Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

FinePix Printer QS-70: domácí fotolab?

2.10.2008, Michal Učeň, recenze
Společnost Fujifilm je známá svými ultrazoomy. V nabídce má ale i celou řadu tiskáren, mezi nimiž jsou i 2 modely využívající termosublimační tisk. Dnes se podíváme na ten lepší z nich, který má i LCD displej a umožňuje základní editaci fotek před tiskem.
Kapitoly článku:
Obě fototiskárny v nabídce společnosti Fujifilm jsou velmi podobné, liší se v podstatě pouze v tom, že námi testovaný dražší model QS-70 má integrovaný LCD displej. Ostatní funkce i parametry jsou totožné. Na první pohled jsou tiskárny velmi atraktivní - jejich až futuristický design je určitě zajímavý a můžeme se snad těšit i na kvalitní fotografie s maximálním rozměrem 15 x 10 cm a rozlišením 300 x 300 dpi.

Před samotnou recenzí ještě dodáme, že metodika testování byla již popsána v úvodním článku do měsíční přílohy "Vytiskněte si fotky z dovolené".


Pro zvětšení fotografie klikněte


Popis balení a příslušenství


Fototiskárna k nám do redakce přišla v papírové krabici středních rozměrů. Uvnitř jsou všechny části pečlivě uloženy ve výztužích a navíc je tiskárna zabalena do ochranného obalu, takže se nemusíte obávat žádného poškození.



V balení naleznete poměrně chudou výbavu - kromě samotné fototiskárny je zde ještě podavač papíru, uživatelský manuál včetně českého překladu, CD s ovladačem a softwarem a zdroj napájení z elektrické sítě. Chyběla nám tak alespoň základní sada spotřebního materiálu (pásky s fotopapíry) a také dodatečná kabeláž.


Kompletní obsah balení

Adaptér napájení ze sítě je celkem velký a těžký, takže při cestování musíte počítat i s další zátěží. Bohužel není nikde zmínka o možnosti zapojit externí modul baterie, takže na cestách se budete muset spoléhat na přítomnost elektrické zásuvky. Z kabeláže nám hodně chyběl USB kabel na propojení s počítačem, který si buď budete muset obstarat sami, anebo používat paměťovou kartu v roli prostředníka.


Kabeláž dodávaná k tiskárně

Podavač papíru je klasicky z plastu a lze do něj bez problémů založit cca 40 listů fotopapíru. Průhledná strana se jednoduše odklopí a papíry se založí lesklou stranou nahoru.



Fujifilm dodává k tiskárně i svůj vlastní software FinePixViewer S, což je jednoduchý prográmek umožňující správu, prohlížení a tisk fotografií. Nejsou zde sice možné žádné pokročilejší úpravy, ale velmi dobře budete moci své galerie spravovat a případně i tisknout fotografie.



U tisku máte na výběr hned tři možnosti - tisk fotografie v klasickém formátu, tisk indexu (tedy rejstříku s náhledy fotografií) a speciální formáty jako náhodné rozložení náhledů apod. Program samozřejmě můžete využít i pro tisk na jiných tiskárnách.




Spotřební materiál


Spotřební materiál má formu klasické sady fotopapírů a speciální fólie. My jsme k účelům testování získali balení na tisk 40 kusů fotografií, ovšem jak už jsme zmínili kousek výše, nejedná se o součást balení. Musíte si tedy už pro svoje první výtisky tuto sadu pořídit, a to buď ve verzi se 40 nebo 120 kusy fotografií. V podstatě je to ale jedno, současná cena na trhu je nastavena tak, že vás po přepočtu vyjde jedna fotka na stejnou cenu (k nákladům se dostaneme v kapitole věnované tisku).



Sada se skládá ze dvou balení lesklých fotopapírů po 20 kusech o rozměrech 15 x 10 cm a speciální fólie. Zajímavé je, že nelze koupit jiné rozměry nebo variantu ve formě samolepek, což bývá u konkurence často možné. Také by jistě někteří uživatelé rádi tiskli na matné papíry.




Instalace


Instalace tiskárny je úplně bezproblémová, stačí do podavače vložit fotopapíry a z pravé strany zasunout cartridge s fólií. Podavač se připevňuje z čelní strany, kde se pod dvířky skrývají válce posunující papír při tisku.


Uchycení zásobníku papíru není nijak pevné, ale při běžném používání to vůbec nevadí.


Speciální fólie má své místo na pravé straně.

Tiskárnu lze připojit i k počítači, ovšem je zde již zmíněný problém, že k ní není přiložený kabel. Pokud jej ale vlastníte, stačí nainstalovat ovladače z přiloženého CD a už můžete vesele tisknout stejně jako z klasické tiskárny.



Ovladač je velmi jednoduchý, na výběr máte v první záložce "Paper setting" velikost fotografie, která sice umožňuje menší rozměr L, ovšem budete následně nuceni výstup ručně ořezávat. Dále je zde volba tisku s okraji nebo bez a nastavení počtu kopií.



Druhá a vlastně i poslední záložka "Image processing setting" zahrnuje šest základních parametrů barev, které můžete u tiskárny přednastavit. Pokud se vám tedy barevné provedení, kontrast, jas či saturace fotografií nějakým způsobem nezdají, můžete jejich hodnotu v ovladači upravit.




Parametry


Fototiskárna Fujifilm FinePix Printer QS-70
Systém tisku
Metoda tiskuTermosublimační tisk
Maximální rozlišení300 x 300 dpi
Barevná hloubka24 bit (256 úrovní každé barvy)
Spotřební materiál
TypPáska a fotopapír (dohromady)
Barvy

Cyan (azurová)
Mangeta (purpurová)
Yellow (žlutá)
+ Overcoating (ochranná krycí vrstva)
Možné rozměry fotografií15 x 10 cm
Širokoúhlé fotografieNe
Udávaná trvanlivost snímků100 let
Rychlost tisku (udávaná výrobcem)
148 x 100 mm70 sekund
Možnosti tisku
Režimy tisku


Tisk jednoho snímku
Tisk více snímků na jeden list
Rozvržení 2, 4 a 8 snímků
Rozvržení rejstříku
Tisk podle data
Nastavení tisku


Rotace
Ořezání
Úprava jasu
Bezokrajový tisk
Tisk s okraji
Rozhraní
USBAno (kompatibilní s PictBridge)
WiFiNe
BluetoothAno (s volitelným adaptérem)
IrDaAno
HDMI (výstup)Ne
Čtečka paměťových karet
Ano (xD-Picture Card, Secure Digital (včetně SDHC), CompactFlash, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard)
Další parametry
LCD displej2,36" barevný TFT (rozlišení 110000 px)
Interní paměťNe
Možnost provozu na baterieNe
Rozměry (š x v x h)182 x 146 x 75 mm
Hmotnost1 kg (bez kazety na inkoust a papír)
Barevné variantyStříbrná
Příslušenství
Spotřební materiálNe
USB kabelNe
SoftwareFinePix Viewer
ManuálAno (i v češtině)