Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 1300D: starý známý

15.3.2017, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
V low-endové třídě zrcadlovek od Canonu je nejlevnějším novým modelem EOS 1300D s 18MPx APS-C senzorem. Fotoaparát má nově např. bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi. Jak dobře bude tato zrcadlovka ale fotit?
Na jaře minulého roku představil Canon low-endovou zrcadlovku EOS 1300D, kterou jsme dnes vzali do testu. Nahradila model EOS 1200D, nicméně mírný časový rozestup dává vědět, že změn nebude až tak mnoho. Jde spíše o jemnou modernizaci zahrnující dnes už v podstatě samozřejmé bezdrátové rozhraní Wi-Fi a mimo jiné bylo navýšeno i rozlišení displeje. Další vlastnosti zůstávají většinou při starém, a tak tu nalezneme např. velmi známý 18MPx APS-C CMOS snímač. Do testu jsme vzali set s rovněž obvyklým EF-S 18-55mm IS II objektivem.

 

Recenze Canon EOS 1300D



Videorecenze fotoaparátu Canon EOS 1300D s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


EOS 1300D je klasickým zástupcem levných zrcadlovek. Mám tím ale na mysli spíše velikost a ovládání. Fotoaparát už na první pohled působí jednoduše, zpracování jako takové je pak poměrně slušné. Tělo nikde nevrže, a i když nepůsobí žádným prémiovým dojmem, vypadá to na solidního a spolehlivého pracanta. Grip má rozumnou velikost a fotoaparát se alespoň s lehkými objektivy poměrně dobře drží.


Canon EOS 1300D


Za bajonetem se skrývá zrcátko a za ním starý známý 18MPx APS-C senzor, jehož základ je tu s námi už pěknou řádku let. Napravo z toho pohledu je tu tlačítko na odjištění objektivu, nahoře mikrofon a dioda. Ta funguje jako indikace samospouště nebo jako přísvit proti efektu červených očí.


Canon EOS 1300D senzor


Tradičním setovým objektivem je EF-S 18-55mm 1:3.5-5.6 IS II s optickou stabilizací. Jde o klasický objektiv s 3× optickým zoomem a tradiční světelností. V dnešní době, kdy se vše hodně optimalizuje i pro video, nicméně působí už dost archaicky. Zatímco zoomovací kroužek je ještě poměrně hladký (trochu se kouše až u delších ohniskových vzdáleností), ostřící kroužek už opravdu neodpovídá dnešním dnům. Při ostření se totiž vysouvá a otáčí, navíc je ostřící motorek hodně hlučný. Video s autofokusem je sice možné, ale vzhledem k mnoha problémům jej patrně nebudete moc využívat. Objektiv má přepínače stabilizace a manuálního ostření, využívá 58mm filtry.


Canon EOS 1300D objektiv


Fotoaparát je vybaven interním bleskem, pochopitelně se ale nezapomnělo na sáňky pro externí verze. Kolečko fotografických režimů je v pořádku, tuhost je sice vyšší, ale ovladatelnost je dobrá. Nelíbil se mi však ten fakt, že kolečko nelze přetočit z manuálního režimu na videosekvence kratší cestou. Pokud tedy chcete natáčet video, musíte kolečkem otočit až 300° podle toho, kde zrovna jste. Vedle je páčka pro zapnutí a vypnutí přístroje.


Canon EOS 1300D horní strana


Dále je tu tlačítko pro vyklopení blesku (elektronické) a kolečko pro nastavení vybraných parametrů. Je možné jej použít pro nastavení clony, času, ve quick menu i hlavním menu. Spoušť je poněkud měkká s dlouhým chodem, ale jinak nemám větších výhrad.


Canon EOS 1300D ovládací kolečko


Interní blesk má směrné číslo 9,2 při citlivosti ISO 100, což by ještě před pár lety byla podprůměrná hodnota, dnes se ale zejména u CSC přístrojů vyskytují i mnohem nižší čísla a jde tak minimálně o průměr, ne-li mírný nadprůměr.


Canon EOS 1300D blesk


Pentaprizmatický hledáček má 95% pokrytí a 0,8× reálné zvětšení, což po přepočtu znamená jen 0,5× zvětšení. Není teda moc velký (obzvlášť když jej srovnáte téměř s kterýmkoli profi kompaktem nebo lepším ultrazoomem s elektronickým hledáčkem na trhu), podobně je to i s jasem. Obraz v něm mi přišel být poměrně temný a v interiéru osvětleném slabšími žárovkami už toho není moc vidět a na manuální ostření můžete skoro zapomenout. To totiž kvůli velikosti hledáčku není jednoduché ani za dobrého světla. Zadní displej se zlepšil, zůstala mu 3,0" úhlopříčka, zvýšilo se ale rozlišení ze 460 na 920 tisíc bodů (640×480 RGB pixelů). Displej má tak příjemně detailní obraz a slušné jsou i pozorovací úhly.


Canon EOS 1300D zadní strana


Vedle hledáčku máte tlačítko na spuštění live view, případně v režimu videa zahájí natáčení videa. Spuštění natáčení je nicméně takřka okamžité, naměřil jsem jen zhruba kolem tří desetin sekundy. Vpravo je pogumování pro palec, které znatelně zlepšuje držení přístroje a pak tlačítka pro zmenšení a zvětšení snímků.

Tlačítka napravo od displeje zahrnují Av pro nastavení korekce expozice, Q pro vstup do quick menu, DISP pro změnu zobrazení displeje. Pak je zdě čtyřsměrný ovladač, nahoře je ISO citlivost, vpravo nastavení autofokusu (jednorázový, průběžný), dole vyvážení bílé, vlevo pak sekvenční snímání a samospoušť. Prostřed tlačítko SET potvrzuje vybrané volby (jinak je neaktivní), v menu mu ale můžete přiřadit i další funkci.Poslední dvě tlačítka vás dostanou do hlavního menu nebo režimu prohlížení.


Canon EOS 1300D ovládací prvky


Na pravé straně neuvidíte v podstatě nic, je tu akorát poutko na popruh a dole vstup pro externí napájení.


Canon EOS 1300D pravá strana


Levá strana je trochu zajímavější. Na objektivu je vidět přepínač manuálního ostření a stabilizace. Na těle pak vidíme např. gumovou krytku nejrůznějších portů.


Canon EOS 1300D levá strana


Konkrétně je tu jack pro dálkové ovládání, USB a HDMI port. Bohužel však nejde o dnes již typické micro USB.


Canon EOS 1300D porty


K napájení slouží Li-Ion akumulátor LP-E10 s napětím 7,4 V a kapacitou 860 mAh. Vidíte také kovový závit pro stativ.


Canon EOS 1300D bateire


V balení k fotoaparátu najdete vedle samotného přístroje také setový objektiv, krytky objektivu i těla, nabíječku s kabelem, USB kabel, akumulátor a také manuál.


Canon EOS 1300D příslušenství


Canon EOS 1300D tedy nepřináší žádná větší překvapení a je na tom v mnoha ohledech podobně jako předchůdce. Pojďme se v dalších kapitolách podívat na fotografické výkony fotoaparátu.
 
 
Stručné specifikace fotoaparátu Canon EOS 1300D
Typ senzoruAPS-C CMOS (22,3×14,9 mm)
Rozlišení celkové/efektivní18,7 / 18,0 Mpix
Video a audiozáznam1920x1080 px @ 29,97 / 25 / 23,98 fps 1280x720 px @ 59,94 / 50 fps 640x480 px @ 30 / 25 fps Maximální délka: 29 min 59 s, maximální velikost souboru: 4 GB, ozvučené
Výstupní formátyJPEG (Exif 2.3, 2 úrovně komprese), RAW (14bit), RAW + JPEG paralelně, MOV (Video: H.264, Linear PCM)
Automatické ostření9 AF bodů (F5,6 středový křížového typu, citlivost od 0 EV), Automatický / Manuální výběr, Režimy AF:AI Focus, One Shot, AI Servo
Rychlost závěrky30 - 1/4000 s (s krokem 1/2 nebo 1/3 EV), Dlouhodobá expozice (Bulb B)
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 100 - 6400, v režimu rozšíření ISO H (12800)
Sériové snímky3,0 fps (max. 1110 JPEG nebo 6 RAW snímků)
Typ hledáčkuPentamirror, Pokrytí přibl. 95%, Zvětšení 0,80 x
LCD3,0" (7,5 cm), 920 000 px (640×480 RGB pixelů), Pokrytí cca 100%, Pozorovací úhly 170°
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDXC
NapájeníLithium-iontová baterie LP-E10 (500 snímků při teplotě 23 °C, 410 snímků při teplotě 0 °C)
Rozměry129,0 × 101,3 × 77,6 mm
Hmotnost bez baterií-
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.