Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Pařížská muzea přidala do veřejné online kolekce 60.000 fotografií

, , aktualita
Pařížská muzea přidala do veřejné online kolekce 60.000 fotografií
Pařížská muzea mají už nějakou dobu online galerii svých děl, která čítala skoro čtvrt milionu prací. Nyní k nim přibylo dalších zhruba 60 tisíc fotografií, které jsou ve veřejné doméně, a tedy i zdarma k použití.
Pařížská muzea přidala do veřejné online kolekce 60.000 fotografií
Autorské zákony jsou komplikované a v praxi se hodně zneužívají. Pařížská muzea nicméně ctí pravidla a umělecké práce, které patří do veřejné domény (public domain), volně zveřejňují a dokonce mají i online galerii na parismuseescollections.paris.fr. Na tomto portálu se vyskytuje skoro čtvrt milionů uměleckých prací, přičemž k nim přibylo dalších 100 tisíc a celkový počet nyní přesahuje 321 tisíc děl z celkem 14 pařížských muzeí. A mezi nimi je nově i okolo 60 tisíc fotografií, obvykle i v poměrně solidním rozlišení.
 
Eugéne Atget
autor: Eugéne Atget, public domain, přes parismuseescollections.paris.fr
 
Poněvadž jejich autoři jsou už desítky let po smrti, vypršel na jejich díla copyright a mohou být uvolněny v public domain licenci (CC0). To znamená, že je může kdokoli použít, a to dokonce i pro komerční účely. S tímto si v minulosti trochu naběhla fotobanka Getty Images, která se přímo vyžívá v podávání žalob za porušování copyrightu (až se člověk někdy ptá, zda je hlavním business modelem této fotobanky prodej fotografií nebo soudní žaloby) a nerozpakuje se tyto bezplatné snímky prodávat za peníze. To si ale zákonně může dovolit, neboť vypršení copyrightu něco takového umožňuje. Dokonce za to byla zažalována, protože se vydávala za jejich autory.