Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4 O.I.S.

1.2.2021, Milan Šurkala, recenze
Dalším objektivem pro full frame systém Panasonicu, na který se podíváme, je telezoom Lumix S Pro 70-200mm F4 O.I.S. Má konstantní světelnost F4, optickou stabilizaci a podporuje i 1,4× a 2× telekonvertory.
V minulosti jsme se podívali už na dva objektivy full frame systému Panasonicu, základní zoom 24-105mm F4 a světelný objektiv 50mm F1.4. Dnes přichází na řadu třetí objektiv, telezoom Lumix S Pro 70-200mm F4 O.I.S. (S-R70200). Jde o objektiv vybavený optickou stabilizací obrazu, která má podporovat funkci duální stabilizace a nabídnout tak až 6EV účinek. Kompatibilní je také s 1,4× a 2,0× telekonvertory, které jsme rovněž dostali k testu. Pochopitelně se nezapomnělo ani na zvýšenou odolnost objektivu.
 

Recenze Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4 O.I.S.



Videorecenze objektivu Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4 O.I.S. s ukázkami ovládání a testovacími UHD 4K 30p videosekvencemi.
 
 
Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4
 
Jde o poměrně velký objektiv, zejména co se týče jeho délky. Má téměř 18 cm, takže do mé brašny Lowepro Adventura SH 160 II se vešel jen se sundanou krytkou. Strčit tam ještě telekonvertory, to už vyžadovalo naklánění fotoaparátu s objektivem, uklízení popruhu a další kroky. Tenhle objektiv opravdu vyžaduje velkou brašnu, co si budeme povídat. Je však sice hodně dlouhý, nicméně není zas tak široký. Jeho šířka je zhruba na úrovni 24-105mm F4 objektivu, díky své délce ale vypadá být poněkud tenký. Co se týče zpracování, to je solidní, přišlo mi však, že výše zmíněný základní zoom působí o něco hodnotněji. Nedokážu však vysvětlit proč.
 
Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4
 
Zoomovací prstenec jde krásně hladce, zoomování je navíc vnitřní, takže se nikde nic nevysouvá. Pro video je to ideální. Zaostřovací prstenec je posuvný směrem vpřed a vzad, přičemž pokud vidíte zaostřovací stupnici, máte přepnuto na manuální ostření.
 
Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4
 
Objektiv tak sám o sobě nemá AF/MF přepínač, na MF přepnete jednoduše posunutím kroužku k sobě. Poněvadž fotoaparát a objektiv podporují AF+MF, je možné v AFS režimu (jednorázové ostření) otočit kroužkem a doostřit manuálně. V takovém případě jde kroužek sice poněkud ztuha, ale naprosto plynule (omylem si tak nepřeostříte). Pokud máte vyloženě manuální ostření MF s posunutým prstencem (vidíte zaostřenou vzdálenost, viz výše), pak je chod kroužku trochu odlišný. Má menší odpor, ale působí laciněji (jak plast na plast).
 
Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4
 
Bajonet je pochopitelně kovový, to nepřekvapí. Neduhem u systému L-Mount je nelogické značení bajonetu a těla. Červená tečka je na spodní straně, takže na ni při nasazování objektivu nevidíte. Je tedy v podstatě zbytečná. Orientovat se můžete spíše podle bílé čárky, kterou ale nemáte k čemu přiložit. Časem se však naučíte, v jaké zhruba poloze je potřeba objektiv přikládat k tělu a kam má tato čárka směřovat. Zvláštností je také to, že na rozdíl od Micro Four Thirds systému je tlačítko pro odjištění objektivu na těle na druhé straně. Obě tyto vlastností jsou ale dány tím, že Panasonic převzal L-Mount od Leicy, která to začala tímto stylem.
 
Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4
 
Objektiv je dodáván i s držákem se závitem na stativ. Pojistka jej přitahuje, a abyste držák odňali, je potřeba ji plně odjistit a povytáhnout, čímž se plně odemkne.
 
Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4
 
Do testu jsme od Panasonicu dostali i oba dva podporované telekonvertory DMW-STC14 a DMW-STC20, které nabízí 1,4×, resp. 2,0× přiblížení. I ty zajišťují zvýšenou odolnost. Tlačítko pro odjištění objektivu je poněkud menší, což trochu komplikuje odjištění objektivu.
 
Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4 příslušenství
 
V balení nicméně kromě objektivu, krytek a držáku najdete také sluneční clonu, manuál a pouzdro.
 
Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4
 
Testovacím fotoaparátem byl tentokrát Panasonic Lumix S1. Jde o full frame tělo s čipem, jehož rozlišení činí 24 MPx.
 
Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4
 
Zde ještě vidíte celou soustavu s nasazeným 2,0× telekonvertorem. Jde už o pěkného obra vážícího přes dva kilogramy. Slušelo by se ještě podotknout, že grip těchto fotoaparátů není úplně dobře tvarován, takže se fotoaparát nedrží úplně nejlépe (chtělo by to větší vybrání pro prsty).


Technické specifikace objektivu
Název objektivu Panasonic Lumix S Pro 70-200mm F4 O.I.S. (S-R70200)
Optický zoom 2,9×
Rozsah ohnisek (reálný) 70 - 200 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 70 - 200 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) -/ - / 34° - 12°
 na APS-C)Světelnost objektivu F4,0
Rozsah clony F4,0 - 22
Konstrukce 23 optických členů v 17 skupinách (1 asférický, 1 UED, 3 ED, 1 UHR člen)
Nejkratší ostřící vzdálenost 92 cm
Maximální zvětšení 0,25×
Počet lamel clony 9
Optická stabilizace ano
Rozměry 84,4×179 mm
Hmotnost 985 gramů
Závit pro filtry 77 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.