www.digimanie.cz
>
>
>
>

Samsung 85mm F1.4 ED SSA

Samsung 85mm F1.4 ED SSA
, , recenze
Vyzkoušeli jsme pro vás i portrétní objektiv Samsung 85mm F1.4 ED SSA, který pasuje na všechny fotoaparáty systému Samsung NX. Objektiv má výbornou světelnost F1,4 a ultrasonické ostření. Jak dobrý bude nejen pro focení portrétů?
reklama
Nedávno se představil portrétní objektiv Samsung 85mm F1.4 ED SSA pro Samsung NX systém. V rámci CSC kompaktů jde zatím o jediný takto světelný objektiv s přepočteným ohniskem okolo 130 milimetrů. Při reálném ohnisku 85 mm má vynikající světelnost F1,4, a tedy i více než 6cm clonový otvor. Díky tomu dosahuje opravdu velmi nízké hloubky ostrosti a velké rozměry jednotlivých čoček se podepisují na poměrně vysoké hmotnosti objektivu (zhruba 700 gramů).Objektiv tedy rozhodně není nejmenší a ani nejlehčí a k stovkovým řadám NX (NX100, NX200) bych jej moc nedoporučoval. Naproti tomu k modelům s hledáčkem (např. NX11) a trochu výraznějším gripem sekne více než dobře. Zpracování objektivu je velmi dobré, potěší kovový bajonet, který zaručí vyšší výdrž. Objektiv má 67mm závit pro filtry, při ostření se závit neotáčí. Ostření má na starosti ultrasonický SSA motor. Nechybí stupnice zaostření, na krajních polohách se ostřící kroužek (ten větší) zasekne. Kroužek má spíše tužší chod, díky výborné světelnosti je ale ostření velmi snadné i za dost špatného světla.

Na těle objektivu najdete přepínač mezi manuálním MF a automatickým A/MF ostřením. Při A/MF můžete libovolně doostřovat a přebít tak ostření autofokusu. Následuje tlačítko iFn, které spouští i-Function, což je ovládání fotoaparátu pomocí objektivu. Stiskem tohoto tlačítka tak můžete nechat vyjet nabídku, díky které pak lze nastavovat třeba ISO citlivost, korekci expozice nebo clonu. K ovládání totiž slouží menší kroužek na objektivu, díky čemuž slouží jako imitace klasického clonového kroužku.

K testu byly použity dva fotoaparáty od Samsungu. Prvně to byl nový model NX200 s APS-C čipem s rozlišením 20 megapixelů a pak model NX11 se starším 14,6MPx čipem.

Na dalších stránkách se podíváme, jak se objektivu daří v praxi.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Samsung 85mm F1.4 ED SSA
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 85 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 130,9 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 18,8°
Světelnost objektivu F1,4
Rozsah clony F1,4 - F22
Konstrukce 10 optických členů v 8 skupinách (1 člen z ED skla)
Nejkratší ostřící vzdálenost 82 cm
Maximální zvětšení 0,13×
Počet lamel clony 9
Optická stabilizace ne
Rozměry 79 × 92,2 mm
Hmotnost 696 gramů
Závit pro filtry 67 mm
Nejnovější články
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE
V nabídce ruského výrobce objektivů KMZ se pod značkou Zenit objevuje supersvětelná novinka Zenitar 0,95/50. Podporuje full frame CSC fotoaparáty Sony a slibuje extrémně dobrou světelnost F0,95.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony
Čtvrtým objektivem, který byl představen společností Samyang v rámci 2019 Spring Collection, je model AF 85mm F1.4 FE. Jak už napovídá název, je určen pro Sony CSC fotoaparáty a má i podporu autofokusu.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic
Společnost Lensbaby představila svůj další objektiv řady Edge Optic. Tentokrát jde o širokoúhlý model Edge 35 Optic s 35mm ohniskovou vzdáleností, který je kompatibilní s Optic Swap System, konkrétně s Composer Pro II.
15.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Huawei při propagaci telefonu opět zveřejnil fotku z fotobanky Huawei při propagaci telefonu opět zveřejnil fotku z fotobanky
Některé firmy se nepoučí a Huawei je očividně jednou z nich. Na propagačních teaserech lákající na uvedení nových vlajkových lodí P30 a P30 Pro opět nebyly fotografie pořízené mobilem, ale snímky z fotobanky.
14.3.2019, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů