www.digimanie.cz
>
>
>
>

Samsung 85mm F1.4 ED SSA

Samsung 85mm F1.4 ED SSA
, , recenze
Vyzkoušeli jsme pro vás i portrétní objektiv Samsung 85mm F1.4 ED SSA, který pasuje na všechny fotoaparáty systému Samsung NX. Objektiv má výbornou světelnost F1,4 a ultrasonické ostření. Jak dobrý bude nejen pro focení portrétů?
K oblíbeným
reklama
Nedávno se představil portrétní objektiv Samsung 85mm F1.4 ED SSA pro Samsung NX systém. V rámci CSC kompaktů jde zatím o jediný takto světelný objektiv s přepočteným ohniskem okolo 130 milimetrů. Při reálném ohnisku 85 mm má vynikající světelnost F1,4, a tedy i více než 6cm clonový otvor. Díky tomu dosahuje opravdu velmi nízké hloubky ostrosti a velké rozměry jednotlivých čoček se podepisují na poměrně vysoké hmotnosti objektivu (zhruba 700 gramů).Objektiv tedy rozhodně není nejmenší a ani nejlehčí a k stovkovým řadám NX (NX100, NX200) bych jej moc nedoporučoval. Naproti tomu k modelům s hledáčkem (např. NX11) a trochu výraznějším gripem sekne více než dobře. Zpracování objektivu je velmi dobré, potěší kovový bajonet, který zaručí vyšší výdrž. Objektiv má 67mm závit pro filtry, při ostření se závit neotáčí. Ostření má na starosti ultrasonický SSA motor. Nechybí stupnice zaostření, na krajních polohách se ostřící kroužek (ten větší) zasekne. Kroužek má spíše tužší chod, díky výborné světelnosti je ale ostření velmi snadné i za dost špatného světla.

Na těle objektivu najdete přepínač mezi manuálním MF a automatickým A/MF ostřením. Při A/MF můžete libovolně doostřovat a přebít tak ostření autofokusu. Následuje tlačítko iFn, které spouští i-Function, což je ovládání fotoaparátu pomocí objektivu. Stiskem tohoto tlačítka tak můžete nechat vyjet nabídku, díky které pak lze nastavovat třeba ISO citlivost, korekci expozice nebo clonu. K ovládání totiž slouží menší kroužek na objektivu, díky čemuž slouží jako imitace klasického clonového kroužku.

K testu byly použity dva fotoaparáty od Samsungu. Prvně to byl nový model NX200 s APS-C čipem s rozlišením 20 megapixelů a pak model NX11 se starším 14,6MPx čipem.

Na dalších stránkách se podíváme, jak se objektivu daří v praxi.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Samsung 85mm F1.4 ED SSA
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 85 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 130,9 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 18,8°
Světelnost objektivu F1,4
Rozsah clony F1,4 - F22
Konstrukce 10 optických členů v 8 skupinách (1 člen z ED skla)
Nejkratší ostřící vzdálenost 82 cm
Maximální zvětšení 0,13×
Počet lamel clony 9
Optická stabilizace ne
Rozměry 79 × 92,2 mm
Hmotnost 696 gramů
Závit pro filtry 67 mm
Nejnovější články
Canon si patentoval objektiv RF 17-70mm f/3.5-5.6 Canon si patentoval objektiv RF 17-70mm f/3.5-5.6
Canon si nechal patentovat další optický návrh nového objektivu pro bajonet RF. Tentokrát půjde o širokoúhlý zoom se 4,1× optickým zoomem v rozsahu 17 až 70 milimetrů a standardní světelností F3,5 až F5,6.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE
Tamron zveřejnil nový teaser, ve kterém láká na "velké" věci. Hodlá totiž představit hned 4 nové objektivy pro CSC fotoaparáty. Má jít o modely pro velmi populární full frame systém od společnosti Sony.
22.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF
Výrobce objektivů a příslušenství Viltrox si chystá tři novinky s pevnou ohniskovou vzdáleností. Všechny budou mít autofokus a výbornou světelnost F1,4, přičemž budou určeny pro APS-C CSC fotoaparáty.
22.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
SpeedBoostery od společnosti Metabones nemusí být určeny jen pro malé senzory, kde chceme dosáhnout výkony velkých senzorů. Nová verze je dokonce pro středoformát Fujifilm GFX a dovoluje montáž objektivů Hasselblad V.
21.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci
Aljaška představuje díky své krásné přírodě ráj pro krajinářské fotografy. To si o této zemi myslí i Toby Harriman a Jussi Ruottinen, kteří vytváří fotografie a videa při paddleboardingu po ledovcových jezerech. 
21.8.2019, aktualita, Kateřina Hoferková