Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount

15.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Nikon nás pravidelně informuje o připravovaných objektivech pro svůj nový Z-Mount a nyní už víme plány až do roku 2021. Dostane se na pevná světelná skla, zoomy, ultrazoomy a dokonce i pancake objektivy.
Poněvadž se zavádí mnoho nových systémů objektivů, výrobci fotoaparátů a objektivů jsou v podstatě nuceni k tomu, aby zveřejňovali roadmapy. To umožní zákazníkům sledovat, co se chystá, a co který systém v budoucnu nabízí v případě, že to ještě není k dispozici. Nikon tak doplňuje roadmapu z ledna letošního roku a nyní se dozvídáme více informací o těch objektivech, které v původní roadmapě byly označeny jen naprosto neříkajícím TBA. Takže co si tedy Nikon chystá?
 
Roadmapa objektivů Nikon
 
roadmapa objektivů Nikon, klikněte pro zvětšení
 
Na letošek zbývá už jen telezoom Z 70-200mm f/2.8 S, jinak bylo už vše z roadmapy ze začátku letošního roku představeno. Na příští rok se stále plánuje i širokoúhlý Z 20mm f/1.8 S, supersvětelný Z 50mm f/1.2 S (ten by mohl být rozumnější alternativou pro extrémně drahý Noct 58mm f0.95 bez AF) a širokoúhlý zoom Z 14-24mm f/2.8 S.
 
Nová roadmapa ale prozrazuje, že se full frame systém Nikonu dočká také pancake objektivů s 28mm a 40mm ohniskovou vzdáleností, dostane se také na dva makro objektivy 60mm a 105mm S. Druhý jmenovaný tedy bude patřit do S-Line. Pokud jde o zoomovací objektivy, pak se můžeme těšit na 24-105mm S objektiv. Tak, jako u předešlých, ani zde nebyla zveřejněna světelnost. Vzhledem k tomu, kde se v roadmapě nachází, a že jde o S-Line objektiv, bych si tipl, že půjde o konstantní F4 variantu (spíše než F3,5-5,6).
 
Dále tu máme i telezoomy 100-400mm S a 200-600mm. Nebude chybět ani univerzální ultrazoom 24-200mm, který nabídne hodně příjemný rozsah 8,3× optického zoomu. Pokud jde o APS-C objektivy, zde se Nikon nijak zvlášť neodvázal a očividně zatím cílí na méně náročné uživatele, případě doufá, že vezmou zavděk některým z full frame objektivů. Roadmapa tak obsahuje pouze ultrazoom 18-140mm.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.