www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Z9 využije kompresi TicoRAW, zmenší data v 8K/60p až na 1/10

Nikon Z9 využije kompresi TicoRAW, zmenší data v 8K/60p až na 1/10
, , aktualita
Nikon Z9 bude podporovat 8K video při 60 fps. Aby něco takového ihned nezaplnilo paměť HDMI rekordérů, Nikon použije kompresní metodu TicoRAW od intoPIX. Ta má přinést snížení velikosti až na pouhou desetinu.
K oblíbeným
reklama
Při uvedení nového fotoaparátu Nikon Z9 bylo slibováno, že v příštím firmwaru přinese i podporu externího záznamu 8K 60p ve 12bitovém RAWu. Z9 má totiž využít kompresní metodu TicoRAW, kterou vyvíjí belgická firma intoPIX. Ta ale ještě neměla dokončenu implementaci pro Nikon Z9, a tak se fotoaparát představil bez ní.
 
Nikon Z9 intoPIX TicoRAW
 
TicoRAW má být schopen pracovat s 8, 10, 12 i 16bitovými daty ze senzorů s Bayerovou maskou a případně i jinými uspořádáními. Poradit by si měl až s 200 megapixely, což je 6krát více, než potřebuje 8K. Zajišťuje také vestavěný proxy záznam, celkově má velmi výrazně snížit potřebnou propustnost a požadavky na cílové úložiště. Má být také skromný na výpočetní zdroje a paměť. Firma také nabízí softwarové knihovny pro ASICy (Xilinx, Intel, Lattice), ale také pro počítače pro editaci takového videa (knihovny pro GPU Nvidia a procesory Intel a AMD).
 
Nikon Z9 intoPIX TicoRAW
 
Pro zajímavost, v jedné sekundě pořízených 60 12bitových RAWů v 8K má samo o sobě 3 GB. Na 1TB SSD by se tak vešlo 5,5 minuty záznamu. Bezeztrátová komprese TicoRAW 2:1 dovolí uložit 11 minut a s kompresí je možné jít ještě dál na 6:1 (27 minut) nebo až 12:1 (54 minut). Dostanete se tak na desetinu datového toku (cca 2500 Mbps proti 24000 Mbps bez komprese).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: leden 2022 Doporučené fotoaparáty: leden 2022
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat v nabídce nejrůznějších fotoaparátů a telefonů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala3 komentáře
YouTube: Shorts mají 5 bilionů zhlédnutí, uvažuje se nad NFT YouTube: Shorts mají 5 bilionů zhlédnutí, uvažuje se nad NFT
CEO YouTube, Susan Wojcicki, zveřejnila několik zajímavých informací o tom, jak YouTube plánuje pokračovat v roce 2022. Zvažuje se např. integrace NFT nebo další rozšiřování možností YouTube Shorts.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Ricoh Theta X: 360° kamerka dostává výměnnou baterku a 2,25" displej Ricoh Theta X: 360° kamerka dostává výměnnou baterku a 2,25" displej
Ricoh uvede na trh novou 360° kamerku Theta X. Ta dostane několik užitečných vylepšení jako např. vyměnitelný akumulátor nebo 2,25" displej, díky čemuž sníží svou závislost na připojení k mobilnímu telefonu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Matka viní Instagram ze sebevraždy její 11leté dcery, podala žalobu Matka viní Instagram ze sebevraždy její 11leté dcery, podala žalobu
Sociální sítě mohou být zejména pro mladé lidi hodně návykové a ještě horší to může být pro ty, kteří tam kvůli svému věku ani nemají co dělat. Matka 11leté dcery, která spáchala sebevraždu, ze smrti dívky viní cílenou návykovost těchto sítí.
26.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotomobil Huawei P50 Pro přichází na český trh s optikou Leica Fotomobil Huawei P50 Pro přichází na český trh s optikou Leica
Huawei se během posledních let poněkud odmlčel kvůli americkým sankcím. Nyní to chce ale zkusit znovu a přichází s novým telefonem P50 Pro. Jeho fotografická část nese proslulé jméno německé Leicy.
25.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů