www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH

Panasonic Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH
, , recenze
V dalším testu objektivů se podíváme do stáje Micro Four Thirds. Tentokrát to bude širokoúhlý objektiv Leica DG Summilux 15mm / F1.7 ASPH s velmi slušnou světelností a přitom i kompaktními rozměry.
K oblíbeným
reklama

Autofokus, ostření

 
Začneme testem zaostřování. Objektiv nabídne jak manuální, tak i automatické ostření. Pokud jde o to manuální, to je možné provést otáčením zaostřovacího kroužku. Jeho chod je naprosto plynulý s přiměřeným odporem. S testovaným Lumixem G9 je možné zvolit více různých způsobů zvětšení náhledu a nechybí ani focus peaking.
 
Autofokus pak nabídne naprosto tichý chod a také opravdu vynikající rychlost, která je tak dobrá, že se už dosti těžko měří. V testu jsem se pohyboval pod 0,1 sekundy, což je v podstatě okamžité, obzvlášť když k tomu připočítáte přecitlivělou spoušť fotoaparátu, který byl použit při testování.
 
Výrobce uvádí, že minimální zaostřovací vzdálenost objektivu činí 20 centimetrů, v testu jsem ale naměřil dokonce jen 16 cm od roviny čipu (9 cm od přední čočky objektivu). Maximální zvětšení dosahuje hodnoty 0,28× po přepočtu. Vyzkoušel jsem také makro předsádku Raynox DCR-150 se 4,8 dioptrie, ta ale výsledky až tak moc nezmění. Minimální vzdálenost je 14 cm od senzoru, resp. 5 cm od přední čočky objektivu. Zvětšení se sice zvýší na 0,39×, ale musíte počítat s vinětací předsádky.
 
 

Focení makra

 
Co tato čísla znamenají v reálu, to ukážou následující tři snímky. Začneme tradičně kleštěmi.
 
Panasonic Leica 15mm F1.7 makro kleště
 
expoziční čas 1/80 s, clona F1,7, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (30) mm, korekce +1 EV, klikněte pro zvětšení
 
Zvětšení skutečně není moc vysoké a na makro snímky se objektiv opravdu nehodí. Oceňuji excelentní bokeh. Ten je opravdu nádherně jemný.
 
Panasonic Leica 15mm F1.7 šiška
 
expoziční čas 1/250 s, clona F2,8, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (30) mm, klikněte pro zvětšení
 
Ještě jeden snímek trochu více ze života. Opět je vidět, že zvětšení není moc vysoké.
 
Panasonic Leica 15mm F1.7 makro šiška Raynox DCR-150
 
expoziční čas 1/100 s, clona F4,5, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (30) mm, makro předsádka Raynox DCR-150, klikněte pro zvětšení
 
S makro předsádkou Raynox DCR-150 (4,8 dioptrie) se zvětšení trochu zvýšilo, ale vidíte nemalou vinětaci. Řešením je mírný ořez, stále vám může zbýt tak 16 megapixelů z 20. 
 
 

Světelnost a clona

 
Objektiv má velmi dobrou světelnost s hodnotou F1,7. I díky tomu můžete s objektivem rozumně mazat pozadí (jako 30mm F3,4 na full frame). Irisová clona má 7 lamel a maximální možné přiclonění je na F16.
 
 

Bokeh

 
Díky velmi dobré světelnosti F1,7 nás jistě bude zajímat kvalita bokehu (rozmazaného pozadí). Zkusme to tedy.
 
Panasonic Leica 15mm F1.7 bokeh plně otevřená clona
 
expoziční čas 1/20 s, clona F1,7, citlivost ISO 800, ohnisko 15 (30) mm, klikněte pro zvětšení
 
K bokehu nelze mít žádné námitky. Je nádherně jemný, odlesky jsou plné a kulaté. Takto to má vypadat.
 
Panasonic Leica 15mm F1.7 bokeh clona F2,8
 
expoziční čas 1/8 s, clona F2,8, citlivost ISO 800, ohnisko 15 (30) mm, klikněte pro zvětšení
 
Po přiclonění chytají odlesky mírný sedmiúhelníkový nádech, stále je ale bokeh velmi jemný a odlesky zůstávají plné.

reklama
Nejnovější články
Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe
Nedávno jsme si vyzkoušeli 47,3MPx Lumix S1R od Panasonicu, nyní přichází na řadu varianta Lumix S1 s 24MPx snímačem. Ta je více zaměřena na natáčení videa. Jak bude dobrá pro fotky i video?
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Panasonic zveřejnil roadmapu full frame objektivů pro L-Mount Panasonic zveřejnil roadmapu full frame objektivů pro L-Mount
Full frame systém Panasonicu s objektivy L-Mount by měl být v následujících dvou letech rozšířen o dalších šest objektivů. Budou mezi nimi i tři pevná skla se světelností F1,8. Přibudou také zoomovací objektivy různých kategorií.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Fujifilm instax Mini 11 vylepšuje focení selfie a automatickou expozici Fujifilm instax Mini 11 vylepšuje focení selfie a automatickou expozici
Mezi instantními fotoaparáty máme další novinku, Fujifilm instax Mini 11. Nový model přináší spolehlivé automatické měření expozice, také zlepšuje focení detailů a selfie snímků díky výsuvnému objektivu.
26.2.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fujifilm X-T4 přináší IBIS, lepší AF i 240fps video Fujifilm X-T4 přináší IBIS, lepší AF i 240fps video
Fujifilm uvádí svou novou vlajkovou loď X-T4. Ta přináší mnoho užitečných novinek. Z mnoha můžeme vyjmenovat vylepšené slow-motion video, lépe vyladěný autofokus i přítomnost velmi účinné mechanické stabilizace senzoru.
26.2.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Metabones přichází s 1,26× expanderem: Nikon F na Fujifilm G Metabones přichází s 1,26× expanderem: Nikon F na Fujifilm G
Známý výrobce optických redukcí Metabones přichází s novinkou Nikon G Lens to Fuji G-mount Expander 1.26x. Ta dovoluje montáž objektivů ze zrcadlovek Nikon na středoformát Fujifilmu při zachování úhlu záběru.
25.2.2020, aktualita, Milan Šurkala