Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D3300: drobek se silným srdcem

17.10.2014, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Předmětem dnešního testu bude low-endová zrcadlovka od Nikonu, model D3300. Disponuje 24MPx snímačem bez AA filtru, který slibuje výbornou kvalitu obrazu. Najdete zde i 1080p60 videosekvence. Dokáže zatopit konkurenci?
Do dnešního testu jsme si vzali poslední low-endový model zrcadlovky od Nikonu, fotoaparát D3300. Ten nahradil starší verzi D3200, proti které přináší několik vylepšení. Nový je 24MPx snímač, který již nemá AA filtr, díky čemuž by měl nabízet ostřejší obraz. Dalším zlepšením jsou videosekvence. Zůstalo Full HD rozlišení, ale tentokrát už můžete natáčet při 60 progresivních snímcích za sekundu. Najdete tu i větší hledáček a nový skládací setový objektiv AF-S DX Nikkor 18-55mm 1/3.5-5.6G VR II. Pojďte se spolu s námi podívat, jaká tato nová zrcadlovka bude.
 
 

Recenze Nikon D3300Videorecenze fotoaparátu, obsahuje testy ostření, live view a videoukázky.
 
 

Testované objektivy:Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Nikon D3300 patří k levným zrcadlovkám, což jde vidět z menšího počtu tlačítek i malých rozměrů. Zpracování je na svou třídu solidní, tělo působí docela tuhým dojmem. Trochu vadila jen lehce vrzající krytka prostoru pro paměťovou kartu. Přijde mi, že Nikon zapracoval na gripu a bylo to poprvé, co mi D3x00 řada držela docela pohodlně při focení oběma rukama. Při držení volně v jedné ruce je ale cítit, že grip není největší a jde o malou zrcadlovku.


Nikon D3300


Přední strana ukazuje bajonet, za nímž je zrcátko a 24MPx APS-C senzor bez AA filtru. Na straně je tlačítko pro odjištění objektivu. Proti mnohem jiným značkám je třeba počítat s opačným otáčením objektivu, na to si ale člověk zvykne. Na gripu je přijímač infračerveného ovládání, nahoře pak přisvětlovací lampa pro autofokus. Slouží také jako kontrolka samospouště a pro redukci efektu červených očí.


Nikon D3300 APS-C CMOS senzor


Do testu jsme použili dva objektivy. Tím prvním je nový setový objektiv AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR II. Je o něco menší než předchůdce, ale to je díky skládací konstrukci. Objektiv je tak nutné nejprve pomocí "zazoomování" odjistit do pracovní polohy. Pak se dokáže pohybovat v rozsahu 18 až 55 milimetrů. Pro zajištění je nutné znovu stisknout pojistku a vrátit jej do složeného stavu. V rozloženém stavu je rozměrově velmi podobný s původní verzí. Novinka má nadále 52mm závit pro filtry.

Ostřící kroužek je na přední části objektivu a při ostření se přední člen objektiv vysouvá. Dnes se už ale neotáčí, takže se dá dobře použít i s polarizačními a přechodovými filtry. Zamrzí velmi citlivý chod ostřícího kroužku. Přesné zaostření není úplně jednoduché, protože stačí kroužkem trochu pootočit a zaostření se výrazně změní. Chod zoomovacího kroužku je středně hladký. Pokud točíte velmi pomalu, má tendenci se kousat, ale při trochu rychlejším pohybu už nedělá žádné problémy. Objektiv je vybaven optickou stabilizací.


Nikon D3300 nový 18-55mm II objektiv


Druhým testovaným objektivem, s nímž bylo vyfoceno několik snímků do galerie, je oblíbený pevný objektiv AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G. Po přepočtu nabídne 52,5mm ohniskovou vzdálenost, světelnost je velmi pěkných F1,8, což dovoluje i příjemně mazat pozadí. Tomuto objektivu jsme se podrobněji věnovali v jeho recenzi.


Nikon D3300 s 35mm F1,8 objektivem


Horní strana po stranách ukazuje ouška na provlečení popruhu. Dále zde vidíte rameno interního blesku, který je elektronicky výklopný (při vypnutém fotoaparátu jej tedy nevyklopíte), samozřejmě nechybí ani sáňky na blesk a potěší i podpora Nikon CLS (systému blesků s bezdrátovým řízením). Kolečko fotografických režimů má tuhý chod s výraznou aretací, ta ale není přehnaně silná. Nahoře je vidět ještě reproduktor. Směrem ke gripu najdete několik dalších tlačítek. Info dokáže vypnout nebo zapnout displej fotoaparátu. To se hodí např. tehdy, když nechcete, aby vám svítil do očí.

Vlevo vepředu je červené tlačítko pro zahájení natáčení videosekvencí (k tomu potřebujete nejprve zapnout live view režim). Prodleva tlačítka činí 0,7 sekundy, což patří v dnešní době ke kratším časům. Napravo je pak tlačítko pro ovládání korekce expozice. Úplně vepředu pak najdete páčku pro zapnutí přístroje s rozumně tvrdým chodem. Tlačítko spouště je naprosto bez problémů, namáčknutí vyžaduje přiměřenou sílu i délku chodu.

Velkým problémem jsou bohužel vibrace zrcátka a především závěrky po zmáčknutí spouště. Toto trápilo i D5300, která s časy 1/200 sekundy a delšími nebyla schopna vyfotit ostrou fotografii. Naštěstí s 18-55mm objektivem to není v zásadě moc patrné (navíc to není pevně ohraničené jedním časem jako u obou testovaných kusů D5300), ale na objektivech s delšími ohniskovými vzdálenostmi skoro nebylo možné vyfotit ostré fotografie. Přitom s mým CSC APS-C fotoaparátem se stejnými ohniskovými vzdálenostmi jsem neměl problém z ruky vyfotit ostře to, na co u D3300 nestačil stativ a spousta podpůrných prostředků (jako např. podepření objektivu zespoda knihou).

I nejlepší kombinace, kterou jsem nalezl, způsobovala s časy pod cca 1/125 až 1/200 sekundy problém. Předsklopení zrcátka D3300 bohužel nemá (a jak ukázala D5300, která jím je vybavena, problém je patrně na straně závěrky i zrcátka, protože ani předsklopení problém úplně neřešilo). Vyfocení fotografie znamená skutečně citelné vibrace i do velkého zatíženého stativu, fotoaparát neskutečně "kope" zrcátkem a závěrka si ještě přisadí. Live view sice sníží vibrace odstraněním zrcátka z celého procesu, ale problém má na svědomí zejména závěrka a tak ani live view nepomůže.


Nikon D3300 horní strana


Na zádi najdete 3,0" displej s rozlišením 921.000 bodů (640×480 RGB pixelů). Díky tomu má dostatečně ostrý a detailní obraz, pozorovací úhly jsou také v pořádku a oproti D3200 je správně i barevné podání. Nad displejem je pentazrcadlový hledáček s 95% pokrytím horizontálně i vertikálně. Nemálo bylo navýšeno reálné zvětšení z 0,8× na 0,85×, takže nyní dostává po přepočtu na hodnotu 0,57×. Hledáček sice ani tak není zrovna obrovský, ale rozhodně mu to prospělo. Za horšího světla sice budete ostřit dost těžko, ale za dne se to občas dá jakž takž zvládnout, ale ani příliš citlivé ostřící kroužky levných objektivů tomu moc nepomáhají. Hledáček nemá senzor oka, takže vám displej bude svítit do tváře. Vedle hledáčku nalevo je druhý přijímač infračerveného ovládání.

Nalevo od displeje najdete několik tlačítek pro snazší ovládání fotoaparátu. Úplně nahoře je tlačítko pro vstup do režimu prohlížení, pod ním je vstup do hlavního menu. Následuje lupa pro přiblížení a oddálení. Toto tlačítko má také ikonku otazníku a spouští nápovědu ke zprávám fotoaparátu (např. tehdy, když je málo světla, začne blikat otazník a stisknutím tlačítka se dozvíte, že je málo světla a měli byste zvážit použití blesku). Jako poslední je tu tlačítko "i", které spouští quick menu fotoaparátu. Na displeji vidíte dole dva řádky s nastaveními a právě toto tlačítko umožňuje se k nim dostat a nastavit je bez toho, aniž byste museli lozit do menu.

Pokud chcete něco nastavit, musíte se k tomu doklikat čtyřsměrným ovladačem, stiskem OK vyvolat podmenu, opět šipkami naklikat požadovanou volbu a tlačítkem OK potvrdit. Nikde zde nefunguje žádný roller, vše musíte řešit čtyřsměrným ovladačem a požadovanou volbu nelze potvrdit namáčknutím spouště jako u mnoha jiných fotoaparátů.

Nyní přejděme k pravé straně přístroje. Zde je nahoře nad displejem tlačítko AE-L/AF-L pro zamykání expozice a ostření dle nastavení v menu. Může blokovat oboje nebo jen jedno z toho při držení tlačítka, nabízí i možnost trvalého zámku. Stačí tedy tlačítko zmáčknout a nastavení expozice se zamkne i pro další snímky. Jako poslední možnost je možnost aktivace autofokusu, v tom případě se neostří při namáčknutí spouště. Stejně tak můžete v menu nastavit, zda namáčknutí závěrky zamkne expozici nebo nikoli.

Roller napravo má funkci jen pro nastavení clony, času nebo korekce expozice, jinak jeho využití Nikon až trestuhodně zanedbává. V režimu M nastavuje expoziční čas. Clonu pak lze v režimu M nastavit při současném držení tlačítka korekce expozice. Směrem dolů najdete tlačítko Lv, které spouští live view režim. Následuje už několikrát zmíněný čtyřsměrný ovladač, který slouží k pohybu v menu, případně v režimu focení velmi rychle a pohodlně mění AF body. Tlačítko OK slouží jako potvrzovací. Dole je ještě tlačítko pro samospoušť a sekvenční snímání (samospoušť je nutné po každém snímku aktivovat znovu) a vpravo tlačítko s ikonkou koše, kterým se mažou snímky.


Nikon D3300 zadní strana s displejem


Pravá strana ukazuje ouško na provlečení popruhu a krytku pro SD karty. Vidíte také příjemně malou délku nového setového objektivu.


Nikon D3300 pravá strana


Na levé straně toho najdete více. Objektiv má přepínač automatického a manuálního ostření, má i přepínač stabilizace. Na těle je tlačítko pro vyklopení blesku. Je elektronické, takže funguje jen při zapnutém přístroji. Pokud jej podržíte, rollerem můžete měnit režim blesku. Když podržíte ještě i tlačítko korekce expozice, lze nastavit korekci blesku. Směrem níže je funkční tlačítko Fn, kterému můžete přiřadit funkčnost dle výběru. Můžete zvolit kvaltu/rozlišení snímku, ISO citlivost, vyvážení bílé barvy nebo Active D-Lighting. Tím nabídka končí.


Nikon D3300 levá strana


Příjemným překvapením je obsah pod gumovými krytkami. Máte zde konektor pro připojení dálkového ovládání, radost udělá i zdířka pro připojení externího mikrofonu. Spolu s 1080p60 videosekvencemi tak D3300 míří do třídy fotoaparátů vhodných pro kvalitní natáčení videa. Následuje USB a HDMI port.


Nikon D3300 konektory


Vespod je vidět jen kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro Li-Ion akumulátor.


Nikon D3300 spodní strana


Použit je Li-Ion akumulátor EN-EL14a s napětím 7,2 V a kapacitou 1230 mAh.


Li-Ion akumulátor


Nikon D3300 jsme si tedy představili, nyní tuto zrcadlovku pořádně vyzkoušejme v praxi, na což se podíváme v dalších kapitolách.
 
 
Stručné specifikace fotoaparátu Nikon D3300
Typ senzoru23,5 x 15,6 mm APS-C CMOS
Rozlišení celkové/efektivní24,78 MPix / 24,2 MPix
Video a audiozáznam1920x1080 px @ 60p / 30p / 25p / 24p, 1280x720 px @ 60p / 50p, 640x424 @ 30p / 25p, Mono
Výstupní formátyRAW, JPEG, RAW+JPEG, MOV (H.264/MPEG-4, Linear PCM)
Automatické ostřeníAutomatické zaostřování (AF): Jednorázové zaostření (AF-S), kontinuální zaostřování (AF-C), automatická volba režimu AF-S/AF-C (AF-A), automatická aktivace prediktivního sledování objektu v závislosti na stavu fotografovaného objektu
Rychlost závěrky30s - 1/4000s, Režim Bulb
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 100 až 12 800 v krocích po 1 EV, lze nastavit rovněž ISO Hi1 (ekvivalent ISO 25 600), možnost automatické regulace citlivosti
Sériové snímky5 snímků/s
Typ hledáčkuPevně vestavěný hledáček typu pentamirror (cca 95 % obrazového pole, 0,85× zvětšení)
LCD3,0" TFT, 920 000 px s regulací jasu, Pevný
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I
NapájeníLi-Ion akumulátor EN-EL14a (7,2 V, 1230 mAh), síťový zdroj EH-5b
Rozměry124 × 98 × 75,5 mm
Hmotnost bez baterií410 gramů (460 gramů s příslušenstvím)
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.