Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 1200D: vylepšený základ

16.12.2014, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes jsme si vzali do testu základní model digitálních zrcadlovek od Canonu. Je jím model EOS 1200D s 18MPx APS-C snímačem. K němu jsme dostali základní setový objektiv EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III, tedy model bez stabilizace.
Canon EOS 1200D je sice relativně nová zrcadlovka z počátku roku 2014, ale už dnes se prodává opravdu velmi levně. Testovaná konfigurace vychází na 10 tisíc Kč s DPH. Proto nás zajímá, co vše za tyto peníze vlastně nabídne. Uvnitř najdeme 18MPx APS-C senzor, zvládne natáčet Full HD video, o něco byl zlepšen i displej. Do testu jsme dostali základní verzi 18-55mm objektivu bez optické stabilizace. Ten je nicméně opticky shodný se stabilizovanou variantou, takže stejné obrazové výsledky můžete očekávat i při koupi 18-55mm IS II verze.


Recenze Canon EOS 1200D



Videorecenze digitální zrcadlovky Canon EOS 1200D, ukázky videa, autofokusu a ovládání.
 
 

Testovaný objektiv:

  • Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III (opticky shodný s 18-55mm IS II)


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Canon EOS 1200D nahradil model EOS 1100D, který byl kritizován za přílišnou plastovost a hladký grip bez pogumování. Canon patrně uznal, že to hodně přestřelil, a tak EOS 1200D naopak přinese na low-end až překvapivě dobrý dojem. Na první pohled je sice vidět, že tohle je nejlevnější model z celé řady zrcadlovek, ale přesto působí dobře. Plast je matný, lehce drsný, tělo působí poměrně tuze a bytelně s ohledem na to, z jakého materiálu je postaveno. Na to, že jde o levnou zrcadlovku, se poměrně dobře drží (lépe než např. konkurenční Nikon D3300) a oceňuji také rozumnou ergonomii. Cílová skupina také ocení, že je tu přiměřeně malý počet tlačítek (což by naopak u vyšších tříd bylo negativum), vše je přehledné, snadno ovladatelné a pochopitelné.


Canon EOS 1200D celkový pohled


Na přídi toho moc nenajdete. Za bajonetem se skrývá 18MPx APS-C senzor, což znamená, že proti EOS 1100D rozlišení povyskočilo o celou polovinu z 12 MPx. Už tradičně levné modely Canonu využívají starší techniku z vyšších modelů (což je relativně běžná praxe i u jiných výrobců), a tak jde v základu o senzor, který byl v minulosti použit téměř ve všech APS-C zrcadlovkách Canonu posledních let. Na straně od bajonetu je velké tlačítko pro odjištění objektivu. Vidíte zde oranžově svítící diodu samospouště, která může fungovat také pro redukci efektu červených očí. Nad jménem modelu je mikrofon.


Canon EOS 1200D APS-C CMOS snímač


V testu jsme použili základní setový objektiv Canon EF-S 18-55mm 1:3.5-5.6 III. Jde o model bez stabilizace, který je ale jinak opticky shodný se stabilizovanou variantou 18-55mm IS II. Po přepočtu nabídne rozsah 29 až 88 milimetrů, což je papírově trochu méně širokoúhlý objektiv než u konkurence díky většímu crop faktoru zrcadlovek Canon (1,6 proti 1,5 u konkurence). Světelnost F3,5 až F5,6 je standardní. Protože objektiv nemá stabilizaci, na jeho těle je pouze přepínač manuálního a automatického ostření.

Přední člen se při ostření otáčí, má docela rychlý převod, tedy i malé pootočení výrazně změní místo zaostření. Z nekonečně na minimum lze přední člen otočit asi o 60°. Autofokus je poměrně rychlý, ale na dnešní poměry už velmi hlučný. Naopak chod zoomovacího kroužku mě spíše příjemně překvapil, od běžného levného DSLR objektivu jsem čekal větší zadrhávání. Zde k tomu docházelo jen zhruba do 24mm ohniskové vzdálenosti. S objektivem lze využít 58mm filtry.


Canon EOS 1200D objektiv 18-55mm III


Horní strana je na zrcadlovku poměrně jednoduchá. Po stranách jsou ouška na provlečení popruhu. Vidíte zde sáňky na blesk a elektronicky výklopný blesk. Nalevo od něj je malý reproduktor. Napravo je kolečko fotografických režimů s dosti tuhým a výrazně aretovaným chodem, díky vysokému profilu ale není otáčení kolečkem nějak moc velký problém. Menším problémem je to, že z pozice M na videosekvence musíte přetočit celé kolečko zpět (nelze se dostat přímo). U kolečka je páčka, kterou se zapíná a vypíná fotoaparát.


Canon EOS 1200D horní strana


Směrem dopředu je tlačítko pro vyklopení blesku. Je elektronické, blesk tedy vyklopíte pouze při zapnutém fotoaparátu a fotoaparát sám si tedy dokáže blesk vyklopit (např. v automatice).


Canon EOS 1200D interní blesk


Dále tu najdete roller, který slouží k úpravě clony nebo času, dá se snadno využít ke korekci expozice i k pohybu v menu nabídkách. Spoušť je lehce naklopená směrem vpřed, k chodu nemám žádné výhrady, namáčknutí i domáčknutí mají rozumné nastavení.


Canon EOS 1200D ovládací kolečko


Hledáček má jen 0,8× zvětšení, je tedy dost malý a v tomto ohledu na konkurenční Nikon D3300 trochu ztrácí. Manuálně se tak neostří zrovna nejsnáze, přesto to v praxi ale nebyl až takový problém, jak se při prvním pohledu do hledáčku na jeho velikost zdálo. Pod hledáčkem je 3,0" displej, jehož rozlišení povyskočilo z 230 na 460 tisíc bodů. Ani to není na dnešní dobu mnoho, ale přeci jen to stačí na dosažení dostatečně pěkného a ostrého obrazu. Pozorovací úhly jsou ze všech stran slušné a jak je už u těchto displejů typické, ze stran dochází k jen mírnému poklesu kontrastu.


Canon EOS 1200D zadní strana s displejem


Vedle hledáčku je tlačítko s červeným puntíkem, které zapíná live view režim. Připravte se na to, že s 18-55mm objektivem si v live view počkáte na zaostření od 1,8 do 4,3 sekundy podle toho, jak moc bude muset objektiv zaostřit (nejkratší doba platí pro situaci, kdy už je zaostřeno z předchozího snímku). Vpravo nahoře jsou dvě tlačítka pro zvětšení a zmenšení vyfoceného obrázku nebo náhledu v live view, Tlačítko nejvíc napravo pak umožňuje volit ostřící bod, to vlevo pak slouží jako zámek expozice.

Tlačítko Av slouží k nastavení korekce expozice (držíte jej a rollerem na horní straně upravujete korekci expozice, v manuálním režimu pak jeho držením a rollerem upravujete clonu). Tlačítko Q spouští quick menu (v podstatě stavový displej zobrazený na LCD jde pomocí tlačítek čtyřsměrného ovladače a rolleru ovládat a nastavovat jednotlivé položky). DISP pak mění zobrazení displeje, což znamená, že ho vypíná a zapíná.

Následuje čtyřsměrný ovladač. Směrem nahoru se nastavuje ISO, vpravo ostřící režimy, dole vyvážení bílé a vlevo samospoušť a sekvenční snímání. Položky, které vyberete v tomto menu, se nedají potvrdit namáčknutím spouště, což mě celou dobu hodně mátlo (z jiných fotoaparátů jsem na to zvyklý), ale jen tlačítkem SET (pouze to, co vyberete v quick menu, však už není třeba potvrzovat). Trochu mě překvapilo i to, že vyfocený snímek nelze hned po vyfocení zvětšit, ale je nutné zmáčknout tlačítko pro menu prohlížení a až pak lze využít horní tlačítka ke zvětšování a zmenšování. Jako poslední je tu tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu fotoaparátu.


Canon EOS 1200D ovládací prvky vzadu


Na pravé straně v podstatě nic není. Vidíte jen délku fotoaparátu s nasazeným objektivem.


Canon EOS 1200D pravá strana


Levá strana je trochu zajímavější. Na objektivu vidíte přepínač automatického a manuálního ostření, vidíte také tlačítko pro odjištění blesku. Je tu také krytka prostoru různých vstupů a výstupů.


Canon EOS 1200D levá strana


Je zde konektor pro dálkové ovládání, USB a HDMI kabel.


Canon EOS 1200D konektory


Vespod je krytka prostoru pro Li-Ion akumulátor LP-E10 (s napětím 7,4 V a kapacitou 860 mAh). Je tu i zdířka pro SD, SDHC nebo SDXC karty.


Canon EOS 1200D Li-Ion akumulátor


Fotoaparát Canon EOS 1200D jsme si tedy představili, pojďme se nyní podívat, jak si povede v praxi.
 
 
Stručné specifikace fotoaparátu Canon EOS 1200D
Typ senzoru22,3 x 14,9 mm CMOS (3:2)
Rozlišení celkové/efektivní18,7 / 18,0 Mpix
Video a audiozáznam1920x1080 px @ 29,97 / 25 / 23,98 fps 1280x720 px @ 59,94 / 50 fps 640x480 px @ 30 / 25 fps Maximální délka: 29 min 59 s, maximální velikost souboru: 4 GB, ozvučené
Výstupní formátyJPEG (Exif 2.3, 2 úrovně komprese), RAW (14bit), RAW + JPEG paralelně, MOV (Video: H.264, Linear PCM)
Automatické ostření9 AF bodů (F5,6 středový křížového typu), Automatický / Manuální výběr, Režimy AF:AI Focus, One Shot, AI Servo
Rychlost závěrky30 - 1/4000 s (s krokem 1/2 nebo 1/3 EV), Dlouhodobá expozice (Bulb B)
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 100 - 6400, v režimu rozšíření ISO H (12800)
Sériové snímky3,0 fps (max. 69 JPEG nebo 6 RAW snímků)
Typ hledáčkuPentamirror, Pokrytí přibl. 95%, Zvětšení 0,80 x
LCD3,0" (7,5 cm), 460 000 px (320×480 RGB pixelů), Pokrytí cca 100%, Pozorovací úhly 170°, Jas nastavitelný v 7 úrovních
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDXC
NapájeníLithium-iontová baterie LP-E10 (500 snímků při teplotě 23 °C, 410 snímků při teplotě 0 °C)
Rozměry129,6 × 99,7 × 77,9 mm
Hmotnost bez baterií480 gramů (včetně baterie a karty)
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.