www.digimanie.cz
>
>

Pařížská muzea přidala do veřejné online kolekce 60.000 fotografií

Pařížská muzea přidala do veřejné online kolekce 60.000 fotografií
, , aktualita
Pařížská muzea mají už nějakou dobu online galerii svých děl, která čítala skoro čtvrt milionu prací. Nyní k nim přibylo dalších zhruba 60 tisíc fotografií, které jsou ve veřejné doméně, a tedy i zdarma k použití.
K oblíbeným
reklama
Autorské zákony jsou komplikované a v praxi se hodně zneužívají. Pařížská muzea nicméně ctí pravidla a umělecké práce, které patří do veřejné domény (public domain), volně zveřejňují a dokonce mají i online galerii na parismuseescollections.paris.fr. Na tomto portálu se vyskytuje skoro čtvrt milionů uměleckých prací, přičemž k nim přibylo dalších 100 tisíc a celkový počet nyní přesahuje 321 tisíc děl z celkem 14 pařížských muzeí. A mezi nimi je nově i okolo 60 tisíc fotografií, obvykle i v poměrně solidním rozlišení.
 
Eugéne Atget
autor: Eugéne Atget, public domain, přes parismuseescollections.paris.fr
 
Poněvadž jejich autoři jsou už desítky let po smrti, vypršel na jejich díla copyright a mohou být uvolněny v public domain licenci (CC0). To znamená, že je může kdokoli použít, a to dokonce i pro komerční účely. S tímto si v minulosti trochu naběhla fotobanka Getty Images, která se přímo vyžívá v podávání žalob za porušování copyrightu (až se člověk někdy ptá, zda je hlavním business modelem této fotobanky prodej fotografií nebo soudní žaloby) a nerozpakuje se tyto bezplatné snímky prodávat za peníze. To si ale zákonně může dovolit, neboť vypršení copyrightu něco takového umožňuje. Dokonce za to byla zažalována, protože se vydávala za jejich autory.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Canon USA oficiálně popřel odložení prodejů EOS R5 Canon USA oficiálně popřel odložení prodejů EOS R5
Canon EOS R5 vzbuzuje překvapivé emoce, ale kupodivu ne tam a ne takové, jaké bychom  čekali. Také se objevila zákulisní informace, které ale Canon popřel. Ta se týkala toho, že fotoaparát bude svoláván a zamíří do prodeje až v listopadu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Pan Miyazaki uvádí objektiv MS Optics Elnomaxim 55mm F1.2 Pan Miyazaki uvádí objektiv MS Optics Elnomaxim 55mm F1.2
Pan Miyazaki z Japonska má malou firmičku, kde ručně navrhuje a vyrábí zajímavé objektivy. Jeho poslední novinkou je objektiv Elnomaxim 55mm F1.2. Ten nabídne vynikající světelnost pro bajonet Leica M.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Fotograf zachytil duhu v křídlech kolibříků Fotograf zachytil duhu v křídlech kolibříků
Příroda skrývá mnoho nádherných motivů, které stojí za to zachytit čočkou objektivu. Krásu kolibříků se snaží ztvárnit na netradičních snímcích australský fotograf, který dává důraz na duhu v křídlech těchto ptáků.
30.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Kodak to zkouší jinde, zakládá Kodak Pharmaceuticals a bude vyrábět léky Kodak to zkouší jinde, zakládá Kodak Pharmaceuticals a bude vyrábět léky
Společnost Eastman Kodak zkouší prorazit v novém odvětví. Tentokrát to nebude mít nic společného s fotoaparáty. Firma totiž dostala vládní půjčku a hodlá vyrábět součásti léčiv v nové divizi Kodak Pharmaceuticals.
29.7.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon se propadl do ztráty, divize fotoaparátů a tiskáren je však v zisku Canon se propadl do ztráty, divize fotoaparátů a tiskáren je však v zisku
Společnost Canon vydala zprávu o finančních výsledcích za poslední čtvrtletí a bohužel se tu výrazně projevila koronavirová pandemie, která firmu poslala do záporných čísel. Fotoaparáty a tiskárny byly nicméně v plusu.
29.7.2020, aktualita, Milan Šurkala