Nikon D3300: drobek se silným srdcem
Předmětem dnešního testu bude low-endová zrcadlovka od Nikonu, model D3300. Disponuje 24MPx snímačem bez AA filtru, který slibuje výbornou kvalitu obrazu. Najdete zde i 1080p60 videosekvence. Dokáže zatopit konkurenci?
Kapitoly článku:
- Ergonomie ovládání, technické údaje
- Ostření, expozice, fotografické režimy
- Videosekvence, stabilizace, portréty, blesk
- Výbava, výdrž a displej
- Digitální šum
- Rychlost, zoom, barvy, protisvětlo
- Noční, standardní scéna
- Galerie ilustračních snímků - AF-S Nikkor 18-55mm VR II
- Galerie ilustračních snímků - AF-S Nikkor 35mm F1.8
- Závěr
Do dnešního testu jsme si vzali poslední low-endový model zrcadlovky od Nikonu, fotoaparát D3300. Ten nahradil starší verzi D3200, proti které přináší několik vylepšení. Nový je 24MPx snímač, který již nemá AA filtr, díky čemuž by měl nabízet ostřejší obraz. Dalším zlepšením jsou videosekvence. Zůstalo Full HD rozlišení, ale tentokrát už můžete natáčet při 60 progresivních snímcích za sekundu. Najdete tu i větší hledáček a nový skládací setový objektiv AF-S DX Nikkor 18-55mm 1/3.5-5.6G VR II. Pojďte se spolu s námi podívat, jaká tato nová zrcadlovka bude.
Recenze Nikon D3300
Videorecenze fotoaparátu, obsahuje testy ostření, live view a videoukázky.
Testované objektivy:
- AF-S DX Nikkor 18-55mm 1/3.5-5.6G VR II
- AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G
- AF-S DX Nikkor 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR
- AF-S DX Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED VR
Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků
Nikon D3300 patří k levným zrcadlovkám, což jde vidět z menšího počtu tlačítek i malých rozměrů. Zpracování je na svou třídu solidní, tělo působí docela tuhým dojmem. Trochu vadila jen lehce vrzající krytka prostoru pro paměťovou kartu. Přijde mi, že Nikon zapracoval na gripu a bylo to poprvé, co mi D3x00 řada držela docela pohodlně při focení oběma rukama. Při držení volně v jedné ruce je ale cítit, že grip není největší a jde o malou zrcadlovku.
Přední strana ukazuje bajonet, za nímž je zrcátko a 24MPx APS-C senzor bez AA filtru. Na straně je tlačítko pro odjištění objektivu. Proti mnohem jiným značkám je třeba počítat s opačným otáčením objektivu, na to si ale člověk zvykne. Na gripu je přijímač infračerveného ovládání, nahoře pak přisvětlovací lampa pro autofokus. Slouží také jako kontrolka samospouště a pro redukci efektu červených očí.
Do testu jsme použili dva objektivy. Tím prvním je nový setový objektiv AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR II. Je o něco menší než předchůdce, ale to je díky skládací konstrukci. Objektiv je tak nutné nejprve pomocí "zazoomování" odjistit do pracovní polohy. Pak se dokáže pohybovat v rozsahu 18 až 55 milimetrů. Pro zajištění je nutné znovu stisknout pojistku a vrátit jej do složeného stavu. V rozloženém stavu je rozměrově velmi podobný s původní verzí. Novinka má nadále 52mm závit pro filtry.
Ostřící kroužek je na přední části objektivu a při ostření se přední člen objektiv vysouvá. Dnes se už ale neotáčí, takže se dá dobře použít i s polarizačními a přechodovými filtry. Zamrzí velmi citlivý chod ostřícího kroužku. Přesné zaostření není úplně jednoduché, protože stačí kroužkem trochu pootočit a zaostření se výrazně změní. Chod zoomovacího kroužku je středně hladký. Pokud točíte velmi pomalu, má tendenci se kousat, ale při trochu rychlejším pohybu už nedělá žádné problémy. Objektiv je vybaven optickou stabilizací.
Druhým testovaným objektivem, s nímž bylo vyfoceno několik snímků do galerie, je oblíbený pevný objektiv AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G. Po přepočtu nabídne 52,5mm ohniskovou vzdálenost, světelnost je velmi pěkných F1,8, což dovoluje i příjemně mazat pozadí. Tomuto objektivu jsme se podrobněji věnovali v jeho recenzi.
Horní strana po stranách ukazuje ouška na provlečení popruhu. Dále zde vidíte rameno interního blesku, který je elektronicky výklopný (při vypnutém fotoaparátu jej tedy nevyklopíte), samozřejmě nechybí ani sáňky na blesk a potěší i podpora Nikon CLS (systému blesků s bezdrátovým řízením). Kolečko fotografických režimů má tuhý chod s výraznou aretací, ta ale není přehnaně silná. Nahoře je vidět ještě reproduktor. Směrem ke gripu najdete několik dalších tlačítek. Info dokáže vypnout nebo zapnout displej fotoaparátu. To se hodí např. tehdy, když nechcete, aby vám svítil do očí.
Vlevo vepředu je červené tlačítko pro zahájení natáčení videosekvencí (k tomu potřebujete nejprve zapnout live view režim). Prodleva tlačítka činí 0,7 sekundy, což patří v dnešní době ke kratším časům. Napravo je pak tlačítko pro ovládání korekce expozice. Úplně vepředu pak najdete páčku pro zapnutí přístroje s rozumně tvrdým chodem. Tlačítko spouště je naprosto bez problémů, namáčknutí vyžaduje přiměřenou sílu i délku chodu.
Velkým problémem jsou bohužel vibrace zrcátka a především závěrky po zmáčknutí spouště. Toto trápilo i D5300, která s časy 1/200 sekundy a delšími nebyla schopna vyfotit ostrou fotografii. Naštěstí s 18-55mm objektivem to není v zásadě moc patrné (navíc to není pevně ohraničené jedním časem jako u obou testovaných kusů D5300), ale na objektivech s delšími ohniskovými vzdálenostmi skoro nebylo možné vyfotit ostré fotografie. Přitom s mým CSC APS-C fotoaparátem se stejnými ohniskovými vzdálenostmi jsem neměl problém z ruky vyfotit ostře to, na co u D3300 nestačil stativ a spousta podpůrných prostředků (jako např. podepření objektivu zespoda knihou).
I nejlepší kombinace, kterou jsem nalezl, způsobovala s časy pod cca 1/125 až 1/200 sekundy problém. Předsklopení zrcátka D3300 bohužel nemá (a jak ukázala D5300, která jím je vybavena, problém je patrně na straně závěrky i zrcátka, protože ani předsklopení problém úplně neřešilo). Vyfocení fotografie znamená skutečně citelné vibrace i do velkého zatíženého stativu, fotoaparát neskutečně "kope" zrcátkem a závěrka si ještě přisadí. Live view sice sníží vibrace odstraněním zrcátka z celého procesu, ale problém má na svědomí zejména závěrka a tak ani live view nepomůže.
Na zádi najdete 3,0" displej s rozlišením 921.000 bodů (640×480 RGB pixelů). Díky tomu má dostatečně ostrý a detailní obraz, pozorovací úhly jsou také v pořádku a oproti D3200 je správně i barevné podání. Nad displejem je pentazrcadlový hledáček s 95% pokrytím horizontálně i vertikálně. Nemálo bylo navýšeno reálné zvětšení z 0,8× na 0,85×, takže nyní dostává po přepočtu na hodnotu 0,57×. Hledáček sice ani tak není zrovna obrovský, ale rozhodně mu to prospělo. Za horšího světla sice budete ostřit dost těžko, ale za dne se to občas dá jakž takž zvládnout, ale ani příliš citlivé ostřící kroužky levných objektivů tomu moc nepomáhají. Hledáček nemá senzor oka, takže vám displej bude svítit do tváře. Vedle hledáčku nalevo je druhý přijímač infračerveného ovládání.
Nalevo od displeje najdete několik tlačítek pro snazší ovládání fotoaparátu. Úplně nahoře je tlačítko pro vstup do režimu prohlížení, pod ním je vstup do hlavního menu. Následuje lupa pro přiblížení a oddálení. Toto tlačítko má také ikonku otazníku a spouští nápovědu ke zprávám fotoaparátu (např. tehdy, když je málo světla, začne blikat otazník a stisknutím tlačítka se dozvíte, že je málo světla a měli byste zvážit použití blesku). Jako poslední je tu tlačítko "i", které spouští quick menu fotoaparátu. Na displeji vidíte dole dva řádky s nastaveními a právě toto tlačítko umožňuje se k nim dostat a nastavit je bez toho, aniž byste museli lozit do menu.
Pokud chcete něco nastavit, musíte se k tomu doklikat čtyřsměrným ovladačem, stiskem OK vyvolat podmenu, opět šipkami naklikat požadovanou volbu a tlačítkem OK potvrdit. Nikde zde nefunguje žádný roller, vše musíte řešit čtyřsměrným ovladačem a požadovanou volbu nelze potvrdit namáčknutím spouště jako u mnoha jiných fotoaparátů.
Nyní přejděme k pravé straně přístroje. Zde je nahoře nad displejem tlačítko AE-L/AF-L pro zamykání expozice a ostření dle nastavení v menu. Může blokovat oboje nebo jen jedno z toho při držení tlačítka, nabízí i možnost trvalého zámku. Stačí tedy tlačítko zmáčknout a nastavení expozice se zamkne i pro další snímky. Jako poslední možnost je možnost aktivace autofokusu, v tom případě se neostří při namáčknutí spouště. Stejně tak můžete v menu nastavit, zda namáčknutí závěrky zamkne expozici nebo nikoli.
Roller napravo má funkci jen pro nastavení clony, času nebo korekce expozice, jinak jeho využití Nikon až trestuhodně zanedbává. V režimu M nastavuje expoziční čas. Clonu pak lze v režimu M nastavit při současném držení tlačítka korekce expozice. Směrem dolů najdete tlačítko Lv, které spouští live view režim. Následuje už několikrát zmíněný čtyřsměrný ovladač, který slouží k pohybu v menu, případně v režimu focení velmi rychle a pohodlně mění AF body. Tlačítko OK slouží jako potvrzovací. Dole je ještě tlačítko pro samospoušť a sekvenční snímání (samospoušť je nutné po každém snímku aktivovat znovu) a vpravo tlačítko s ikonkou koše, kterým se mažou snímky.
Pravá strana ukazuje ouško na provlečení popruhu a krytku pro SD karty. Vidíte také příjemně malou délku nového setového objektivu.
Na levé straně toho najdete více. Objektiv má přepínač automatického a manuálního ostření, má i přepínač stabilizace. Na těle je tlačítko pro vyklopení blesku. Je elektronické, takže funguje jen při zapnutém přístroji. Pokud jej podržíte, rollerem můžete měnit režim blesku. Když podržíte ještě i tlačítko korekce expozice, lze nastavit korekci blesku. Směrem níže je funkční tlačítko Fn, kterému můžete přiřadit funkčnost dle výběru. Můžete zvolit kvaltu/rozlišení snímku, ISO citlivost, vyvážení bílé barvy nebo Active D-Lighting. Tím nabídka končí.
Příjemným překvapením je obsah pod gumovými krytkami. Máte zde konektor pro připojení dálkového ovládání, radost udělá i zdířka pro připojení externího mikrofonu. Spolu s 1080p60 videosekvencemi tak D3300 míří do třídy fotoaparátů vhodných pro kvalitní natáčení videa. Následuje USB a HDMI port.
Vespod je vidět jen kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro Li-Ion akumulátor.
Použit je Li-Ion akumulátor EN-EL14a s napětím 7,2 V a kapacitou 1230 mAh.
Nikon D3300 jsme si tedy představili, nyní tuto zrcadlovku pořádně vyzkoušejme v praxi, na což se podíváme v dalších kapitolách.
Stručné specifikace fotoaparátu Nikon D3300 | |
---|---|
Typ senzoru | 23,5 x 15,6 mm APS-C CMOS |
Rozlišení celkové/efektivní | 24,78 MPix / 24,2 MPix |
Video a audiozáznam | 1920x1080 px @ 60p / 30p / 25p / 24p, 1280x720 px @ 60p / 50p, 640x424 @ 30p / 25p, Mono |
Výstupní formáty | RAW, JPEG, RAW+JPEG, MOV (H.264/MPEG-4, Linear PCM) |
Automatické ostření | Automatické zaostřování (AF): Jednorázové zaostření (AF-S), kontinuální zaostřování (AF-C), automatická volba režimu AF-S/AF-C (AF-A), automatická aktivace prediktivního sledování objektu v závislosti na stavu fotografovaného objektu |
Rychlost závěrky | 30s - 1/4000s, Režim Bulb |
Expoziční režimy | manuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice |
Citlivost ISO | ISO 100 až 12 800 v krocích po 1 EV, lze nastavit rovněž ISO Hi1 (ekvivalent ISO 25 600), možnost automatické regulace citlivosti |
Sériové snímky | 5 snímků/s |
Typ hledáčku | Pevně vestavěný hledáček typu pentamirror (cca 95 % obrazového pole, 0,85× zvětšení) |
LCD | 3,0" TFT, 920 000 px s regulací jasu, Pevný |
Typ paměťového média | SD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I |
Napájení | Li-Ion akumulátor EN-EL14a (7,2 V, 1230 mAh), síťový zdroj EH-5b |
Rozměry | 124 × 98 × 75,5 mm |
Hmotnost bez baterií | 410 gramů (460 gramů s příslušenstvím) |
Doporučujeme z našich magazínů
Nejnovější články
Apple iPhone 16 dostává lepší makro a Camera Button pro snazší ovládání fotoaparátu
13.9.2024, Milan Šurkala1
Nikon uvádí levný objektiv Nikkor Z 50mm f/1.4, je levnější než f/1.8 S
11.9.2024, Milan Šurkala25
Canon uvedl hybridní fotoaparát-kameru EOS C80 s full frame čipem a 6K
11.9.2024, Milan Šurkala
Apple iPhone 16 Pro přináší 48MPx ultra-širokáč, 4K120p, ale i ostudně malé úložiště
10.9.2024, Milan Šurkala
Leica uvedla telezoom Vario-Elmarit-SL 70-200mm F2.8 ASPH, převlečenou Sigmu
10.9.2024, Milan Šurkala5
DJI představuje maličký dron Neo, váží jen 135 gramů a natáčí 4K video
9.9.2024, Milan Šurkala1
Ricoh uvedl outdoorový externí blesk Pentax AF180FG
9.9.2024, Milan Šurkala
Sigma uvedla objektiv 28-105mm F2.8 DG DN | Art
6.9.2024, Milan Šurkala12