Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Přichází nový makro objektiv Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S

2.6.2021, Milan Šurkala, aktualita
Druhým novým makro objektivem v nabídce společnosti Nikon pro APS-C i full frame senzory je model Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S. I v tomto případě tu máme až 1× zvětšení, ohnisková vzdálenost ale stoupla na 105 mm.
Nikon rozšířil nabídku o dva nové makro objektivy. Model MC 50mm f/2.8 jsme si už představili, nyní přichází na řadu Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S. Ten nabídne 105mm ohniskovou vzdálenost, což znamená úhly záběru 23°10' na full frame tělech a 15°20' na APS-C. Jeho světelnost má hodnotu F2,8, maximální hodnota 9lamelové irisové clony je F32. Při ostření na minimum se ale rozsah posune na F4,5 až F51. Optika objektivu se skládá ze 16 členů v 11 skupinách, v tomto počtu máme 3 ED členy, jeden asférický člen a byly použity i povrchové vrstvy Nano Crystal Coat, ARNEO Coat a přední člen má také fluorovou povrchovou úpravu, která zlepšuje odpuzování vody a nečistot.
 
Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S
 
Zaostřování je možné od 29 cm a objektiv takto dosahuje zvětšení 1:1. K dispozici je i omezovač zaostřovacího rozsahu pro případy, kdy např. není potřeba zkoušet zaostřování na krátkou vzdálenost. K ostření je využit krokový motorek STM. Objektiv má 140 mm na délku, 85 mm v průměru a podporuje 62mm filtry. Jeho hmotnost činí 630 gramů, proti modelu pro F-mount je tak dle Nikonu o 16 % lehčí. Máme zde programovatelný prstenec (např. pro ovládání clony nebo korekce expozice). Objektiv je odolný vůči prachu a vlhkosti. K dispozici je také optická stabilizace obrazu, která slibuje 4,5EV účinek. Na trh přijde koncem června za cenu 28490 Kč s DPH.
 
Zdroj: nikon.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.