www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon D5600: zrcadlo stále žije

Nikon D5600: zrcadlo stále žije
, , recenze
Dnes se budeme věnovat digitální zrcadlovce Nikon D5600. Ta je vybavena 24MPx APS-C senzorem a přináší zejména rozšířenou bezdrátovou konektivitu. Potěší i polohovatelný dotykový displej. Jak ale bude fotit?
K oblíbeným
reklama

Fotografování portrétů, blesk


Kvalitu focení portrétů nejvíce ovlivňuje použitý objektiv. V našem případě to byl základní setový objektiv 18-55mm se standardní světelností F3,5-5,6.

Nikon D5600 portrét

expoziční čas 1/50 s, clona F5,6, citlivost ISO 320, ohnisko 55 (82) mm, klikněte pro zvětšení

S tímto objektivem tedy žádné zázraky nečekejte, pokud se máme bavit o možnostech mazání pozadí. Trochu ho ale mázne, to se zase nemusíte bát. K dispozici dávám také RAW snímek. Vyzkoušel jsem také focení s bleskem, kde jsem dostával různé výsledky. Někdy je efekt červených očí výrazný, někdy naopak není nikde ani v náznaku.

Máme zde interní blesk se směrným číslem 12 při citlivosti ISO 100, použít lze ale také externí blesk. Nerozuměl jsem ale logice nastavování síly blesku. Ta nastavuje příliš vysoké ISO, což sice lépe prokreslí pozadí (nestane se, že by hlavní objekt byl přesvícený a zbytek byl ve tmě), nicméně na můj vkus toto dělá až příliš. Fotografie je tak sice nasvícená bleskem, ale zašuměná může být až hrůza podle toho, jak nastavíte automatiku ISO citlivosti nebo zda dáte ISO manuálně.


Výdrž baterie


K napájení fotoaparátu slouží Li-Ion akumulátor EN-EL14A. Jeho napětí činí 7,2 V a kapacita dosahuje hodnoty 1230 mAh. Tento akumulátor byl použit např. i u modelu D5300, kde sliboval 600 snímků, zde (a u předchozí D5500) už Nikon slibuje dokonce 820 fotografií na jedno nabití. Výdrž se sice opravdu zlepšila, ale nijak závratně. Ze zhruba 430 snímků u D5300 jsem se dostal na nějakých 460 fotografií a 8 minut videa. K uváděným hodnotám to má tedy dost daleko, ale to je dáno právě i těmi videosekvencemi a občasným focením přes live view. Live view totiž žere energii "po kilech".


Displej


Zde si ukážeme několik obrazovek na displeji, se kterými se při práci s fotoaparátem můžete setkat.Stavový displej na zadním LCD ukazuje expoziční hodnoty a quick menu, které lze aktivovat tlačítkem "i". Pak lze k navigaci využívat jak šipky, tak i dotyk, což chválím.Zde je jedna z nabídek pro funkce v quick menu. Napravo pak vidíte režim natáčení videosekvencí.K dispozici je také live view, kde lze snadno polohovat AF body (případně i dotykem rovnou fotit) a quick menu má pak podobné vlastnosti jako v klasickém režimu.Hlavní menu je rozděleno na spoustu panelů, přičemž ten poslední je věnován naposledy použitým položkám. Pokud tak používáte omezený počet nastavení, zde je vždy najdete.Jeden z panelů je označen písmenky a každá taková sekce obsahuje ještě mnoho dílčích funkcí.Fotografie si lze zobrazit mnoha různými způsoby, nicméně zamrzí, že v tom obrovském množství režimu se nedostalo na ten nejlogičtější (celoplošný náhled se základními expozičními informacemi - čas, clona ISO).Tyto informace tak dostanete buď ve zmenšeném náhledu nebo tom celoplošném, kde je ale snímek těmito údaji překryt.


Wi-Fi a Bluetooth


Nikon D5600 je vybaven bezdrátovým připojením pomocí Wi-Fi i Bluetooth, nechybí ani NFC. I s iPhonem bez NFC je připojení relativně bezproblémové. Fotoaparát se snaží preferovat energeticky úspornější rozhraní Bluetooth.Lze např. automaticky stahovat snímky do telefonu (lze to udělat i ručně), případně pomocí Bluetooth také dodávat snímkům souřadnice o pozici. Musíte však počítat s tím, že chvilku trvá, než se po zapnutí fotoaparát opět spojí s telefonem. Pokud tedy snímek vyfotíte v několika prvních sekundách po zapnutí, bude mít s velkou pravděpodobností ještě starou souřadnici. Přesnost GPS tak závisí na vašem telefonu.Zde už vidíte ruční procházení a stahování snímků z fotoaparátu do telefonu a možnost dálkového ovládání. Tady bych ale moc nadšením nehýřil. Parametry nelze nastavovat a telefon tak má v podstatě funkci jen dálkové spouště, ale nikoli dálkového ovládání fotoaparátu. Také odezvy nepatří mezi ty nejrychlejší.
 
Pozn. redakce: Po dokončení testování fotoaparátu vydal Nikon aktualizaci aplikace Snapbridge, která už nastavení expozičních i jiných parametrů umožňuje.

reklama
Nejnovější články
Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs
Internetem začínají opět kolovat zprávy o novém připravovaném full frame fotoaparátu řady EOS R. Proslýchá se, že by mělo jít o model EOS Rs a rozlišení jeho senzoru má dosahovat vysokých 75 MPx.
5.12.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro
Režisér David Leitch, který stojí za filmy jako John Wick, Deadpool 2 nebo Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, natočil také reklamu na Apple iPhone 11 Pro. A pro video sněhové bitvy použil právě tyto telefony.
4.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru
Britský fotograf chce svou tvorbou upozornit na alarmující počty některých ohrožených druhů ptáků. Cestuje po světě a vyhledává zajímavá zvířata, kterým fotografuje profesionální portréty, jež podtrhují jejich rozmanitost. 
4.12.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku
Youtuber z LazyGamesReviews si trochu pohrál s 21 let starým kompaktem Kodak DC260 a poněvadž jde v podstatě o ořezaný počítač s procesorem IBM, jehož architekturu používal i Apple PowerMac, dokázal na něm rozběhat střílečku DOOM z 90. let.
3.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč
Také společnost Nikon si připravila na závěr roku prodejní akci v podobě slev. V jejím případě se týká CSC fotoaparátů, digitálních zrcadlovek, vybraných kompaktů a pochopitelně i spousty objektivů pro DSLR.
2.12.2019, aktualita, Milan Šurkala