Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Carl Zeiss Jena DDR Pancolar 1,8/50mm MC electric (M42)

20.8.2015, Milan Šurkala, recenze
Do dalšího testu starých objektivů se nám dostal německý Carl Zeiss Jena DDR Pancolar 1,8/50mm MC electric pro patici M42. Klasická padesátka nabídne solidní světelnost F1,8 a ostření již od 35 centimetrů.
Dnes se podíváme na další starý manuální objektiv, kterým bude Carl Zeiss Jena DDR Pancolar 1,8/50mm MC electric. Ten ale s cenou mezi 2500 až 4000 Kč rozhodně nepatří mezi nejlevnější staré padesátky. Otestujeme variantu pro patici M42, nicméně k sehnání jsou i verze pro Exaktu nebo Practicu B. Starší varianta tohoto objektivu je známá jako "zebra" s typickým stříbrnočerným střídavým lemováním. Verze vyráběné do roku 1967 (sériového čísla 8552600) by měly být radioaktivní díky thoriu (způsobuje nažloutlou barvu skla). To se ale testovaného kusu netýká, my jsme měli novější verzi s tradičnějšími povrchovými vrstvami.

 

Recenze Carl Zeiss Jena DDR Pancolar 1,8/50mm MCVideorecenze objektivu Carl Zeiss Pancolar 1.8/50 s ukázkami ovládání, manuálního ostření a chování v protisvětle.
 
Carl Zeiss Jena DDR Pancolar 50mm F1.8 MC electric

Objektiv má standardní rozměry i hmotnost padesátek. Potěší výborným zpracováním, působí hodně kvalitně. Ostřící kroužek jde krásně hladce a jeho převod je hodně pomalý (hodně se natočíte, než změníte ostřící vzdálenost ze 35 cm na nekonečno). Kroužek lze totiž otočit zhruba o nějakých 340°.


Carl Zeiss Jena DDR Pancolar 50mm F1.8 MC electric clona


Clonový kroužek má přiměřenou aretaci jednotlivých poloh. Kroky jsou po 1/2 EV a na pootočení není třeba mnoho síly. Plynulé clonění u videa ale není možné. Clona je ovládána manuálně (podporuje elektrický přenos informace o cloně přes tři kontakty vzadu). Irisová clona disponuje šesti lamelami, otvor má tvar šestiúhelníku. Rozhodně tu nenajdete nějakou větší optimalizaci pro kruhový tvar otvoru.


Carl Zeiss Jena DDR Pancolar 50mm F1.8 MC electric clonový kroužek


Klasický závit M42 vyžaduje otravné otáčení objektivu pro jeho nasazení, proto doporučuji jej nechat přímo na M42 redukci (a máte-li více M42 objektivů, koupit raději více M42 redukcí pro každý objektiv).


Carl Zeiss Jena DDR Pancolar 50mm F1.8 MC electric M42 patice


Test objektivu tradičně proběhl na APS-C fotoaparátu Samsung NX11 se 14,6MPx APS-C senzoru. Na full frame přístroji nebyl objektiv testován.


Carl Zeiss Jena DDR Pancolar 50mm F1.8 MC electric na Samsung NX11


První představení objektivu máme za sebou. Další kapitoly se podívají na to, jaký je objektiv ve fotografické praxi.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Carl Zeiss Jena DDR Pancolar 1,8/50mm MC electric (M42)
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 50 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 75 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) -
Světelnost objektivu F1,8
Rozsah clony F1,8 - F22
Konstrukce 6 optických členů v 5 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 35 cm
Maximální zvětšení -
Počet lamel clony 6
Optická stabilizace ne
Rozměry 64 × 45 - 57 mm (naměřeno)
Hmotnost 221 gramů (naměřeno)
Závit pro filtry 49 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.