Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon AF-S DX NIKKOR 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR

24.6.2014, Milan Šurkala, recenze
Tento univerzální širokoúhlý zoomovací objektiv už má sice nějaká léta za sebou, je ale dosti populární a my se mu dnes podíváme na zoubek. Dokáže nás přesvědčit o svých kvalitách? Solidní zoom a široký začátek zní slibně.
Objektiv AF-S DX NIKKOR 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR byl představen už před několika lety a stále je velmi populární. Může za to velmi příznivý ohniskový rozsah 16 až 85 milimetrů, což po přepočtu dává širokoúhlých 24 mm až maximálních téměř 128 mm. Má tak 5,3× optický zoom a širokoúhlý začátek, díky čemuž je zajímavou alternativou znatelně levnějšímu a ještě úspěšnějšímu modelu 18-105mm VR. Ten má sice ještě větší zoom, ale jen standardní 18mm začátek ohniskového rozsahu a horší zpracování. Světelnost je tradiční, tedy F3,5 až F5,6 podle hodnoty zvoleného zoomu. Pojďme se tedy podívat, jak si objektiv vede.
 


Objektiv není zrovna drobek, přeci jen je to už kus skla a zpracování hodnotím jako solidní. Tělo objektivu působí tuhým a bytelným dojmem, zde rozhodně nemám námitky. Bajonet je kovový, jak se sluší a patří. Zoomovací kroužek je vepředu a musím pochválit jeho krásně hladký chod, který i při velmi pomalém zoomování nemá tendenci ke škubání. Ostřící kroužek má přiměřenou tuhost tak, aby nekladl velký odpor, ale aby se také náhodou samovolně při jemném drcnutí nepootočil. Trošku netradičně tu na zoomovací objektiv máte i indikaci zaostření vzdálenosti. Díky SWM ostřícímu motorku je ostření tiché a solidně rychlé, je zde i volba ostření M/A, tedy automatika s možností manuálního doostření bez přepínání jakýchkoli tlačítek.

Závit pro filtry má průměr 67 mm a pochopitelně se při ostření nevysouvá a neotáčí. To zoomování jej dokáže posunout notný kus dopředu. Na objektivu najdete vedle přepínače manuálního a automatického ostření ještě přepínač stabilizace a přepínač normálního a dynamického režimu stabilizování.

K testu objektivu jsme použili digitální zrcadlovku Nikon D5300, která je vybavena 24MPx CMOS snímačem bez low pass filtru.

Objektiv jsme si tedy představili, v dalších kapitolách se podíváme, jak si vede v praxi.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Nikon AF-S DX NIKKOR 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR
Optický zoom 5,3×
Rozsah ohnisek (reálný) 16 - 85 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 24 - 127,5 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 83° - 18°50'
Světelnost objektivu F3,5 - 5,6
Rozsah clony F3,5 - F22 (wide), F5,6 - F36 (tele)
Konstrukce 17 optických členů v 11 skupinách (3 asférické členy, 2 ED elementy)
Nejkratší ostřící vzdálenost 38 cm
Maximální zvětšení 0,22×
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ano (včetně dynamického režimu)
Rozměry 72 × 85 mm
Hmotnost 485 gramů
Závit pro filtry 67 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.