Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikony Z6, Z7 a Z50 dostaly nové firmwary se spoustou nových funkcí

21.2.2020, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Nikon významně inovovala své aktuální CSC fotoaparáty Nikon Z6, Z7 a Z50. Dostaly nové firmwary, u Z6 a Z7 s mnoha novými funkcemi. Zapracovalo se na možnostech nastavení autofokusu i na chybách.
Od společnosti Nikon jsme se dočkali nových firmwarů pro všechny její aktuální CSC fotoaparáty. K dispozici je nyní firmware C3.00 pro full frame CSC Z6 i Z7. Drtivá většina změn je shodná u obou modelů. Nově jsou podporovány paměťové karty ProGrade a Lexar CFexpress (typ B). Přibyla také detekce tváří a očí u zvířat (psi a kočky), ve videu pak funguje jen detekce tváří. Sledování objektu lze nyní aktivovat tlačítky Fn1 nebo Fn2, také se zapracovalo na tom, aby funkce tlačítka AF-ON v režimu AF-C se sledováním objektu nabídla více podobné chování jako 3D sledování objektu známé z DSLR Nikonu.
 
Nikon Z50
 
Přibyla možnost nastavit funkční tlačítko na objektivu, doposud to podporuje pouze Nikkor Z 70-200mm F2.8 VR S. Tento objektiv je také jediný, pro který je k dispozici nová funkce omezení zaostřovacího rozsahu. Vylepšena byla citlivost zaostřovacího kroužku. Nikon také opravil chyby, kdy se někdy nesprávně měnil jas hledáčku, také byla opravena chyba párování s telefonem s operačním systémem iOS 13, které někdy nefungovalo správně. V případě Nikonu Z7 byla opravena i chyba, kdy se někdy na snímcích objevily vodorovné proužky.
 
Nikon Z50 dostává firmware C1.10 a zde je seznam oprav mnohem kratší. Stejně jako u předchozích, i zde přibyla možnost omezení rozsahu zaostřovacích vzdáleností u objektivu 70-200mm F2.8, nicméně jeho funkční tlačítko zatím není podporováno. U videosekvencí v režimu autoportrétu je vždy použito průběžné zaostřování AF-F nehledě na to, jaký režim autofokusu byl předem vybrán.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.