Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Z9 dostává firmware C5.00 se spoustou změn a vylepšení

18.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
Nikon Z9 dostává firmware C5.00 se spoustou změn a vylepšení
Nikon představuje další velmi rozsáhlý firmware. Tentokrát jde o Z9, který dostal verzi C5.00. Ten vylepšuje např. automatické spuštění, rozšiřuje možnosti DX režimu, dokáže rozpoznávat letadla a přináší mnoho dalšího.
V únoru dostal nový firmware fotoaparát Nikon Z8, který přinesl obrovské množství vylepšení. Nyní je řada na fotoaparátu Nikon Z9, který má k dispozici firmware verze C5.00. Seznam změn je téměř nekonečný, a tak se podíváme jen na některé. U fotek i videa je nyní možné nastavení automatického spuštění s možností nakonfigurování času a data zahájení expozice předem. Máme tu DX režim a autofokus je nyní schopen rozpoznávat i letadla. U AF detekce lze lépe nastavovat zaostřovací vzdálenost, ve které se má pohybovat. Také nyní dává prioritu bližšímu oku u portrétů, je-li obličej dostatečně velký (jinak ostří na obě).
 
Nový firmware přináší také redukci vysokofrekvenčního blikání, více možností nastavení barev a úprav u portrétů. Redukce šumu s vysokými ISO citlivostmi nyní umožňuje nastavit míru této redukce. Možné je také upravit rychlost přehrávání a nastavit automatické otáčení snímků, vylepšeno bylo také přehrávání série. Více funkcí lze přiřadit voličům na těle přístroje a např. lze nyní snáze přepínat mezi snímky i při jejich zvětšení. Fotograf může aktivovat otevření clony při manuálním zaostření pro lepší odhadnutí přesné pozice zaostřeného místa. Nikon Z9 nyní umožňuje přes síť odesílat i ve formátu HEIF. Toto vše je ale jen krátký výčet. Více najdete na stránkách výrobce.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.