www.digimanie.cz
>
>

Pařížská muzea přidala do veřejné online kolekce 60.000 fotografií

Pařížská muzea přidala do veřejné online kolekce 60.000 fotografií
, , aktualita
Pařížská muzea mají už nějakou dobu online galerii svých děl, která čítala skoro čtvrt milionu prací. Nyní k nim přibylo dalších zhruba 60 tisíc fotografií, které jsou ve veřejné doméně, a tedy i zdarma k použití.
K oblíbeným
reklama
Autorské zákony jsou komplikované a v praxi se hodně zneužívají. Pařížská muzea nicméně ctí pravidla a umělecké práce, které patří do veřejné domény (public domain), volně zveřejňují a dokonce mají i online galerii na parismuseescollections.paris.fr. Na tomto portálu se vyskytuje skoro čtvrt milionů uměleckých prací, přičemž k nim přibylo dalších 100 tisíc a celkový počet nyní přesahuje 321 tisíc děl z celkem 14 pařížských muzeí. A mezi nimi je nově i okolo 60 tisíc fotografií, obvykle i v poměrně solidním rozlišení.
 
Eugéne Atget
autor: Eugéne Atget, public domain, přes parismuseescollections.paris.fr
 
Poněvadž jejich autoři jsou už desítky let po smrti, vypršel na jejich díla copyright a mohou být uvolněny v public domain licenci (CC0). To znamená, že je může kdokoli použít, a to dokonce i pro komerční účely. S tímto si v minulosti trochu naběhla fotobanka Getty Images, která se přímo vyžívá v podávání žalob za porušování copyrightu (až se člověk někdy ptá, zda je hlavním business modelem této fotobanky prodej fotografií nebo soudní žaloby) a nerozpakuje se tyto bezplatné snímky prodávat za peníze. To si ale zákonně může dovolit, neboť vypršení copyrightu něco takového umožňuje. Dokonce za to byla zažalována, protože se vydávala za jejich autory.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Veletrh CP+ 2020 zrušen kvůli koronaviru Covid-19 Veletrh CP+ 2020 zrušen kvůli koronaviru Covid-19
Koronavirus Covid-19 (2019-nCoV) má na svědomí další zrušení. Koncem února se totiž nebude konat fotografický veletrh CP+ 2020. Ten měl proběhnout v Japonsku, kde před pár dny zaznamenali první úmrtí spojené s tímto virem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Olympus OM-D E-M1 Mark III uvádí mnohé funkce z E-M1X v menším těle Olympus OM-D E-M1 Mark III uvádí mnohé funkce z E-M1X v menším těle
High-endový model Olympus OM-D E-M1 Mark III přichází s mnoha užitečnými novinkami, které přebírá z vlajkové lodě E-M1X. Máme tu Live ND, 7,5EV stabilizaci i Cinema 4K video a OM-Log400 záznam.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nikon uvedl 8,3× ultrazoomový objektiv Nikkor Z 24-200mm F4-6.3 VR Nikon uvedl 8,3× ultrazoomový objektiv Nikkor Z 24-200mm F4-6.3 VR
Dalším přírůstkem do rodiny objektivů značky Nikon pro jeho full frame CSC systém je opticky stabilizovaný Nikkor Z 24-200mm F4-6.3 VR s univerzálním 8,3× optickým zoomem. Má překvapivě kompaktní stavbu.
15.2.2020, aktualita, Milan Šurkala
Instagramový účet ukazuje, jak daleko jsou influenceři schopní zajít pro dokonalou fotku Instagramový účet ukazuje, jak daleko jsou influenceři schopní zajít pro dokonalou fotku
Uživatelé Instagramu a dalších sociálních sítí mohou při pořizování svých fotografií vzbudit rozruch. Nový instagramový účet ukazuje, kam až jsou tito lidé ochotní posouvat své hranice. 
15.2.2020, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Canon EOS 850D: nová DSLR přináší 4K video Canon EOS 850D: nová DSLR přináší 4K video
Společnost Canon inovuje i na poli digitálních zrcadlovek a přichází s novým modelem EOS 850D. Ten nabídne překvapivě populární vertikální video, 4K videosekvence i bezdrátové technologie a dotykový displej.
15.2.2020, aktualita, Milan Šurkala