Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon kupuje společnost RED, známého výrobce profesionálních videokamer

11.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
Nikon kupuje společnost RED, známého výrobce profesionálních videokamer
Nikon má velké ambice ve videu. Došel totiž k dohodě se společností RED, která je jednou z mála firem vyrábějících profesionální videokamery využívaných ve filmovém průmyslu. Odkoupit chce celých 100 % společnosti.
Společnost Nikon se poslední dobou snaží více prorazit i ve videu a její fotoaparáty v této oblasti značně zlepšují své schopnosti. Budoucnost ale možná přinese ještě větší důraz na video. Firma totiž oznámila svůj záměr odkoupit 100 % společnosti RED.com, která je známá výrobou vysoce profesionálních videokamer, které se používají pro natáčení i té nejprofesionálnější filmové produkce. Firma RED byla založena v roce 2005, nyní má zhruba 220 zaměstnanců a od REN One 4K se dostala až k nejpokročilejším kamerám jako V-Raptor [X]. Ta např. umí 8K video při 120 fps.
 
Zde ještě připomeňme, že společnosti RED a Nikon se v roce 2022 dostaly do soudního sporu ohledně komprese RAW videa v Nikonu Z9. Ta využívala oddělené komprese pro modrý a červený kanál, což zlepšovalo kompresní poměr. Společnosti se na převzetí vzájemně dohodly, RED se tak stane součástí Nikonu a vzájemně by si měly vypomáhat. Nikon se považuje za odborníka v oblasti spolehlivosti, zpracování obrazu, optice i uživatelského rozhraní, naopak RED je celkově špičkou ve videokamerách, unikátní kompresní technologií (právě tou, kvůli které se společnosti před dvěma lety rozhádaly) nebo práci s barvami.
 
Co přesně to znamená pro budoucnost, zatím není jisté, je ale pravděpodobné, že by to mohlo znamenat lepší video v řadě Z, např. zahrnutí komprese RAWu ve více modelech a možná i rozšíření profesionálních video-funkcí do širšího počtu fotoaparátů. Dá se očekávat, že RED v budoucnu přejde z nynějšího bajonetu Canon EF na Nikon Z, to je ale čistě domněnka.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.