Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot SX130 IS: levný všeuměl

21.4.2011, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
V dalším testu se podíváme na velmi levný ultrazoom Canon PowerShot SX130 IS, který vzhledem ke své ceně nabízí velmi slušné možnosti nastavení. Disponuje 12MPx snímačem a 12× optickým zoomem. Jak si povede?
Dnes se podíváme na zoubek ultrazoomu Canon PowerShot SX130 IS. Patří sice mezi kapesní ultrazoomy, ale přeci jen se proti své konkurenci v mnohém liší. Předně má na dnešní poměry už trochu menší 12× zoom, poněkud velké rozměry, napájení AA bateriemi, velmi nízkou cenu a přitom plně manuální ovládání expozice. Tento exot ve své třídě dnes projde testem. Dokáže porazit konkurenci? Vždyť stojí méně než 4000 Kč s DPH.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Fotoaparát Canon PowerShot SX130 IS je od základu koncipován tak, aby nabídnul co nejlepší poměr ceny a výkonu. Výrobce sice trochu šetřil, ale zároveň se hlavně snažil nabídnout zákazníkům tak široké možnosti nastavení, které nejsou běžné ani u dvakrát dražších přístrojů. Tělo je plastové, ale působí docela solidně a jednoduše, tlačítka jsou plastová, velká, prostě fotoaparát pro každého. Držení je díky mírnému gripu překvapivě dobré, přístroj je k dispozici v černé a stříbrné barvě.



Na přední straně si všimnete informaci o 12MPx rozlišení, což při 1/2,3" čipu dnes zní jako balada. I tak je sice pixelová hustota vysoká, proti jiným přístrojům by ale přeci jen mohl mít nižší šum. Je zde přisvětlovací AF dioda, ručně výklopný blesk (bez tlačítka, stačí jej jen nadzvednout) a překvapivě ve své cenové kategorii i stereo zvuk pomocí dvojice mikrofonů!

Co se týče objektivu, mám jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Dobrou zprávou je, že se proti předchůdci PowerShot SX120 IS zvýšil optický zoom z 10× na 12× a rozšířilo ohnisko z poměrně dlouhých 36 mm na standardně širokoúhlých 28 mm. Maximální ohnisko je dnes 336 mm, což je dostatečné (o trochu méně než u předchůdce). Takže zde zatím vše v pořádku.

Teď přijdou špatné zprávy. Spolu s rozšířením a zeširokoúhlením rozsahu se velmi výrazně zhoršila světelnost. S koncem výroby předchozího PowerShotu SX120 IS umře poslední pořádný světelný kapesní ultrazoom (Panasonic tuto cestu už také odpustil, Olympus se sice k dobré světelnosti vrátil, ale nenabízí manuální možnosti expozice). Z vynikajících hodnot F2,8-4,3 u SX120 IS jsou dnes typicky špatné hodnoty F3,4 na nejširším a F5,6 na nejdelším ohnisku. Bohužel to jsou hned 2/3 EV, tedy téměř o krok vyšší citlivost. A to není dobré. Nechybí optická stabilizace s udávaným účinkem 3 EV.



Nahoře je malý reproduktor, výklopný blesk a otočné kolečko fotografických režimů. Již tradičně na Canon má velmi tvrdý chod, nicméně je přeci jen o něco jemnější než u většiny fotoaparátů této značky, což chválím. K tlačítku ON/OFF nemám žádné výhrady, rovněž spoušť má jasný a přirozený chod. Páčka zoomu ovládá ohniska dostatečně přesně, zobáček by ale určitě mohl být větší, prst po něm může klouzat.



LCD displej má velkou 3,0" úhlopříčku a standardní rozlišení 230.400 bodů (320×240 pixelů). Zde jde vidět, že Canon trochu šetřil, aby cenu fotoaparátu stlačil co nejníže. Pozorovací úhly nejsou ideální, seshora a z boku dochází k mírnému poklesu kontrastu (nicméně nic, co by vyloženě vadilo), zespod ale dochází k silné inverzi barev a fotoaparát je nad hlavou jen těžko použitelný. Při silném slunci, ale i venku obecně je pozorovatelnost nepřesvědčivá, barvy jsou poněkud nepřesné, snímky vypadají příliš studeně, což ve skutečnosti není pravda.

Nalevo od displeje je tlačítko pro prohlížení (funguje i při vypnutém přístroji). Následuje dvojice tlačítek pro detekci tváře a korekci expozice (ta se volí otáčením kolečka umístěného níže). Dále je zde čtyřsměrný ovladač, fungující také jako otočné kolečko. Nahoře se volí ISO citlivost, vpravo blesk (pouze pokud je vysunutý), dole samospoušť (zůstává aktivní i po vyfocení snímku, hurá!) a nalevo makro režim, případně manuální ostření. Otáčením voliče můžete velmi rychle přecházet mezi položkami, což dále zlepšuje nadprůměrnou ergonomii přístroje. Prostřední tlačítko FUNC.SET už tradičně zobrazí velmi přehledné quick menu, ve které je radost cokoli nastavovat. Tlačítko DISP. ovlivňuje zobrazení displeje, MENU pak vstupuje do hlavního menu přístroje.



Přístroj si poradí s kartami MMC, SD, SDHC i nejnovějšími SDXC. Napájení je dnes už netradičně řešeno dvojicí AA baterií.



V našem balení jsme našli fotoaparát, dvě alkalické baterie, AV a USB kabel. Chybělo nám CD, manuál a poutko (to jsem si tentokrát půjčil ze staršího rodinného kompaktu), nicméně ve vašem balení by toto vše mělo být.



LCD displej je klasický 3,0" s rozlišením 230.400 bodů. Zobrazení je typické pro řadu PowerShot od Canonu, tedy poměrně přehledné. Dole se objevuje expoziční čas a clona, dokonce při automatickém nastavení citlivosti se zobrazuje přesná ISO hodnota, za což Canon chválím. V manuálním režimu nastavení expozice se náhled na displeji upravuje podle nastavení, takže hned víte, jak bude snímek světlý/tmavý. Dopomáhá tomu i graf pod(pře)expozice. Quick menu přístupné po stisku tlačítka FUNC.SET je vynikající, velmi rychle se v něm dá všechno nastavit. Další potlesk pro Canon.


Zde vidíte nastavování korekce expozice a manuální ostření. Pokud jste si někdy vyzkoušeli manuální ostření např. na Micro Four Thirds aparátech, zjistíte, že podle tohoto se v podstatě manuálně ostřit nedá. Rozlišení je velmi malé a ostření není právě nejsnadnější. Každopádně je nutné ocenit, že zde taková možnost je a občas skutečně přijde vhod.


U videosekvencí se ničeho zvláštního nedočkáte, vidíte rozlišení a délku, kterou je možno nahrát. Ve quick menu lze opět snadno nastavit rozlišení, barvy, vyvážení bílé a režim videa.


Hlavní menu se skládá ze dvou záložek, fotografické a technické. Ani zde nemám k ovládání žádných výhrad.


Zobrazení snímků může být takto podrobné s všemi důležitými nastaveními, samozřejmě nechybí ani celoplošné zobrazení s minimem informací.


Canon PowerShot SX130 IS po stránce ovládání opravdu velmi potěšil. Výborně se drží, menu nabídky jsou skvěle propracované, jednoduché a rychlé. V dalších kapitolách se podíváme, jak si SX130 IS povede v praktickém ohledu.

Technické specifikace: Canon PowerShot SX130 IS
Snímací prvek
Celkový počet pixelů -
Efektivní počet pixelů 12,1 MPx
Velikost snímače 1/2,3" CCD (přibližně 6,17×4,52 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 4000×3000, 2816×2112, 1600×1200, 640×480
(16:9) 4000×2248
Rozlišení videa 1280×720 / 30 fps, 640×480 / 30 fps, 320×240 / 30 fps, speciální režimy 640×480 / 6, 3 nebo 1,5 fps, stereo zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.3), MOV (H.264)
Optika fotoaparátu
Značka Canon Zoom Lens
Optický zoom 12×
Rozsah ohnisek (reálný) 5 - 60 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 - 336 mm
Světelnost objektivu F3,4 - 5,6
Rozsah clony F3,4 - F8 (wide), F5,6 - F8 (tele), irisová clona
Mechanická stabilizace ano (účinek 3 EV)
Elektronická stabilizace ano (režim Nízká hladina osvětlení s 2 MPx)
Možnost použití předsádek ne
Digitální zoom ano (4×)
Zaostřování
Zaostřování auto focus (středové, detekce tváří)
jednotlivé/souvislé (průběžné po namáčknutí), průběžné před namáčknutím
Ostřící vzdálenost 5 cm - nekonečno (normal wide)
100 cm - nekonečno (normal tele)
1 - 50 cm (makro)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor DIGIC 4
Testovaný firmware -
Spotřeba -
Měření expozice vícebodové (poměrové), celoplošné se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISO AUTO ISO, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky 1/2000 - 1 s, režim Tv a M až 15 sekund
Expoziční režimy auto, priorita clony Av, priorita času Tv, manuál
Vyvážení bílé barvy Auto, Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Uživ. nastavení
Scénické režimy Chytrá expozice, Nízká hladina osvětlení, Extra živé, Efekt plakátu, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu, Efekt objektivu rybí oko, Efekt miniatury, Pláž, Listí, Sníh, Ohňostroje, Standardní, Efekt miniatury, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu, Úsměv, Samospoušť mrknutím, Samospoušť – Detekce obličeje
Samospoušť 2s, 10 s, uživatelská (0 - 15, 20, 25 nebo 30 sekund, pro 1 - 10 snímků)
Sériové snímání 1,0 fps
3,0 fps (režim Nízká hladina osvětlení)
Vestavěný blesk - režimy Vypnuto, Automatický, Zapnutý, Pomalá synchronizace
Vestavěný blesk - dosah 0,5 - 3,0 metrů (wide)
1,0 - 2,0 metru (tele)
Externí blesk ne
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" LCD, 230.400 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC, MMC, MMC+
Interní paměť nemá
Napájení 2 AA baterie (výdrž na 370 snímků NiMH, 130 snímků alkalické)
Hmotnost 260 gramů (bez příslušenství), 308 gramů (včetně příslušenství)
Rozměry 113,3 x 73,2 x 45,8 mm
Barevné varianty stříbrná, černá,
Standardní příslušenství 2 alkalické AA baterie, USB kabel, AV kabeů, CD-ROM, poutko, stručný manuál
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.