Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nové firmwary pro Panasonic Lumix GH4 a Leica M

13.7.2014, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Panasonic a Leica představily nové firmwary pro své fotoaparáty. U Panasonicu jde o úpravu CSC fotoaparátu Lumix GH4, u Leicy pak o full frame fotoaparát Leica M typ 240, který dostal firmware verze 2.0.1.5.
Digitální fotoaparáty čas od času mohou dostat nový firmware, který opravuje chyby nebo přináší novou funkčnost navíc. Panasonic takto vylepšil svůj CSC fotoaparát Lumix GH4, kterému můžete nainstalovat nový firmware verze 1.1. Ten zlepšuje stabilitu nahrávání videosekvencí, více úprav už nenabídne. Naproti tomu Leica představila firmware verze 2.0.1.5 pro fotoaparát Leica M (typ 240) a zde je výčet oprav a úprav velmi dlouhý.


Leica M typ 240


Zlepšil se popis použitého objektivu v EXIFu, live view je možné použít se všemi objektivy (včetně těch nejstarších použitých s adaptérem), lze vypnout tlačítko pro nahrávání videa, v live view režimu je možné zobrazit elektronický horizont. Dále přibyla možnost expoziční simulace, kdy je náhled na displeji optimalizován pro ideální jas a teprve při namáčknutí se zobrazí náhled snímku s navolenou expozicí nebo je expoziční náhled stále aktivní při časech kratších než 1/30 sekundy (při krátkém času nebo vysoké cloně tak může být displej velmi tmavý).

Rozšířeny byly možnosti automatické ISO citlivosti. V menu jsou nyní všechny AUTO ISO položky, je zde volba maximálního expozičního času jako 1×, 2× nebo 4× převrácené hodnoty ohniskové vzdálenosti, novinkou je také možnost automatické ISO citlivosti v manuálním režimu expozice. Přibyly náhledy ořezu (cropu) ve formátech 3:4, 6:7, 1:1 a 16:9, dále byl přidán korejský jazyk, výrobce také upravil expoziční čas při natáčení videosekvencí, kdy se používá 1/25 sekundy místo 1/24 sekundy.

Výčet pokračuje ukládáním nastavení expozičního bracketingu při vypnutí přístroje, možností přímo upravit korekci expozice bez nutnosti lozit do menu, nový způsob měření expozice, focus peaking, lepší zobrazení GPS dat. Leica dále opravila chyby týkající se live view režimu při vysokých teplotách, měření expozice v live view a čištění senzoru.

Zdroj: www.photographyblog.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.