Panasonic Lumix GH6: údajně 41MPx čip a vylepšený AF

Panasonic Lumix GH6: údajně 41MPx čip a vylepšený AF
, , aktualita
Panasonic chystá nový high-endový Micro Four Thirds fotoaparát Lumix GH6 cílený na profesionální video. Jak ale bude vypadat, to prozatím nevíme. Objevují se však neoficiální zprávy hovořící např. o 41MPx senzoru.
K oblíbeným
reklama
Panasonic Lumix GH5 je na trhu už nějaký ten pátek. I když rozhodně nejde o nic zastaralého a stále patří k naprosté špičce, výrobce už chystá jeho nástupce. Ten by měl patrně nést jméno Lumix GH6 a nyní je jen předmětem dohadů, kdy se novinka objeví a co vše bude umět. Prozatím tu máme jen neoficiální dohady a informace, které hovoří o tom, že by k představení mohlo dojít v září na IBC 2020 (od 11. září 2020). To by dávalo smysl proto, že GH5 je výrazně orientována na video a filmování, přičemž by totéž mělo platit i o GH6.
 
Panasonic Lumix GH5
 
Internetem kolují zprávy, že by tu měl být nový 4/3" snímač Sony IMX594CQR s rozlišením 41 MPx. Takové vysoké rozlišení rozhodně není dobrou zprávou pro úroveň šumu, nicméně mělo by zajistit jiné vymoženosti. Šlo by o zhruba 2,3µm pixely, což je přibližně na úrovni 1,0" 20MPx senzorů. Hovoří se o tom, že by GH6 měla umět 6K video (na to stačí 18 MPx) a s takovým rozlišením by teoreticky mohla zvládat i 8K (to potřebuje 33 MPx). Je tu ale jedno "ale". Při poměru stran 4:3 by totiž ani 41 MPx na 8K nestačilo, takový čip by měl cca 7400×5550 pixelů. 8K má ale 7680×4320 pixelů, takže by na šířku něco málo chybělo. Je tedy možné, že by čip mohl mít poměr stran 3:2 (pak by to bylo alespoň 7840×5230 pixelů). Kdo ví, možná by se tu mohl objevit i 16:9 poměr stran senzoru. Ale to už jsou čistě jen spekulace.
 
Lumix GH6 by měl dosahovat větší výdrže na akumulátor, což bude vyžadovat značně větší akumulátor i tělo, obzvlášť pokud by měl opravdu umět i 8K. Dále se mluví o vylepšené mechanické stabilizaci obrazu a nové generaci zaostřovacího systému. Zda Panasonic zůstane u DFD nebo přejde na fázový AF, to teprve uvidíme. Dále se hovoří i o tom, že by se mohly představit rovnou tři verze GH6, GH6V a GH6X.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Leica M10-P Reporter dostává grip z kevlaru Leica M10-P Reporter dostává grip z kevlaru
Leica představila speciální limitovanou edici svého dálkoměrného fotoaparátu M10-P Reporter. Novinka sází na nenápadný vzhled v khaki barvě a přidává grip z kevlarových vláken. Ten má časem blednout a dát fotoaparátu jedinečnou patinu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony zítra představí novinky, možná i full frame RX se zakřiveným čipem Sony zítra představí novinky, možná i full frame RX se zakřiveným čipem
Zítra společnost Sony představí jednu nebo možná několik fotografických novinek, na které láká novým teaserem. Spekuluje se, že by mezi nimi mohl být první fotoaparát značky se zakřiveným senzorem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Dívka s perlou od Vermeera jako 10GPx panorama včetně 3D Dívka s perlou od Vermeera jako 10GPx panorama včetně 3D
Slavný obraz Dívka s perlou od Jan Vermeera se dočkal velmi zajímavé digitalizace. Pomocí systému Hirox bylo nasnímáno obří 10gigapixelové "panorama" včetně některých detailů obrazu i ve 3D.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Irix uvádí objektiv 45mm F1.4 pro středoformát Fujifilm GFX Irix uvádí objektiv 45mm F1.4 pro středoformát Fujifilm GFX
Společnost Irix přichází s dalším novým objektivem. Tentokrát jde o novinku určenou pro středoformátový systém Fujifilm GFX. Objektiv 45mm F1.4 tak nabídne opravdu velmi malou hloubku ostrosti.
23.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
Umělec si ve zpomalených záběrech rozbíjí o obličej balónky s barvami Umělec si ve zpomalených záběrech rozbíjí o obličej balónky s barvami
Vysokorychlostní kamera umožnila umělci jménem Ben Ouaniche zachytit balónky naplněné tekutými barvami, které si nechal rozbíjet o obličej. Ve videu je možné vidět míchání jednotlivých barev ve zpomalených záběrech.
23.1.2021, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře