www.digimanie.cz
>
>
>
>
>

Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ Pancake

Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ Pancake
, , recenze
S fotoaparáty Olympus můžete dostat i setový pancake objektiv 14-42mm EZ. Při velmi malých rozměrech i hmotnosti nabídne 3× optický zoom a elektronické zoomování vhodné např. pro videosekvence.
K oblíbeným
reklama
Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ Pancake je opravdu zajímavým základním objektivem. Má překvapivě malé rozměry, díky čemuž s fotoaparáty vytváří příjemně skladnou kombinaci. Zajímavostí je ale také to, že navzdory malým rozměrům podává poměrně slušné optické výkony. Především takřka netrpí na chromatickou aberaci. Středová ostrost je solidní, rohová bývá u většiny ohniskových vzdáleností rovněž nadprůměrně dobrá. Větší výjimkou je bohužel nejširší ohnisková vzdálenost. Zde se nedá hovořit o neostrých rozích, ale spíše o nevýrazné kresbě kdekoli kromě prostředku. Snímek tedy není klasicky rozmazaný v rozích, jen velká část fotografie jednoduše "není ostrá". Je to dobré i špatné zároveň.


Olympus M.Zuiko 14-42mm EZ Pancake hodnocení


Vinětace bývá silnější, ale ta není až tolik na závadu. Dá se snadno potlačit a někdy může být i žádoucí pro zvýraznění středového motivu. Zoomování je elektronické, dosti rychlé (lze volit rychlost pro snímky a video zvlášť), jen jsem intuitivně zoomoval na opačnou stranu. Funguje spíše ve stylu zoomovací páčky a ne kroužku (neotáčí se jím, ale jen se natáčí do daného směru a drží v natočeném směru). Manuální ostřící kroužek je malý, ale na to si zvyknete. V protisvětle se obvykle dočkáte jednoho koncentrovaného odlesku, takže je relativně snadné jej někam "uklidit".

Až na slabší detailnost u širších ohniskových vzdáleností jde o velmi podařený objektiv, který se mi dost zamlouval. Je skladný, opticky většinou slušný a jeho koupě v setu určitě není úplně špatný nápad (koupený samostatně je ale dost drahý). Pokud vám jde ale o nadprůměrnou ostrost, asi bych sáhnul raději po také velmi malém Panasonicu 12-32mm F3,5-5,6. Olympus je naopak univerzálnější a musím říci, že na seťák i překvapivě zábavnější. Těžko říci, čím to bylo, ale opravdu mě kombinace OM-D E-M10 Mark II a 14-42mm powerzoomu bavila.


Objektiv je vhodný pro:


1. Natáčení videosekvencí (zejména pomocí dotykového ovládání)
2. Ty, kteří chtějí skladný Micro Four Thirds přístroj s rozumným zoomovacím objektivem


Plusy


+ Velmi kompaktní rozměry
+ Slušné optické výsledky u většiny ohniskových vzdáleností
+ Minimální chromatická aberace

+ Rozumně rychlé a tiché ostření

 

Minusy


- Slabší výsledky u nejširší ohniskové vzdálenosti

- Silnější vinětace
- Drahý při koupi mimo setu s fotoaparátem
 
 
Za zapůjčení M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ Pancake děkujeme Olympusu.


Cena v době testování: cca 10 000 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019 Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019
Společnost Canon patřila v letošních cenách EISA Awards 2019 jednoznačně k těm nejúspěšnějším. Odnesla si totiž celkem pět cen. Dařilo se především objektivům, které si odnesly rovnou 4 ocenění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2 Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře