Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon si registroval nové APS-C CSC, spekuluje se nad low-endovou Z30

30.4.2021, Milan Šurkala, aktualita
Registrace nového fotoaparátu společnosti Nikonu na Taiwanu dává tušit, že se chystá nějaká novinka. Podle všeho by mělo jít o nové APS-C CSC a nyní je tedy otázkou, zda to bude low-endová Z30 nebo něco jiného.
Co si myslíte, že bude novým APS-C CSC Nikonu?
V anketě šlo hlasovat od 30.4.2021 do 16.5.2021. Počet hlasujících: 6
Z3017 %
Z50 II33 %
Z7050 %
Na Internetu se objevily údaje z registrace nového fotoaparátu společnosti Nikon. Zatím je zde jen kódové označení N2016, nicméně setový objektiv Nikkor Z DX 16-50mm dává tušit, že půjde o nový APS-C model. Ten by mohl doplnit osamocený model Z50, který byl představen před 1,5 rokem. Z dalších údajů víme to, že bude mít akumulátor EN-EL25, má podporovat Wi-Fi 802.11ac i Bluetooth. Jenže zda půjde Nikon v nabídce směrem nahoru (Z70) nebo dolů (Z30), to není jasné.
 
Nikon Z50
 
Zdroje zprávy hovoří spíše o low-endovém modelu Z30, který by nahradil zrcadlovky D3x00. Zde je otázkou, zda by něco takového mělo po finanční stránce pro Nikon smysl, když by mu v tomto pomohla spíše high-endová Z70. Připomeňme, že poslední dobou vykazuje Nikon zpravidla nemalé ztráty a o low-endové fotoaparáty zdaleka není takový zájem jako před lety. Většina firem opouští low-end, protože je pro ně ztrátový. A Nikon ztrátu rozhodně nepotřebuje.
 
Na druhou stranu, pokud by byla skutečně představena low-endová Z30 a byla by mířená spíše na vloggery, mohl by mít takový fotoaparát komerční (a snad i finanční) úspěch. Takový fotoaparát by mohl vyfouknout část zákazníků např. Canonu, jehož EOS M50 byla pro vlogging hodně oblíbeným fotoaparátem už ve své původní verzi, natož nyní ve verzi Mark II, která je pro toto použití ještě více optimalizovaná. A co si myslíte vy? Představí se spíše Z30 nebo Z70? Nebo Z50 Mark II?
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.