reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon FL 35mm 1:2.5 (FL/FD)

2.10.2015, Milan Šurkala, recenze
Dnešní test starého manuálního objektivu se podívá na značku Canon a jejich starší patici FL. Konkrétně se budeme věnovat objektivu Canon FL 35mm 1:2.5. Na APS-C tělech tak vytvoří středně světelnou padesátku.
Do dnešní recenze jsme vzali starý 35mm objektiv od Canonu, model FL 35mm 1:2.5. Pokud jej nasadíte na APS-C fotoaparát, dostanete lehce delší padesátku (v případě Samsungu NX přepočtených 54 mm). Zajímavostí je také světelnost F2,5. Jde tedy spíše o světelnější objektiv, příjemný univerzál, který by díky dobré světelnosti měl i docela mazat pozadí.


Recenze Canon FL 35mm 1:2.5Videorecenze objektivu Canon FL 35mm 1:2.5 s ukázkami ostření, clonění a montáže na FD redukci.
 
Canon FL 35mm F2.5 celkový pohled

Zpracování objektivu je dost slušné, objektiv je navíc dost těžký (přes 350 gramů), což zvyšuje pocit robustnosti. Na přední části najdete stříbrný prstenec, kterým lze nastavovat clonu po 1EV krocích, pouze mezi F2,8 a F2,5 je jeden 1/3EV krok. Jemné změny clony tak nejsou možné. Pokud máte FD redukci, najdete využití pro druhý, tentokrát tenký černý prstenec.

Samotný clonový kroužek clonu nemění, tu aretuje až pootočení aretačního kroužku, a to vždy maximálně na clonu, kterou máte nastavenu. Důležité je tam to slůvko "maximálně". Pokud např. zacloníte na F16 clonovým kroužkem, ale aretační posunete jen do poloviny, zacloníte třeba na F8. Když clonovým kroužkem otočíte na F8, clona F8 zůstane. Když pootočíte clonový kroužek na F5,6, také aretační kroužek se posune kousek vzad a clona bude nastavena na F5,6. Nastavíte-li zpátky na clonovém kroužku F8, zůstane clona F5,6 do doby, než i aretační kroužek nenastavíte na maximum. Směrem nahoru je tedy nutno clonit dvakrát (clonovým kroužkem a pak tuto clonu "potvrdit" aretačním kroužkem).


Canon FL 35mm F2.5 irisová clona


Objektiv využívá filtry o průměru 58 milimetrů. Jak vidíte, clona má 6 lamel a rozhodně nelze mluvit o kulatém tvaru. Je to krásně pravidelný šestiúhelník.


Canon FL 35mm F2.5 boční pohled


Zde lépe vidíte aretační kroužek (tenký černý s bílou tečkou). Za ním je podstatně širší ostřící kroužek. Ten má chod v rozmezí 90°. Jde poměrně ztuha, ale plynule a nemá vůbec tendenci se zasekávat.


Canon FL 35mm F2.5 bajonet


Canon FL je poněkud zvláštní patice. Objektiv se nasadí na patici a šedým okružím se zašroubuje. Objektiv se tedy při montáži neotáčí.


Canon FL 35mm F2.5 redukce


Pokud máte redukci na FD objektivy, které jsou s FL víceméně kompatibilní, může vás nepříjemně překvapit to, že šroub, který u FD objektivů ovládá clonu, zde překáží a znemožňuje nasazení objektivu. V takovém případě je nutné šroub vyšroubovat a ke clonění využívat již zmíněný aretační kroužek (u FD objektivů se o aretaci stará tento šroub).


Canon FL 35mm F2.5 na Samsungu NX11


Test proběhl na CSC fotoaparátu Samsung NX11, který je vybaven 14,6MPx APS-C CMOS senzorem. Pojďme se tedy podívat, jak si objektiv vlastně stojí po praktické stránce.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Canon FL 35mm 1:2.5 (FL/FD)
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 35 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 54 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 54° / 38° / 64° (FF)
Světelnost objektivu F2,5
Rozsah clony F2,5 - F16
Konstrukce 7 optických členů v 5 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 40 cm
Maximální zvětšení -
Počet lamel clony 6
Optická stabilizace ne
Rozměry 64 × 57-61 mm (naměřeno)
Hmotnost 352 gramů (naměřeno)
Závit pro filtry 58 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama