčky v Nokiích stále dalece převyšují konkurenci ­- viz N8, 808, a dodneška je nebyl jiný výrobce schopný překonat, ani např. Samsung Galaxy Camera. Znám dost lidí, co si je koupili jen kvůli foťáku, OS samotný je zase až tak moc nezajímá. Volat se s tím dá, psát taky, tak co.
Odpovědět0  0