Minolta MC Rokkor-PF 50mm F1.7 (MC/MD)
10.9.2015, Milan Šurkala, recenze
Do testu oblíbených starých světelných padesátek jsme dnes vzali levnou Minoltu MC Rokkor-PF 50mm F1.7. Ta nabídne velmi dobrou světelnost F1,7 při poměrně slušné ceně a může tak být tím pravým pro váš CSC fotoaparát.
Kapitoly článku:
Autofokus, ostření
Minolta MC Rokkor-PF 50mm F1.7 má jen manuální ostření, což u starého objektivu nijak nepřekvapí. Ostřící kroužek má rozumný chod, od půl metru do nekonečna je to zhruba 170°. Tedy ani moc rychlý, ale ani moc pomalý převod. Chod kroužku je krásně hladký s rozumně nastaveným odporem.
Výrobce hovoří o tom, že objektiv může ostřit od 50 cm od roviny senzoru. V testu jsem naměřil 48 centimetrů, což odpovídalo 39 centimetrům od závitu pro filtry. Naměřil jsem přibližně 0,205× přepočtené zvětšení (cca 0,135× reálné). Na makro fotografie tedy objektiv rozhodně není vhodný, a to ani na menším APS-C senzoru. Tradičně jsem zkusil makro předsádku Raynox DCR-150, která má 4,8 dioptrie. To už lze fotit 23 cm od roviny senzoru, resp. 12 cm od přední čočky předsádky. V takovém případě už na APS-C čipu dosáhnete 0,6× přepočteného zvětšení. Na méně náročné makro se to dá použít.
Focení makra
Zde se podívejme, co výše uvedená čísla zvětšení znamenají v praxi.

expoziční čas 1/50 s, clona F1,7, citlivost ISO 100, ohnisko 50 (77) mm, korekce +1,3 EV, klikněte pro zvětšení
Zvětšení na nějaké solidní makro skutečně nestačí. Pokud objektiv úplně odcloníte, připravte se na mléčnou a méně kontrastní kresbu s trochou chromatické aberace v bokehu.

expoziční čas 1/250 s, clona cca F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 50 (77) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Zhruba takto vám objektiv dovolí fotit s APS-C čipem při minimální ostřící vzdálenosti. V zaostřené ploše je po přiclonění kresba velmi dobrá, bokeh je vzhledem k charakteru scény docela příjemný. Jen to zvětšení je malé.

expoziční čas 1/90 s, clona cca F9, citlivost ISO 100, ohnisko 50 (77) mm, makro předsádka Raynox DCR-150, klikněte pro zvětšení
S makro předsádkou Raynox DCR-150 je zvětšení hned o něčem jiném. Ještě to není makro objektiv, ale na fotografie mnoha detailů už se to dá použít. Snížená ostrost je zde způsobena spíše delším expozičním časem (chtělo to vyšší ISO a více zmrazit pohyb).
Světelnost a clona
Se světelností a clonou budeme rychle hotovi. Světelnost dosahuje výborné hodnoty F1,7. Bohužel další krok šestilamelové irisové clony je až F2,8, nic mezi tím. Poté už objektiv využívá rozumné 1/2EV kroky až do maximální hodnoty F16. Clona má výrazný šestiúhelníkový tvar.
Bokeh
Díky výborné světelnosti by objektiv měl výrazně mazat pozadí.

expoziční čas 1/4 s, clona F1,7, citlivost ISO 100, ohnisko 50 (77) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Hloubka ostrosti je skutečně velmi malá. V zaostřené ploše jsou poněkud mléčné detaily. Bokeh je velmi jemný, odlesky sice nejsou plné, ale stále dostatečně dobré na vytvoření příjemně vypadajícího bokehu.

expoziční čas 1,3 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 50 (77) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
S přicloněním jsou odlesky mnohem plnější, ale mají výrazný šestiúhelníkový tvar. V ostatních plochách je bokeh i nadále jemný. Ostrost v zaostřené ploše hodně potěší, objektiv zde kreslí opravdu nádherně.