Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic potvrzuje, že se s Micro Four Thirds počítá i nadále

26.8.2020, Milan Šurkala, aktualita
Yosuke Yamane z Panasonicu se v rozhovoru pro Imaging Resource rozpovídal o plánech divize fotoaparátů. V dnešní problematické době byl poměrně optimistický a potvrdil další život systému Micro Four Thirds.
Server Imaging Resource zveřejnil rozhovor se zástupcem společnosti Panasonic a její fotografické divize. Byl jím Yosuke Yamane. Celý rozhovor najdete na stránkách serveru, zde vypíchneme jen některé zajímavé zmínky. Yamane řekl, že koronavirová krize z větší části opadla, přičemž čínský a americký trh jsou v podstatě v normálu. To se ale netýká Evropy a dalších částí Asie, které se k normálu sice vracejí, ale pomaleji. V souvislosti s tím zmínil, že se výrazněji začalo dařit modelům, které podporují LUMIX Tether for Streaming, aneb funkci fotoaparátu jako webkamery. Dle jeho slov mnoho zákazníků místo webkamery zabilo dvě mouchy jednou ranou a koupí nového fotoaparátu aktualizovali nejen svou výbavu, kterou by brzy asi i tak chtěli vyměnit, ale zároveň v podobě takového fotoaparátu obdrželi webkameru, kterou kvůli telekonferencím nově potřebovali. Nejlevnějším takovým fotoaparátem je přitom Lumix G9.
 
Panasonic Lumix GH5
 
Zmínil také úspěch Lumixu S1H, který získal certifikaci od Netflixu a nyní se chce Panasonic soustředit na to, aby tento fakt přetavil i do marketingových sdělení. Cílen je především na menší produkční společnosti. Také se hovořilo o plánu ohledně objektivů pro L-Mount. Zde se chystají pevné objektivy 24mm F1.8, 50mm F1.8 a 85mm F1.8, dále by tu měl být širokoúhlý zoom (patrně 16-35mm F2.8). Dále se v roadmapě objevil zoom okolo 24-60mm (sice se o něm hovořilo jako o připravované novince, ale podezřele vypadala absence objektivu 20-60mm). Nakonec by tu měl být ještě telezoom, patrně 70-300mm.
 
Zároveň se Yamane pozitivně vyjádřil o budoucnosti Micro Four Thirds systému. Ten by měl existovat i nadále, neboť je vhodný pro některá video použití, kde je full frame příliš velký (zejména s dlouhými ohniskovými vzdálenostmi). Rozhodně se tak počítá s řadou GH a G. Naopak menší kompaktní modely jsou ohroženy smartphony (např. řada GX) a Yamane se nechal slyšet, že moderní smartphony hodně snižují zájem i o takové fotoaparáty, jako je Lumix LX100 II. Je tak možné, že se už další generace tohoto profikompaktu neobjeví. O nástupci LX15 nebyla řeč.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.