www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon AF-S DX NIKKOR 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR

Nikon AF-S DX NIKKOR 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR
, , recenze
V dalším našem testu se budeme věnovat univerzálnímu objektivu AF-S DX Nikkor 18-140mm /3.5-5.6G ED VR. Ten přináší téměř 8× optický zoom a staví se mezi oblíbený 18-105mm VR a ultrazoomový 18-200mm VR objektiv.
K oblíbeným
reklama
Dnes jsme otestovali nový univerzální objektiv AF-S DX Nikkor 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR pro APS-C zrcadlovky Nikonu. Díky téměř 8× optickému zoomu nabídne slušné možnosti focení od rozumně širokoúhlých fotografií až po docela příjemné přiblížení. Univerzál pro každou příležitost. Je docela dobře zpracovaný, oba kroužky by ale mohly mít ještě trochu hladší chod, aby byly lépe využitelné u videa. Autofokus je přiměřeně rychlý, nicméně s testovanou D3300 byl docela problém ve spolehlivosti ostření (docela často se zaostřilo těsně mimo). Makro stačí na nějaké trochu větší objekty, s focením malého hmyzu nepočítejte.


AF-S DX Nikkor 18-140mm F3.5-5.6 VR hodnocení


Opticky je na tom objektiv tak různorodě. Jednoznačně nejslabší je nejširší ohnisková vzdálenost. To se připravte na silnou vinětaci, chromatickou aberací a v RAWu i výraznější sférické zkreslení (moderní zrcadlovky Nikon dokážou zkreslení i aberaci solidně potlačovat). Hodně zvláštní je ale kresba. Ta je uprostřed velmi ostrá a totéž se týká i rohů. Neostré jsou ale obě strany snímků uprostřed (vpravo i vlevo) a jak jsem se díval na internetu na jiné snímky, jde o typickou vlastnost objektivu. Je však zajímavé, že toto je částečně projev právě ne úplně přesného zaostření a při ostření přes live view, kdy to manuálně vyladíte opravdu dokonale (ani AF v live view nebyl u D3300 úplně přesný), se ostrost středu moc nezlepší, ale těmto stranám to výrazně pomůže. Je to divné, ale je to tak.

S delšími ohniskovými vzdálenostmi se mírní i chromatická aberace (znovu se objeví až na maximálním zoomu) a snižují se problémy s neostrými stranami. Vinětace zůstává v celém rozsahu při plně otevřené cloně. Zaclonění tuto vadu znatelně snižuje. Dobré jsou i výsledky v protisvětle (až na zmíněnou aberaci) a na zoomovací objektiv má objektiv i v mnoha případech příjemný bokeh, nicméně ne vždy. Detailnost a kontrast také patří k tomu lepšímu. Výborná je optická stabilizace, ty 4 EV účinku skutečně nabídne.

Celkově jde tedy o docela zajímavý objektiv, který vás potěší univerzálností, ale naopak nepříjemně překvapí tím, že vyžaduje skutečně přesně vyladěný autofokus (opravdu výrazně doporučuji jeho seřízení v servisu) a celkově nepříliš přesvědčivými výsledky na nejširších ohniskových vzdálenostech. S přizoomováním a zejména na středních ohniskových vzdálenostech začne dělat hodně radosti.


Objektiv je vhodný pro:


1. Běžné rodinné focení, zejména po troše přizoomování
2. Kvalitní fotografie s vysokým rozlišením (nikoli však na nejširší ohniskové vzdálenosti)


Plusy


+ Vysoce univerzální ohniskový rozsah
+ Velmi účinná optická stabilizace

+ Dobré optické výsledky na středních ohniskových vzdálenostech
+ Docela dobré výkony i v protisvětle (až na chromatickou aberaci)


Minusy


- Pro dobré optické výsledky vyžaduje precizní zaostření (zvláštní stranová neostrost při lehkém front focusu)
- Chromatická aberace na nejširších a nejdelších ohniskových vzdálenostech
- Výraznější vinětace

 
Za zapůjčení objektivu AF-S DX Nikkor 18-140mm děkujeme Nikonu.
 

Cena v době testování: cca 15 500 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotíte objektiv AF-S Nikkor 18-140mm F3,5-5,6 ED VR?
V anketě šlo hlasovat od 21.10.2014 do 15.10.2015. Počet hlasujících: 9
Výborný 0 % Průměrný 67 % 67% Špatný 33 % 33%
reklama
Nejnovější články
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8 Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8
Na Internetu se objevilo několik dalších zajímavých patentů společnosti Canon. Nejzajímavější je asi 10× ultrazoom s konstantní světelností F2,8. Máme tu ale i univerzální full frame objektiv 24-170mm F4.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář