www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix B700: přírodovědec

Nikon Coolpix B700: přírodovědec
, , recenze
Coolpix B700 je ultrazoomem, který jistě zaujme velmi slušným 60× optickým zoomem, podporou RAW formátu i 4K videosekvencí. Nechybí mu ani hledáček a výklopný displej. Bude tedy tak slibný i v praxi?
K oblíbeným
reklama
Nikon má ve výrobním programu dva velké ultrazoomy a není moc jasné, který z nich je vlastně vlajkovou lodí. Označením, zoomem i cenou by to měl být Coolpix P900, nicméně dnes testovaný model Coolpix B700 se také nedává zahanbit. Má sice menší 60× optický zoom, nicméně oproti modelu P900 tu najdete např. podporu RAW formátu nebo 4K videosekvencí. Nechybí výklopný displej, elektronický hledáček, bezdrátová připojení Wi-Fi i Bluetooth a pár dalších vychytávek. Jak si tedy bude stát v našem testu?


Recenze Nikon Coolpix B700Videorecenze fotoaparátu Nikon Coolpix B700 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků

 
Coolpix B700 je rozhodně mnohem menší a lehčí než P900. Svou velikostí je to tradiční ultrazoom své třídy. Má poměrně výrazný grip a dobře se drží i v jedné ruce. Zpracování je dobré, snad jen rameno blesku mi přišlo být trochu volnější. Nečekejte nějaký luxusní dojem, vše je ale dostatečně solidní.
 
Nikon Coolpix B700
 
Objektiv Nikkor se může pochlubit velkým 60× optickým zoomem. Ten začíná na velmi širokoúhlých 24 mm a končí až na 1440 mm. Pochopitelně při těchto rozměrech fotoaparátu nemůžete počítat s nějakou úžasnou světelností a ta má vcelku tradiční hodnoty F3,3 až F6,5. Clona je v tomto případě irisová. Potěší 52mm závit na filtry, díky čemuž můžete využít i různé předsádky.
 
Na straně máte velmi užitečné tlačítko na rychlé odzoomování (najdete v odzoomovaném obraze objekt, pustíte a objektiv zazoomuje zpět na původní hodnotu). Vzhledem k tomu, že jsem fotoaparát testoval hodně v přírodě, toto jsem používal opravdu velmi často. Jen ho musíte stisknout pořádně, a i tak mám pocit, že objektiv občas zazoomoval zpět i přesto, že jsem ho nepustil. K dispozici je také konfigurovatelná páčka zoomu. Ta mi naopak občas vadila, dá se vcelku jednoduše omylem zmáčknout, když si podepřete objektiv levou rukou.
 
Nikon Coolpix P900 objektiv
 
Horní strana prozrazuje, že rozhodně nejde o základní ultrazoom. Máme zde výklopný blesk se dvěma mikrofony pro stereo zvuk (vyklápí se tlačítkem nalevo), vidíme vrchní stranu hledáčku, ouška na provlečení popruhu i kolečko fotografických režimů, které obsahuje také prioritní a manuální režimy.
 
Nikon Coolpix P900 horní strana
 
Kolečko jde rozumně ztuha, nemám žádné připomínky. Dále je tu spouštění a vypínání fotoaparátu a funkční tlačítko Fn1. Tomu můžete přiřadit některou z devíti funkcí. To, kterou budete ovládat, nenastavujete v hlavním menu, ale je to součástí Fn menu (bez manuálu bych na to asi nepřišel). Páčka zoomu je dvourychlostní a pro fotografie je naprosto v pořádku. Jde však vidět, že na video není přístroj nějak výrazněji optimalizován, takže při zoomování obraz skáče a zoomování je u videa příliš rychlé.
 
Nikon Coolpix P900 kolečko fotografických režimů
 
Hlavní displej je plně výklopný, což oceníte zejména při focení makra. Má 3,0" úhlopříčku a rozlišení 921.600 bodů (640×480 RGB pixelů). Občas mi přišlo, že se vyfocené fotografie zobrazují v nižším rozlišení, občas nikoli. Pozorovací úhly jsou solidní, ze stran jen trochu klesá kontrast. Fotoaparát je vybaven také 0,2" elektronickým hledáčkem s tímtéž rozlišením 921.600 bodů a automatickým přepínáním EVF a LCD. Za špatného světla obraz překvapivě moc nešumí, je totiž velmi tmavý (zesvětlí se až po zaostření).
 
Nikon Coolpix P900 displej
 
Vzadu nechybí možnost manuálního přepínání EVF/LCD, tlačítko pro změnu zobrazení displeje a červené tlačítko pro videosekvence. To začne nahrávat zhruba za 0,7 sekundy od stisknutí a naopak fotoaparát nenahraje přibližně posledních 0,3 sekundy. Horní roller nastavuje expoziční čas, takže v režimu priority clony je neaktivní (což je trochu škoda). Fotoaparát podporuje i programový posun (změnu času v režimu P).
 
Nechybí druhé funkční tlačítko Fn, režim prohlížení snímků a otočný ovladač (pro volbu clony nebo pohyb v menu). Má tradiční výtka směřuje k tomu, že samospoušť je nutno nastavit po každém snímku. Pokud máte režim výběru AF bodu, tak tlačítko OK spouští menu pro jeho výběr. Poněvadž displej není dotykový, pomocí prstu to bohužel neuděláte. Dole je ještě vstup do hlavního menu a mazání snímků. Pod gumovou krytkou vidíte ještě HDMI a USB port. Přes USB se fotoaparát nabíjí. Nabijete si ho tedy i powerbankou z mobilního telefonu (jen pozor, třeba z 2,1A portu se mi nechtěl za nic na světě nabíjet, ale z 1,0A portu už ano).
 
Nikon Coolpix P900 zadní ovládací prvky
 
Tady na snímku akorát vidíte maximální vysunutí objektivu při největším zoomu.
 
Nikon Coolpix P900 pravá strana
 
Zde se můžete podívat na výše zmíněné páčky a tlačítka na levé straně. Páčka zoomu je zde jednorychlostní.
 
Nikon Coolpix P900 levá strana
 
O napájení se tu stará Li-Ion akumulátor EN-EL23 (3,8 V, 1850 mAh). Nechybí ani slot na SD karty a mimo osy objektivu je tu také závit pro stativ (schovaný zde za otevřenou krytkou).
 
Nikon Coolpix P900 akumulátor
 
V příslušenství najdete popruh, krytku objektivu, akumulátor, nabíjecí adaptér a USB kabel.
 
Nikon Coolpix P900 příslušenství
 
Tím jsme si tedy představili testovaný fotoaparát a v dalších kapitolách vyzkoušíme, jak dobře bude fotit.
reklama
Nejnovější články
Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem
Olympus dnes představil nový fotoaparát OM-D E-M5 Mark III, který má přinášet některé z technologií E-M1 Mark II v mnohem menším těle. Má tak 20MPx senzor, vylepšený fázový systém AF s citlivostí od -6 EV a další detaily.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Doporučené fotoaparáty: říjen 2019 Doporučené fotoaparáty: říjen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala55 komentářů
Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount
Nikon nás pravidelně informuje o připravovaných objektivech pro svůj nový Z-Mount a nyní už víme plány až do roku 2021. Dostane se na pevná světelná skla, zoomy, ultrazoomy a dokonce i pancake objektivy.
15.10.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky
Na začátku léta oznámila společnost Canon svůj nový fotoaparát IVY REC, který má tvar a velikost typickou spíše pro USB klíčenky. Karabina pro připnutí fotoaparátu pak může sloužit i jako průhledový hledáček.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5 Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5
Server TechInsights rozebral 512GB smartphone Apple iPhone 11 Pro Max, aby zjistil, kolik vlastně stojí součástky do něj. Hodnotu spojenou s focením vyčíslil na $73,5 a jde tak o nejdražší položku.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář