Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon chystá Z s 8K a vrstveným čipem, budou i levnější objektivy

7.3.2021, Milan Šurkala, aktualita
Keiji Oishi z Nikonu poskytl rozhovor serveru DPreview, kde jsme se dozvěděli např. to, že se chystá CSC alternativa k Nikonu D6. Má však umět 8K video a mít vrstvený senzor. Nezapomene se ale ani na levnější produkty.
Rozhovory se zástupci společnosti dokáží mnohdy přinést nejednu zajímavou informaci. Server Dpreview se takto podíval na situaci Nikonu. Keiji Oishi, manažer fotografické divize, byl tím, kdo odpovídal na otázky. Celý rozhovor si můžete přečíst na dpreview.com, my zde vypíchneme jen nejzajímavější informace. Předně je to CSC ekvivalent fotoaparátu Nikonu D6, který má jít ještě mnohem dál. Především má mít vrstvený snímač CMOS s 8K rozlišením pro video. Sám Nikon ale přiznává, že i jako u produktů ostatních firem není hlavním cílem natáčet 8K video (to dnes nemá moc smysl), ale především vylepšit vlastnosti 4K. Může jít o oversampling, možnost výřezu, ukládání fotografií z videa,...
 
Nikon logo
 
Nikon dále říká, že navzdory pandemii mu dělají radost prodeje full frame CSC systému. Ostatně to, že full frame CSC obecně jsou dnes asi jedinou kategorií, která nejenže neklesá, ale dokonce roste, potvrzují i čísla od CIPA. Zajímavou informací je i to, že díky velmi krátké flange distance (vzdálenost bajonet-čip) a zároveň velkému průměru bajonetu je pro Nikon jednodušší vyrobit opticky velmi kvalitní širokoúhlé objektivy jako Nikkor Z 14-24 F2.8 S nebo Z 14-30 F4 S.
 
Nikon jistě potěší tím, že se chce nyní více zabývat i trochu levnějšími objektivy a udělat je cenově přístupnějšími, přesto je hlavní důraz stále na střední třídu a high-end. Plánuje se tak rozšíření APS-C řady, a to jak fotoaparátů, tak i objektivů. V nabídce má nicméně i objektivy jako FX 40mm a 28mm, které jsou více cílené i na uživatele DX (nižší cena). Mnoho dalšího se dozvíte v celém rozhovoru.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.