Panasonic Lumix GH6: údajně 41MPx čip a vylepšený AF

Panasonic Lumix GH6: údajně 41MPx čip a vylepšený AF
, , aktualita
Panasonic chystá nový high-endový Micro Four Thirds fotoaparát Lumix GH6 cílený na profesionální video. Jak ale bude vypadat, to prozatím nevíme. Objevují se však neoficiální zprávy hovořící např. o 41MPx senzoru.
K oblíbeným
reklama
Panasonic Lumix GH5 je na trhu už nějaký ten pátek. I když rozhodně nejde o nic zastaralého a stále patří k naprosté špičce, výrobce už chystá jeho nástupce. Ten by měl patrně nést jméno Lumix GH6 a nyní je jen předmětem dohadů, kdy se novinka objeví a co vše bude umět. Prozatím tu máme jen neoficiální dohady a informace, které hovoří o tom, že by k představení mohlo dojít v září na IBC 2020 (od 11. září 2020). To by dávalo smysl proto, že GH5 je výrazně orientována na video a filmování, přičemž by totéž mělo platit i o GH6.
 
Panasonic Lumix GH5
 
Internetem kolují zprávy, že by tu měl být nový 4/3" snímač Sony IMX594CQR s rozlišením 41 MPx. Takové vysoké rozlišení rozhodně není dobrou zprávou pro úroveň šumu, nicméně mělo by zajistit jiné vymoženosti. Šlo by o zhruba 2,3µm pixely, což je přibližně na úrovni 1,0" 20MPx senzorů. Hovoří se o tom, že by GH6 měla umět 6K video (na to stačí 18 MPx) a s takovým rozlišením by teoreticky mohla zvládat i 8K (to potřebuje 33 MPx). Je tu ale jedno "ale". Při poměru stran 4:3 by totiž ani 41 MPx na 8K nestačilo, takový čip by měl cca 7400×5550 pixelů. 8K má ale 7680×4320 pixelů, takže by na šířku něco málo chybělo. Je tedy možné, že by čip mohl mít poměr stran 3:2 (pak by to bylo alespoň 7840×5230 pixelů). Kdo ví, možná by se tu mohl objevit i 16:9 poměr stran senzoru. Ale to už jsou čistě jen spekulace.
 
Lumix GH6 by měl dosahovat větší výdrže na akumulátor, což bude vyžadovat značně větší akumulátor i tělo, obzvlášť pokud by měl opravdu umět i 8K. Dále se mluví o vylepšené mechanické stabilizaci obrazu a nové generaci zaostřovacího systému. Zda Panasonic zůstane u DFD nebo přejde na fázový AF, to teprve uvidíme. Dále se hovoří i o tom, že by se mohly představit rovnou tři verze GH6, GH6V a GH6X.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mitakon má tři nové cine objektivy se světelností T1,0 Mitakon má tři nové cine objektivy se světelností T1,0
Natáčení videa je stále významnější funkcí moderních fotoaparátů a pro profesionální nasazení jsou vyráběny optimalizované objektivy. Takové má v nabídce i Mitakon. Ten představil hned trojici MFT objektivů se světelností T1,0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2 Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2
Společnost Cosina přichází na trh s novým objektivem Voigtländer Ultron 28mm f/2. Ten bude k dispozici ve dvou variantách, obě se však budou vyznačovat retro designem. Patří totiž do řady objektivů Vintage Line.
17.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech
Objevují se informace o tom, že chce společnost Samsung přehodnotit své snahy na poli mobilních snímačů a jejich vysokého rozlišení. Spekuluje se tak, že se možná připravovaný 600MPx senzor ani neobjeví.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR
Pro systém Fujifilm X byl představen další objektiv. Tentokrát je to širokoúhlý model s překvapivě dobrou světelností F1,4. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 18 mm, po přepočtu je to pak 27 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala