Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 70D: velmi příjemný společník

15.1.2015, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes zamíříme do trochu vyšších řad APS-C zrcadlovek a podíváme se na test Canonu EOS 70D s 20MPx senzorem. Pro otestování jsme využili set s novým 18-135mm IS STM objektivem. Jak si tato zrcadlovka povede?
Na začátku roku 2012 jsme otestovali zrcadlovku Canon EOS 60D a nyní přišla řada na jejího nástupce, nový model EOS 70D. Ten přináší několik užitečných novinek. Předně je to novější 20MPx APS-C senzor. Ten má dva megapixely navíc a technologii Dual Pixel CMOS, která přidává fázové ostřící senzory přímo na snímací čip, díky čemuž je možné fázově ostřit i u videosekvencí a v live view režimu. Tento systém navíc pokrývá 80 % plochy čipu. Máme tu i novější procesor DIGIC 5+ místo DIGIC 4, ostřící modul má nyní 19 křížových bodů místo pouhých devíti.

Rozhodně potěší i napravení velkého faux pas z modelu EOS 60D, který neměl AF micro adjustment (doladění autofokusu). EOS 70D jej už znovu má, což lze rozhodně pochválit. U videa lze použít inter-frame i intra-frame záznam, nechybí dokonce ani Wi-Fi. Lehce se zvýšilo i pokrytí hledáčku. Jak to vypadá, je se na co těšit.

 

Recenze Canon EOS 70D



Videorecenze zrcadlovky Canon EOS 70D s ukázkami ovládání, menu nabídek, ostření a dalších vlastností.


Testovaný objektiv:



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Zrcadlovka Canon EOS 70D patří do vyšší střední třídy APS-C zrcadlovek a na těle je to znát. To je bytelné, působí hodně kvalitně, velmi dobře padne do ruky. Není ani příliš velké, ani malé, každopádně proti běžným zrcadlovkám nižších tříd už něco váží (755 gramů s baterií a kartou). S testovaným 18-135mm IS STM objektivem už tento set váží lehce přes 1,2 kilogramu. Tělo už obsahuje poměrně velké množství tlačítek a pokud na EOS 70D přecházíte z nižších tříd, prvních pár dní se můžete trochu ztrácet. Až zjistíte, co se kde nastavuje, najednou začne být celá zrcadlovka podstatně srozumitelnější a lépe ovladatelná než nižší verze.


Canon EOS 70D s 18-135mm STM objektivem


Na pohledu zepředu je dobře vidět, že EOS 70D není žádný drobek. APS-C senzor už začíná v takovém těle vypadat jako docela malý. Na straně od bajonetu je tlačítko pro odjištění objektivu, na druhé straně je dioda sloužící k redukci efektu červených očí, případně slouží jako kontrolka samospouště. Na gripu je pak vidět snímač dálkového ovládání. Pod bajonetem je malé tlačítko pro náhled hloubky ostrosti.


Canon EOS 70D CMOS senzor


V testu jsme použili ultrazoomový objektiv Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM. Tomu se podrobněji věnujeme v jeho recenzi, zde ale zmíníme, že potěší solidní optickou stabilizací a hladkým chodem zoomovacího i ostřícího kroužku. Je sice pravda, že tíha optiky objektivu dokáže u zoomování obrazem ještě trošku škubnout, ale přesto patří k tomu nejlepšímu ve své třídě a tak dobře optimalizovaný objektiv pro video u zrcadlovek jen tak nenajdete. Po přepočtu nabídne ohniskový rozsah 29 až 216 milimetrů, tedy 7,5× optický zoom. Světelnost je tradiční s hodnotami F3,5 až F5,6, závit pro filtry má průměr 67 milimetrů.


Canon EOS 70D 18-135mm IS STM objektiv


Horní strana je dost bohatá na tlačítka a umožňuje snadno nastavovat poměrně velké množství parametrů. Vlevo je kolečko režimů, které je jištěné tlačítkem (pro pootočení jej musíte zmáčknout, což jej odblokuje). Pod kolečkem je tlačítko pro zapnutí. U této třídy Canonu je to obvyklé místo, osobně mi ale např. nevyhovuje (toto je ale samozřejmě subjektivní a nepovažuji to za negativum).


Canon EOS 70D kolečko režimů


Následují sáňky na blesk, kolem kterých jsou mikrofony pro stereo zvuk. Interní blesk je tradičně vyskakovací a zapíná se elektronicky pomocí tlačítka nalevo. Díky tomu je umožněno, aby si jej automatika dokázala vyklopit sama (což občas zbytečně dělá v protisvětle, kdy se účinek blesku kvůli vzdálenosti k objektům ani neprojeví).


Canon EOS 70D horní strana


Napravo od blesku najdete stavový displej, který si lze nechat prosvětlit pomocí tlačítka úplně napravo. Ukazuje většinu důležitých nastavení, osobně jsem ale spíše využívat stavového displeje na LCD, který lze pomocí tlačítka Q proměnit na zajímavé quick menu. Následují další čtyři tlačítka, která jsou určena k nastavení měření expozice, ISO citlivosti, sekvenčního snímání nebo samospouště a ostřícího režimu. Jejich stisknutí spustí menu pro danou funkci a nastavit konkrétní hodnotu můžete několika způsoby podle toho, který vám vyhovuje nejvíce. Lze použít horní roller, zadní čtyřsměrný ovladač pomocí šipek nebo točením, lze použít také dotykový displej. Paráda.

Vepředu vidíte i již zmíněný roller, kterým lze nastavovat prakticky vše od menu nabídek až po clonu nebo expoziční čas (v režimu M nastavuje čas, naopak zadní kolečko nastavuje clonu). Směrem dopředu je vidět ještě malé tlačítko pro nastavení režimu výběru AF bodů. Každým kliknutím se změní režim na další ze tří možných (jednobodový, zónový a automatický výběr z 19 bodů). Spoušť je naklopena směrem vpřed a nemám k ní žádné výhrady. Namáčknutí i domáčknutí jsou nastavena tak akorát.


Canon EOS 70D stavový displej


Nad displejem je pentaprizmatický hledáček s 98% pokrytím a 0,95× zvětšením (0,59× po přepočtu). Je tedy o dost větší než u levnějších zrcadlovek, na druhou stranu na velikosti elektronických hledáčků moderních ultrazoomů (RX10 nebo FZ1000) nemá ani zdaleka. Dá se v něm zobrazit velmi jednoduchá vodováha. Nalevo od hledáčku je tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu a INFO, které upravuje zobrazení informací na displeji (vypíná stavový displej na LCD, upravuje zobrazení vyfocených snímků).


Canon EOS 70D zadní strana


Vzadu naleznete také 3,0" LCD s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů s poměrem stran 3:2). Nabídne 100% pokrytí obrazu. Je nutné podotknout, že s STM objektivy dokáže fotoaparát pracovat velmi dobře, takže focení přes live view je naprosto bez problémů použitelné a nějaké focení makra od země s vyklopeným displejem a autofokusem je úplně v pohodě. Nemá na nejrychlejší CSC, ale rychlé je to více než dostatečně. Pozorovací úhly jsou výborné, ze stran lehce klesá kontrast, ale to je tak všechno.


Canon EOS 70D výklopný LCD


Vedle hledáčku je malý přepínač mezi focením snímků a natáčením videosekvencí. Pokud v režimu focení zmáčknete tlačítko START/STOP, spustí se live view režim. Není to okamžité, trochu to trvá, ale není to ani nějak dramatické. Pokud posunete přepínač na natáčení videosekvencí, spustí se live view a tlačítkem spouště můžete fotit. Naopak tlačítko START/STOP zde spouští natáčení videa. Prodleva je velmi krátká, naměřil jsem zhruba 0,3 sekundy. Ukončení natáčení videa je okamžité.

V pravém horním rohu je tlačítko AF-ON, které spustí autofokus. Další tlačítko zamyká expozici a ostření dle nastavení v menu a poslední pak spouští výběr samotných AF bodů. Oproti tlačítku na hodní straně přístroje neumožňuje vybrat režim výběru AF bodů pomocí šipek nebo rollerů, protože právě toto menu dovoluje vybrat onen AF bod nebo zónu pomocí šipek a rolleru. Pokud tedy máte zapnutou automatiku výběru AF bodů, nemůžete v tomto menu logicky dělat nic. Nicméně aby to Canon zjednodušil a nevynucoval práci s horním tlačítkem pro úpravu režimu výběru AF bodů, lze si tento režim vybrat dotykově na displeji. Což vše nádherně zjednodušuje. Obě poslední tlačítka pak slouží i ke zvětšování a zmenšování náhledu na displeji. Zde musím Canon pochválit ještě za jednu věc. Live view je krásně plynulý i při maximálním zvětšení, takže na rozdíl od Nikonů, kde se to "rube" jak Windows 7 na 486ce, tady se s tím pracuje nádherně.

Tlačítko Q aktivuje quick menu, tedy stavový displej se udělá aktivním, vysvítí se jedna volba a tu lze pomocí rolleru (jak horního, tak spodního) nastavit. V menu se lze pohybovat šipkami nebo ještě rychleji pomocí dotykového displeje. Přestože se dá vše snadno ovládat pomocí tlačítek, dotykový displej zde vnímám jako příjemného společníka, který posouvá ergonomii fotoaparátu ještě o kousek dál. Menu nabídky si můžete rozkliknout tlačítkem SET a pak se zobrazí veškeré dostupné volby pro dané nastavení (při otáčení rollerem bez rozkliknutí hledáte volby "naslepo").

Následuje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení snímků. Jak již bylo řečeno, tlačítko INFO umí upravit styl zobrazení snímků, horní dvě tlačítka vpravo na zadní straně pak zvětšují a zmenšují náhled. O čtyřsměrném ovladači jsme již mluvili. Funguje jako šipky v menu nabídkách, podle nastavení v menu může např. i přímo polohovat AF bod, aniž byste museli zapínat jakýkoli režim výběru AF bodu. Míra vystoupnutí nad povrch je ale trochu zvláštní a nemačká se úplně přirozeně. Kolem je rovněž již probírané otočné kolečko, které můžete používat v menu nabídkách, k úpravám času, clony a jiných parametrů. Uprostřed ovladače je tlačítko SET pro potvrzování, rozklikávání menu nabídek a podobně. Na závěr tu máme ještě tlačítko pro smazání snímku a posuvné tlačítko LOCK pro uzamčení tlačítek proti nechtěnému zmáčknutí.


Canon EOS 70D zadní ovládací prvky


Na pravé straně je krytka prostoru pro SDXC kartu. Vidíte tu také ouško na provlečení popruhu.


Canon EOS 70D pravá strana


Na pravé straně toho vidíme o něco více. Na objektivu je vidět přepínač optické stabilizace a manuálního ostření. Na těle fotoaparátu je pak tlačítko pro vyklopení blesku a další pro odjištění objektivu.


Canon EOS 70D levá strana


Pod vrchní krytkou je vstup pro externí mikrofon a níže pak pro dálkové ovládání. Pod druhou krytkou je pak HDMI a A/V výstup.


Canon EOS 70D konektory


Vespod je vidět kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro baterii.


Canon EOS 70D spodní strana


K napájení slouží LP-E6 Li-Ion akumulátor s napětím 7,2 V a kapacitou 1800 mAh.


Canon EOS 70D Li-Ion akumulátor


Prvotní dojmy ze zrcadlovky Canon EOS 70D jsou tedy velmi dobré. Podívejme se však, jak dobře bude fotit.
 
 
Stručné specifikace fotoaparátu Canon EOS 70D
Typ senzoruCMOS, velikost 22,5 × 15,0 mm
Rozlišení celkové/efektivní20,9 MPix / 20,2 MPix
Video a audiozáznam1920x1080 px @ 30 / 25 / 24 fps, 1280x720 px @ 60 / 50 fps, 640x480 px @ 30 / 25 fps (max. 30 minut nebo 4 GB záznamu, po překročení limitu souboru dojde k vytvoření souboru nového)
Výstupní formátyJPEG (Exif 2.3), RAW (14bit, 2nd edition), RAW + JPEG paralelně, MOV (H.264, lineární PCM)
Automatické ostřeníTTL-CT-SIR s CMOS senzorem, 19 AF bodů (středový křížový s vysokou citlivostí při světelnosti F2.8), Automatický / Manuální výběr AF bodu, Režimy AF - Inteligentní, Jednosnímkový, Inteligentní AF-servo, Pracovní rozsah EV -0,5 až 18 (při 23°C & ISO 100)
Rychlost závěrky30 - 1/8000 s (po 1/2 nebo 1/3 EV kroku), Možný rozsah se mění podle režimu fotografování, Dlouhodobá expozice (Bulb)
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOAUTO (100–12800), Manuální (100-12800, v krocích po 1/3 nebo po celých číslech), lze rozšířit na 25600
Sériové snímkyPřibl. 7,0 snímky/s (rychlost udržována pro minimálně 65 snímků v případě JPEG, 16 snímků v případě RAW
Typ hledáčkuOptický hranol, Pokrytí přibl. 98%, Zvětšení 0,95 x, Bod oka 22 mm, Dioptrická korekce od -3 do +1 dioptrie, Polopropustné zrcátko s rychlým návratem (propustnost: reflexní poměr 40:60)
LCD3" (7,7 cm) TFT, 1 040 000 px, pokrytí přibl. 100%, Pozorovací úhel 170°, Jas nastavitelný v sedmi úrovních, Otočný
Typ paměťového médiaEye-Fi, SD, SDHC, SDXC
NapájeníLi-Ion akumulátor LP-E6, Napájecí adaptér ACK-E6
Rozměry139,0 x 104,3 x 78,5 mm
Hmotnost bez baterií675 g
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.