www.digimanie.cz
>
>
>
>
>

Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ Pancake

Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ Pancake
, , recenze
S fotoaparáty Olympus můžete dostat i setový pancake objektiv 14-42mm EZ. Při velmi malých rozměrech i hmotnosti nabídne 3× optický zoom a elektronické zoomování vhodné např. pro videosekvence.
K oblíbeným
reklama

Autofokus, ostření


Jak už je u CSC objektivů zvykem, najdete tu jak automatické ostření, tak i to manuální. K manuálnímu ostření tu najdete tenký kroužek na přídi objektivu. Rozměry jsou ale dost malé, takže se možná budete zároveň dotýkat i zoomovacího kroužku. Vazba ostřícího kroužku je přesná a okamžitá, takže s pomocí zvětšení náhledu je manuální ostření poměrně snadnou záležitostí. Autofokus je velmi rychlý a naprosto tichý (bez problémů jej přehlučí mechanická stabilizace obrazu). Rychlost ale mohou ovlivnit nastavení fotoaparátu (různé prodlevy pro eliminaci otřesů).


Olympus M.Zuiko 14-42mm EZ Pancake ostřící vzdálenosti


Obecně se dá říci, že prodlevy fotoaparátu jsou někde okolo 0,1 sekundy podle toho, co vše nastavíte. Snímky pak byly vyfoceny za 0,2-0,25 sekundy od zmáčknutí spouště na široké a 0,3-0,35 sekundy na nejdelší ohniskové vzdálenosti. Rychlost ostření je tedy výborná a pohybuje se někde kolem 0,1 až 0,2 sekundy. Přeostření z nekonečna na zhruba půl metru přidává k těmto časům zhruba 0,05 sekundy a dostáváte se na horní hranici rozsahu (0,25 sekundy u širokých a 0,35 sekundy u dlouhých ohniskových vzdáleností). Pokud fotoaparát zmatkuje a vyzkouší to dvakrát, stále se dostanete na výborných 0,55 sekundy.


Olympus M.Zuiko 14-42mm EZ Pancake průběh zvětšení


Olympus tvrdí, že je možné ostřit od 20 centimetrů. To je ale pravda jen v části ohniskového rozsahu. Začíná se na 15 cm od roviny senzoru (8 cm od přední čočky) a roste to až na 26 centimetrů (resp. 19 cm). Na maximálním zoomu se ale minimální ostřící vzdálenost opět trochu zkrátí na 23 cm (resp. 16 cm). Objektiv tak dosahuje maximálního přepočteného zvětšení 0,54×, což stačí na základní makro (např. větší květinky). Když jsem nasadil makro předsádku Raynox DCR-150, která má 4,8 dioptrie, mohl jsem jít 17 cm od objektu (7,5 cm mezi objektem a přední čočkou). Bylo dosaženo 0,91× zvětšení, což už je téměř makro objektiv.


Focení makra


Mrkneme se, jak se tyto schopnosti makra projevují v praxi.


Olympus M.Zuiko 14-42mm EZ Pancake makro kleště

expoziční čas 1/20 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 42 (84) mm, klikněte pro zvětšeníExtrémního makra sice nedosáhnete, ale na nenáročné snímky už to vcelku stačí.


Olympus M.Zuiko 14-42mm EZ Pancake makro

expoziční čas 1/250 s, clona F7,1, citlivost ISO 200, ohnisko 42 (84) mm, klikněte pro zvětšeníZde můžete totéž posoudit v reálném světě při focení detailů v přírodě. Je pravda, že pokud chcete fotit makro, bude lepší volba ve 12-50mm objektivu, pak ale přijdete o skladnost.


Olympus M.Zuiko 14-42mm EZ Pancake makro Raynox DCR-150

expoziční čas 1/250 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 42 (84) mm, makro předsádka Raynox DCR-150, klikněte pro zvětšeníJako u většiny testů, i zde jsem vyzkoušel, co s objektivem provede makro předsádka. Byl použit Raynox DCR-150, který má 4,8 dioptrie. Zvětšení je podstatně lepší a po přepočtu je takřka jednonásobné (po přepočtu). Kresba je pěkná a dostatečně ostrá.


Světelnost a clona


Testovaný objektiv má tradiční světelnost od F3,5 do F5,6 podle zoomu. Clona má překvapivě pouze 5 lamel, její maximální hodnota může být v celém ohniskovém rozsahu F22. Průběhem světelnosti patří k lepším objektivům své kategorie, ale nejde o nějak významné rozdíly.


Olympus M.Zuiko 14-42mm EZ Pancake průběh světelnostiBokeh


Nyní posoudíme také míru rozmazání pozadí a jeho jemnost.


Olympus M.Zuiko 14-42mm EZ Pancake bokeh plně otevřená clona

expoziční čas 1,3 s, clona F5,5, citlivost ISO 200, ohnisko 36 (72) mm, klikněte pro zvětšeníPři tradiční světelnosti setového objektivu pochopitelně nelze očekávat výrazně rozmazané pozadí. Bokeh je v rámci možnosti docela jemný.


Olympus M.Zuiko 14-42mm EZ Pancake bokeh clona F8

expoziční čas 2,5 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 36 (72) mm, klikněte pro zvětšeníPo přiclonění odlesky zůstávají kulaté, bokeh je nadále poměrně jemný.

Nejnovější články
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
Včera, aktualita, Milan Šurkala35 komentářů
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
Včera, recenze, Milan Šurkala64 komentářů