www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody

Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody
, , recenze
Nikon v poslední době trochu přeorganizoval nabídku svých ultrazoomů a vytvořil model Coolpix B600. Ten je kombinací předchozích modelů B500 a B700. Nabídne 16MPx rozlišení i velmi slušný 60× optický zoom. Jaký však bude?
K oblíbeným
reklama
Dnes jsme se věnovali ultrazoomu Nikon Coolpix B600, který je jednoduchým kompaktem s velkým 60× optickým zoomem. Kreativní duše moc nenadchne, možnost změny expozice a jiných vlastností jsou totiž značně omezené. Pokud jde o ergonomii ovládání, zaměření fotoaparátu nedovolilo použití elektronického hledáčku, nenajdete tu ani výklopný displej nebo dotykové ovládání, což je docela škoda.
 
Objektiv však nabídne již zmíněný 60× optický zoom a vcelku slušné makro, i když od Nikonu jsme zvyklí i na lepší výsledky. Zaostřování je ve většině situací velmi rychlé, občas si však dá hodně na čas (na větším zoomu). Není to však pravidlem. Světelnost nijak zvlášť nevybočuje z průměru své třídy, měření expozice by ale mohlo být spolehlivější. Je dost citlivé a není problém dostat hodně světlé nebo tmavé snímky. Zde to ale umocňuje velmi kontrastní displej, který situaci prezentuje hůře, než jaká je ve skutečnosti. Na počítači zjistíte, že expozice sice není vždy ideální, ale snímky jsou obvykle stále použitelné. Optická stabilizace je spíše podprůměrná, tedy pomůže, ale zázraky nečekejte. Počítejte také s výraznými odlesky v protisvětle.
 
Nikon Coolpix B600 hodnocení
 
Zklamáním je na dnešní dobu video. Zatímco Coolpix B700 už uměl 4K video, B600 zůstává jen na Full HD, a to ještě jen s 30p nebo 60i. Hodně mě potěšila výdrž na baterii, která je s ohledem na to, jak maličký byl použitý akumulátor, hodně slušná. Dost dobře fungují i bezdrátová rozhraní, která dávno nejsou tak k vzteku jako první pokusy o Snapbridge.
 
Malý 1/2,3" CMOS BSI snímač s 16MPx rozlišením pochopitelně není předpokladem pro příliš kvalitní snímky, nicméně za dobrého světla to není zlé a dokonce ani odšumování není např. tak agresivní jako u Canonu. Každopádně každý úbytek světla jde vidět na nárůstu šumu a posléze i odšumování, které degraduje detaily.
 
Celkově je Coolpix B600 zvláštním ultrazoomem. Vylepšil B500 o to, co moc vylepšit nepotřebovala (větší zoom) a nahradil B700, která u B600 přišla o téměř vše, co na ní bylo zajímavé (chybí tak EVF, výklopný displej, RAW, 4K video). Pokud jde o cenu, tu bych v důsledku toho ideálně viděl přeci jen o trochu níže. Coolpix B600 je totiž opravdu základním ultrazoomem, který má jen větší objektiv a tělo, ne však funkce velkého ultrazoomu.
 
 

Fotoaparát je vhodný pro:


1. Nenáročné focení přírody (makra i ptáků)


Plusy


+ Příjemný 60× zoom
+ Docela dobré makro
+ Slušná výdrž baterie

 

Minusy


- Horší optické výkony na větším zoomu
- Slabší video (max. 1080p30/1080i60, chybějící optimalizace)
- Displej není dotykový ani polohovatelný, chybí EVF
- Silné odlesky v protisvětle
- Příliš kontrastní displej (zobrazení na displeji neodpovídá výsledku)
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Nikon Coolpix B600 děkujeme Nikonu.


Cena v době testování: cca 7 500 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Video: Svatební focení nevěsty v Bejrútu přerušila ničivá exploze Video: Svatební focení nevěsty v Bejrútu přerušila ničivá exploze
Ničivý výbuch v hlavním městě státu Libanon - Bejrútu - překvapil tamější obyvatele zcela nečekaně. Na náměstí nedaleko epicentra v přístavu zrovna pózovala pro své svatební fotografie nevěsta, fotograf zaznamenal tlakovou vlnu.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty
Focení selfie sice vypadá jednoduše, v praxi jde ale o náramně nebezpečnou disciplínu. Zemřelo a zranilo se při ní už spousta lidí, často také dochází k poškození majetku. V Itálii takto jeden Rakušan poničil sochu v muzeu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi
Společnosti Nikon se v posledním čtvrtletí vůbec nedařilo. Koronavirová pandemie měla dle slov společnosti enormní dopad na hospodaření a zaznamenaná poklesy příjmů jsou opravdu velmi dramatické.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Sigma uvedla objektiv 85mm F1.4 DG DN Art pro CSC Sigma uvedla objektiv 85mm F1.4 DG DN Art pro CSC
Společnost Sigma rozšířila nabídku svých objektivů pro CSC systémy novým modelem 85mm F1.4 DG DN Art. Vysoce světelný portrétní objektiv bude k mání nejen pro bajonet E-Mount, ale také pro L-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Finanční výsledky Olympusu: pandemie zvýšila ztrátu fotodivize Finanční výsledky Olympusu: pandemie zvýšila ztrátu fotodivize
Společnost Olympus zveřejnila výsledky svého hospodaření. Ačkoli je celá firma stále v zisku, fotografická divize i kvůli koronavirové pandemii sice výrazně snížila příjmy, ale ztráta se prohloubila jen mírně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře