Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus M.Zuiko Digital 17mm 1:1.8

9.5.2016, Milan Šurkala, recenze
Micro Four Thirds fotoaparáty už mají rozsáhlou nabídku nejrůznějších objektivů. Dnes se podíváme na lehce širokoúhlý světelný objektiv Olympus M.Zuiko Digital 17mm 1:1.8. Má zajímavou konstrukci přepínání manuálního ostření.
Olympus má pro PENy (a OM-D) už hodně dlouho 17mm F2.8 pancake, o něco později ale představil další 17mm objektiv, tentokrát s lepší světelností F1,8. Je sice o něco větší, ale slibuje zajímavější zážitky a jde o vyšší řadu Premium, která slibuje i lepší optické výsledky. Právě na tento objektiv se dnes podíváme. Nabídne po přepočtu 34mm ohniskovou vzdálenost, což je takový lehce širokoúhlý objektiv.


Recenze M.Zuiko Digital 17mm 1:1.8Videorecenze objektivu M.Zuiko Digital 17mm 1:1.8 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
Olympus M.Zuiko Digital 17mm F1.8 celkový pohled

I když nejde o pancake, je příjemně malý a na délku má jen lehce přes 3,5 centimetru. Zpracování působí výborně, také design je příjemný. Stříbrná mu sluší, působí tuze, nic nechrastí, nic se neviklá.


Olympus M.Zuiko Digital 17mm F1.8 boční strana


Máte tu i kovový bajonet. Ostřící kroužek má dvě polohy. Může se totiž nejen otáčet pro změnu zaostření, ale také posouvat směrem vpřed a vzad. Pokud je vpředu, ostří se automaticky, případně lze manuální ostření zapnout v menu. V takovém případě je možné využít i zvětšeného náhledu u manuálního ostření.


Olympus M.Zuiko Digital 17mm F1.8 bajonet


Pokud je ale kroužek vzadu, funguje to jako hardwarový přepínač AF/MF. Ostří se výhradně manuálně. K mému překvapení ale v tomto manuálním režimu nefunguje zvětšování náhledu, přestože je v menu povoleno. Chod ostřícího kroužku je krásně hladký, zde mohu jen chválit.


Olympus M.Zuiko Digital 17mm F1.8 na OM-D E-M10


S objektivem lze používat filtry s průměrem 46 milimetrů. Protože je tu použito vnitřní ostření, nic se neotáčí a ani nevysouvá. K testu jsme použili fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark II s 16MPx 4/3" snímačem.


Olympus M.Zuiko Digital 17mm F1.8 na Olympus E-M10


Testovaný objektiv na první pohled vypadá slibně, pojďme jej otestovat v praxi.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Olympus M.Zuiko Digital 17mm 1:1.8
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 17 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 34 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 65° / - / -
Světelnost objektivu F1,8
Rozsah clony F1,8 - F22
Konstrukce 9 optických členů v 6 skupinách (1 DSA člen, 2 asférické členy, 1 HR člen)
Nejkratší ostřící vzdálenost 25 cm
Maximální zvětšení 0,08×
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 57,5×35,5 mm
Hmotnost 120 gramů
Závit pro filtry 46 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.