www.digimanie.cz
>
>
>
>
>

Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ Pancake

Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ Pancake
, , recenze
S fotoaparáty Olympus můžete dostat i setový pancake objektiv 14-42mm EZ. Při velmi malých rozměrech i hmotnosti nabídne 3× optický zoom a elektronické zoomování vhodné např. pro videosekvence.
K oblíbeným
reklama
Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ Pancake je opravdu zajímavým základním objektivem. Má překvapivě malé rozměry, díky čemuž s fotoaparáty vytváří příjemně skladnou kombinaci. Zajímavostí je ale také to, že navzdory malým rozměrům podává poměrně slušné optické výkony. Především takřka netrpí na chromatickou aberaci. Středová ostrost je solidní, rohová bývá u většiny ohniskových vzdáleností rovněž nadprůměrně dobrá. Větší výjimkou je bohužel nejširší ohnisková vzdálenost. Zde se nedá hovořit o neostrých rozích, ale spíše o nevýrazné kresbě kdekoli kromě prostředku. Snímek tedy není klasicky rozmazaný v rozích, jen velká část fotografie jednoduše "není ostrá". Je to dobré i špatné zároveň.


Olympus M.Zuiko 14-42mm EZ Pancake hodnocení


Vinětace bývá silnější, ale ta není až tolik na závadu. Dá se snadno potlačit a někdy může být i žádoucí pro zvýraznění středového motivu. Zoomování je elektronické, dosti rychlé (lze volit rychlost pro snímky a video zvlášť), jen jsem intuitivně zoomoval na opačnou stranu. Funguje spíše ve stylu zoomovací páčky a ne kroužku (neotáčí se jím, ale jen se natáčí do daného směru a drží v natočeném směru). Manuální ostřící kroužek je malý, ale na to si zvyknete. V protisvětle se obvykle dočkáte jednoho koncentrovaného odlesku, takže je relativně snadné jej někam "uklidit".

Až na slabší detailnost u širších ohniskových vzdáleností jde o velmi podařený objektiv, který se mi dost zamlouval. Je skladný, opticky většinou slušný a jeho koupě v setu určitě není úplně špatný nápad (koupený samostatně je ale dost drahý). Pokud vám jde ale o nadprůměrnou ostrost, asi bych sáhnul raději po také velmi malém Panasonicu 12-32mm F3,5-5,6. Olympus je naopak univerzálnější a musím říci, že na seťák i překvapivě zábavnější. Těžko říci, čím to bylo, ale opravdu mě kombinace OM-D E-M10 Mark II a 14-42mm powerzoomu bavila.


Objektiv je vhodný pro:


1. Natáčení videosekvencí (zejména pomocí dotykového ovládání)
2. Ty, kteří chtějí skladný Micro Four Thirds přístroj s rozumným zoomovacím objektivem


Plusy


+ Velmi kompaktní rozměry
+ Slušné optické výsledky u většiny ohniskových vzdáleností
+ Minimální chromatická aberace

+ Rozumně rychlé a tiché ostření

 

Minusy


- Slabší výsledky u nejširší ohniskové vzdálenosti

- Silnější vinětace
- Drahý při koupi mimo setu s fotoaparátem
 
 
Za zapůjčení M.Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ Pancake děkujeme Olympusu.


Cena v době testování: cca 10 000 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze
Lenny Kravitz je nejen hudebník, ale velmi rád i fotografuje, má rád fotoaparáty Leica a černobílé snímky. Není divu, že ve spolupráci s ním uvádí Leica už druhou limitovanou edici některého svého fotoaparátu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář