Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 700D: dotykový hybrid

25.9.2013, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Nezapomínáme ani na testy digitálních zrcadlovek a dnes se podíváme na Canon EOS 700D vybavený novým setovým objektivem EF-S 18-55mm F3,5-5,6 IS STM. Jak si povede v testu nový styl hybridního ostřícího mechanismu?
Canon představil v krátkém sledu zrcadlovku EOS 650D a EOS 700D. Nový model se dodává se zbrusu novým setovým objektivem EF-S 18-55mm F3,5-5,6 IS STM, se kterým jsme také EOS 700D vyzkoušeli. Ve fotoaparátu najdete 18MPx APS-C Hybrid CMOS senzor, který dostal možnost fázového ostření v live view režimu. Dále tu máme polohovatelný LCD displej, sekvenční snímání s rychlostí 5 fps a např. i HDR snímání nebo podporu bezdrátových blesků. Pojďme se spolu podívat, jak si tato zrcadlovka povede v našem testu.
 


Testovaný objektiv:



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Tělo zrcadlovky odpovídá své kategorii, není tedy moc velké. Grip je dostatečný, má dostatečný prostor pro tři prsty a ukazováček se vleze na spoušť (konkurenční D5200 má v tomto větší problém, tam už např. mám malíček více na hraně a jeho tvar nevyhovuje více lidem). Samozřejmě to, jak dobře se vám bude EOS 700D držet, si už musíte vyzkoušet sami. Osobně jsem byl celkem spokojen pro držení oběma rukama. Na chození se zrcadlovkou volně v jedné ruce je ale grip malý. Tělo působí na pohled plastově, ale i bytelně zároveň, při držení v rukou jde ale občs cítit menší vůle (v objektivu, krytka pro baterii).


Canon EOS 700D celkový pohled


Na přídi nenajdete nic neobvyklého. Za bajonetem je zrcátko a již zmíněný 18MPx Hybrid CMOS senzor. Vedle je páčka pro odjištění objektivu. Na druhé straně je grip se snímačem pro dálkové ovládání a blíže k blesku se vyskytuje dioda samospouště a pro zmírnění efektu červených očí. Pomocné AF světlo je tu už tradičně řešeno bleskem.


Canon EOS 700D zepředu


K testu jsme dostali nový setový objektiv Canon EF-S 18-55mm F3,5-5,6 IS STM. Ten nahradil původní variantu a změn se odehrálo poměrně dost. Má jinou optickou konstrukci (o dva optické členy více) a velkou změnou je i ostření, které je řešeno STM motorkem. To vám přinese hned několik překvapení. Je naprosto tiché, a tím naprosto myslím opravdu nevydávající žádný hluk (i tiché a neslyšné USM je proti tomu hluk). Překvapí i solidní rychlostí, byť samozřejmě velké přeostřování si vyžádá nějakou tu desetinku sekundy. Dalším překvapením je to, že STM je výhradně elektronická záležitost, takže manuální zaostřování funguje jen při zapnutém fotoaparátu (u vypnutého fotoaparátu můžete točit ostřícím kroužkem kolik chcete, nic se nezmění).

Jinak je to klasika 18-55 mm (po přepočtu zhruba 29 až 88 mm) se světelností F3,5-5,6. Nechybí ani optická stabilizace, která by měla nabídnout 4EV účinek. I když ostření bylo výrazně optimalizované pro videosekvence, o zoomovacím kroužku se to rozhodně říci nedá. I když znám i o něco kousavější, zejména u hraničních ohniskových vzdáleností nejde prstenec zrovna plynule a chce to rychlý pohyb, aby byl zároveň i plynulý a netrhaný. S objektivem můžete využít 58mm filtry a chválím to, že se při ostření nic nevysouvá ani neotáčí.


Canon EOS 700D objektiv 18-55mm STM


Po stranách jsou dvě ouška na provlečení popruhu. Rameno interního blesku je překvapivě dlouhé, nechybí ani sáňky na externí blesk. Všimnout si můžete dvou mikrofonů pro stereo zvuk. Směrem doprava uvidíte kolečko fotografických režimů, netradičně pro Canon má přiměřeně tuhý chod a k jeho otočení nemusíte být zrovna Arnold Schwarzenegger. Může za to i jeho poměrně velká výška a možnost snazšího uchopení. Vedle kolečka je páčka, která vypíná, zapíná fotoaparát nebo zapíná videosekvence.

Směrem ke gripu je poněkud utopené tlačítko ISO. To stačí zmáčknout a vyjede menu pro volbu ISO citlivostí (není nutné jej držet). K potvrzení volby jej můžete znovu zmáčknout nebo jen namáčknout spoušť (další možností je tlačítko SET). Pak tu vidíte otočné kolečko (roller) pro volbu clony, expozičního času a obecně k pohybu v menu a quick menu. Zde bych už uvítal o něco jemnější chod. K tlačítku spouště nemám žádné větší připomínky, jeho chod je normální (možná by mohl být trošičku kratší), sklonění je příjemné.


Canon EOS 700D seshora


Na zádi je solidní 3,0" LCD displej s vysokým rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 pixelů). Má příjemně ostrý obraz, pozorovací úhly jsou slušné s malým úbytkem kontrastu při pohledu ze stran. Je plně polohovatelný, vhodný tedy i pro snímání od země nebo naopak na hlavou. Po přiklopení k tělu se hezky zacvakne a drží, takže nemusíte mít obavu o trvanlivost. Hlavní zajímavostí je ale to, že je dotykový. Výborné je zejména quick menu po stisku tlačítka Q. Snadno můžete použít prst, na jednotlivá nastavení klikat a tím je vybírat.

Nastavit konkrétní hodnoty pro dané nastavení lze buď rollerem nebo druhým poklikem, kterým spustíte menu pro volbu daného nastavení. Zobrazí se např. výběr citlivostí nebo jiného parametru a prstem, rollerem nebo šipkami si můžete vybrat konkrétní volbu. Máte-li vybráno, můžete to potvrdit namáčknutím spouště, tlačítkem SET nebo druhým poklikáním na vybranou konkrétní volbu. Pro každého je tu řešení, které mu bude vyhovovat.


Canon EOS 700D výklopný LCD


Méně nadšený jsem byl z hledáčku. Jeho 95% pokrytí a 0,85× zvětšení moc radosti nevzbudí, pro manuální ostření to není moc vhodné, nicméně pro běžné focení je to v pořádku. Nad hledáčkem je čidlo pro automatické vypínání LCD displeje při přiblížení oka k hledáčku, toto je ale samozřejmě také nutné povolit v menu fotoaparátu. Nalevo od hledáčku je tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu a INFO pro úpravu zobrazení displeje. Naopak napravo od hledáčku najdete tlačítko pro zapnutí live view režimu, případně v režimu videosekvencí spouští a vypíná jejich natáčení.


Canon EOS 700D zezadu


Na pravé straně najdete dvě tlačítka pro zvětšování a zmenšování náhledu (vyfocených snímků nebo v live view při manuálním ostření). V režimu focení přes hledáček pak levé tlačítko může sloužit jako zámek expozice, případně u některých nastavení zámku expozice pak slouží jako spuštění autofokusu. Pravé tlačítko naopak slouží k výběru AF bodu. Ty se pak dají vybrat šipkami nebo rollerem. Celkem je k dispozici jen 9 bodů, všechny jsou ale křížové.

Dále tu vidíte tlačítko Av pro korekci expozice (při jeho držení otáčíte rollerem) a tlačítko Q, které spouští povedené quick menu, o němž již byla řeč. Toto quick menu se dá ovládat šipkami čtyřsměrného ovladače, rollerem i dotykem na displeji.

Nechybí ani čtyřsměrný ovladač, k němuž mám trochu výtky co se týče velikosti tlačítek. Na zrcadlovku jsou dost malé a blízko u sebe. Překvapivě často se mi alespoň ze začátku dařilo mačkat quick menu místo šipky nahoru. Postupně si ale zvyknete, že pohyby palce po ovladači musí být skutečně malé. Směrem nahoru vybíráte vyvažování bílé (velmi komplikované nastavení vlastního vyvážení bílé pomocí předchozího referenčního snímku zůstalo), vpravo je výběr ostřícího režimu, dole barevné režimy, vlevo pak samospoušť a sekvenční snímání. Tlačítko SET potvrzuje zvolené nastavení, můžete mu ale přidat i vlastní doplňkovou funkci (změnu kvality obrazu, korekce blesku a podobně). Je tu jen 5 voleb a osobně jsem zvolil vypínání a zapínání LCD displeje. Dole je už jen režim prohlížení snímků a jejich mazání.


Canon EOS 700D ovládací prvky


Na pravé straně je krytka prostoru pro SDXC kartu, která drží dost dobře. Nechybí ouško na popruh a na snímku vidíte také vyklopení interního blesku.


Canon EOS 700D zprava


Levá strana je trochu bohatší, kousek od kloubu LCD displeje je první gumová krytka, pod níž najdete HDMI port a klasické USB/AV. Druhá gumová krytka ukrývá port pro dálkové ovládání a externí mikrofon. Blízko objektivu je ještě elektronické tlačítko pro vyklopení interního blesku a dole tlačítko náhledu hloubky ostrosti.


Canon EOS 700D zleva


Vespod toho moc nenajdete, logicky je tu závit pro stativ a krytka prostoru pro Li-Ion akumulátor.


Canon EOS 700D zespodu


Krytka je jištěna dostatečně silnou pojistkou, přesto je trochu volná.


Canon EOS 700D baterie


Základní představení už máme za sebou, v dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky focení se zrcadlovkou Canon EOS 700D.

Technické specifikace: Canon EOS 700D
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 18,5 MPx
Efektivní počet pixelů 18,0 MPx
Velikost snímače APS-C CMOS (22,3×14,9 mm)
Rozlišení fotografií (3:2) 5184x3456, 3456x2304, 2592x1728, 1920x1280, 720x480
(4:3) 4608x3456, 3072x2304, 2304x1728, 1696x1280, 640x480
(16:9) 5184x2912, 3456x1944, 2592x1456 1920x1080, 720x400
(1:1) 3456x3456, 2304x2304, 1728x1728, 1280x1280, 480x480
Rozlišení videa 1920×1080 / 30, 25 nebo 24 fps, 1280×720 / 60 nebo 50 fps, 640×480 / 30 nebo 25 fps
stereo zvuk
Poměr stran 4:3, 3:2, 16:9, 1:1
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.3), MOV (H.264), CR2 (14bitový RAW)
Optika fotoaparátu
Značka Canon Zoom Lens
Optický zoom 3,1×
Rozsah ohnisek (reálný) 18 - 55 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 29 - 88 mm
Světelnost objektivu F3,5 - 5,6
Rozsah clony F3,5 - F22 (wide), F5,6 - F36 (tele), irisová 7lamelová clona
Mechanická stabilizace ano (optická, pouze v objektivu, 4EV účinek)
Možnost použití předsádek ano (58 mm)
Elektronická stabilizace ne
Digitální zoom ne
Zaostřování
Zaostřování (výběr bodu) hybridní auto focus (detekce tváří + sledování AF, FlexiZone multi, FlexiZone single), fázové
Zaostřování AF (One Shot - jednorázový), AF (AI Focus - průběžný), AF (AI Servo - průběžný), MF (manuální)
Ostřící vzdálenost 25 cm - nekonečno (normal wide i tele)
Pomocné zaostřovací světlo ano (pouze bleskem)
Elektronická část
Procesor DIGIC 5
Testovaný firmware v1.1.1 (objektiv v1.5.0)
Spotřeba -
Měření expozice poměrové (spojené s AF body), částečné (9%), celoplošné se zdůrazněným středem, bodové (4%)
Citlivost ISO AUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, H (25600)
Rychlost závěrky 1/4000 s - 30 s, bulb režim
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvy AWB (Automatické vyvážení bílé), Denní světlo (5200K), Stín (7000K), Zataženo (6000K), Wolframové světlo (žárovka 3200K), Bílé Zářivkové osvětlení (4000K), Blesk, Vlastní
Scénické režimy Automatický, Blesk vypnutý, Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Kreativní automatický, SCN (Noční scéna z ruky, HDR podsvětlení, Noční portrét)
Samospoušť 2s, 10s kontinuální (2 - 10 snímků), 10s (+dálkové ovládání)
Sériové snímání 5 fps (JPEG, max. 22 snímků, RAW 6 snímků)
Vestavěný blesk - režimy Automatický, Zapnutý, Vypnutý, Podpora bezdrátových blesků (4 kanály), X-sync 1/200 s
Vestavěný blesk - dosah směrné číslo 13 (ISO 100)
Externí blesk ano, podpora blesků E-TTL II Speedlite EX včetně bezdrátových
Ostatní
Hledáček ano, pentamirror (95% pokrytí, 0,85× zvětšení)
LCD displej 3,0" LCD, 1.040.000 bodů (720×480 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Interní paměť -
Napájení Li-Ion akumulátor LP-E8, napětí 7,2V, kapacita 1120 mAh, výdrž na 440 snímků (při 23°C), 400 snímků (při 0°C)
Hmotnost 580 gramů (včetně příslušenství)
Rozměry 133,1 x 99,8 x 78,8 mm
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, nabíječka + kabel, USB kabel, CD-ROM se softwarem, CD-ROM s manuálem, popruh, návod
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.