Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony A6000 (ILCE-6000): stále dobrý

28.8.2017, Milan Šurkala, recenze
Ve vyšším low-endu má Sony svého zástupce A6000 (ILCE-6000). Tento fotoaparát nabídne 24MPx APS-C CMOS snímač, podporu fázového ostření i elektronický hledáček a výklopný displej. Jaký bude?
Sony A6000 je na trhu sice už nějaký ten pátek, ale vzhledem k zájmu vás čtenářů i politice Sony, která nechává starší modely stále ve výrobě a uvádí vždy jen nový špičkový model, jsme jej vzali do redakčního testu. A6000 už má dnes dva pokračovatele. A6300 jsme již testovali a objevil se také nový model A6500. Stáří modelu se ale vůbec není třeba bát. Kdyby mělo Sony představit nový fotoaparát v této cenové kategorii, můžete si být takřka jisti, že by vypadal zhruba takto a takto by i vypadat měl.
 
Můžete se tak těšit na 24MPx CMOS APS-C senzor, který se může chlubit fázovými senzory pro rychlý průběžný autofokus. Najdete zde dokonce i elektronický hledáček a výklopný displej, který však není dotykový. Nezapomnělo se ani na Wi-Fi připojení a počítat můžete s videosekvencemi ve Full HD rozlišení. Pojďte se s námi na tento přístroj podívat podrobněji.
 
 

Recenze Sony A6000 (ILCE-6000)



Videorecenze fotoaparátu Sony A6000 (ILCE-6000) s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Testovaný objektiv:

 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků

 
Přístroj si ponechává tradiční vzhled původních NEXů s hledáčkem. Má tedy poměrně nízké tělo a vystouplý široký grip. S menšími objektivy se fotoaparát drží velmi dobře. S telezoomem to také není zrovna špatné, spíše jen velký objektiv vypadá na malém těle nepatřičně. Zpracování je rovněž slušné a nemám žádné námitky.
 
Sony A6000 celkový pohled
 
Za bajonetem je APS-C CMOS snímač s rozlišením 24 megapixelů. Ten má na sobě i detektory pro fázové zaostřování, což v této cenové kategorii není úplně obvyklé. Na těle najdete tlačítko pro odjištění objektivu, pokud však přecházíte z mnoha jiných systémů, budete si muset zvyknout na opačné umístění. Na gripu je senzor dálkového ovládání, na těle je pak ještě dioda samospouště a nad bajonetem pak mikrofony pro stereo zvuk.
 
Sony A6300 CMOS snímač
 
Test proběhl se standardním setovým objektivem Sony E 16-50mm F3.5-5.6 PZ OSS. Jde o powerzoom, který je ovládán elektronicky. Zoomování kroužkem může být opravdu velmi rychlé, jemněji se pak ovládá páčkou na boku objektivu. Pokud zapnete manuální ostření (v menu přístroje), zoomovací kroužek začne fungovat jako zaostřovací. K zoomování lze pak použít pouze páčku zoomu. 
 
Sony A6000 objektiv
 
Horní strana obsahuje sáňky na blesk, interní výklopný blesk, kolečko fotografických režimů (to by mohlo jít i o něco jemněji) a programovatelné otočné kolečko. To lze využít např. k úpravě expozičního času nebo clony. Směrem dopředu je páčka pro zapnutí přístroje se spouští a programovatelné tlačítko C1 (lze volit mezi více než 40 funkcemi). Zapnutí a vypnutí přístroje občas trvá velmi dlouho (vždy po nabití baterie, někdy i za blíže nezjištěných podmínek), obvykle je ale přijatelně rychlé.
 
Sony A6000 horní strana
 
Sony ILCE-6000 je vybaven 0,39" elektronickým hledáčkem. Ten má 1,07× zvětšení, což po přepočtu dává 0,7× zvětšení. Je tedy hodně velký, i když osobně bych mu tipoval asi o trochu méně. Rozlišení činí 1,44 milionu bodů (800×600 RGB pixelů), obraz je tedy dostatečně jemný, byť v dnešní době nejde o žádný nadprůměr. Za horšího světla obraz docela šumí, přesto je i se zvětšením obrazu možné manuálně ostřit bez nějakých velkých problémů.
 
Sony použilo výklopný displej (o 90° nahoru a 45° dolů), bohužel kvůli nízké výšce fotoaparátu a hledáčku na něj zbylo málo místa a bylo nutné využít širokoúhlý poměr stran 16:9. Výsledkem je, že i přes 3,0" úhlopříčku je jeho plocha docela malá a při focení klasických snímků zbývá relativně málo místa. Pro video je to ale skvělé. Dalším přešlapem je to, že displej není dotykový, což zejména vzhledem ke kvalitnímu videu a fázovému ostření dost zamrzí. Polohování AF bodů totiž není vyřešeno zrovna nejsnadněji.
 
Sony A6000 displej
 
Pomineme-li dioptrickou korekci hledáčku, najdeme na zadní straně mechanické tlačítko pro vyklopení blesku a tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu. To je trochu komplikované, má mnoho záložek a chybí výraznější logika mezi nimi (volby, které mezi sebou souvisí, nebývají vždy vedle sebe). Dále tu máme tlačítko AEL, které je programovatelné a Fn, které spouští quick menu. I to je programovatelné a všech 12 voleb si může vybrat a rozmístit sami.
 
Čtyřsměrný ovladač je v podobě otočného kolečka, které může být rovněž naprogramováno. Dát si sem můžete např. okamžitou korekci expozice. Směrem nahoru se upravuje zobrazení displeje, vpravo je ISO citlivost, dole korekce expozice a vlevo samospoušť a sekvenční snímání. Tlačítka vpravo, dolů a vlevo jsou znovu programovatelná, takže si fotoaparát můžete přizpůsobit k obrazu svému a totéž se týká prostředního potvrzovacího tlačítka. Nakonec je tu vstup do režimu prohlížení (zobrazení vyfoceného snímku lze pozdržet i tlačítkem lupy) a funkční programovatelné tlačítko C2.
 
Sony A6000 zadní strana
 
Můžete si všimnout červeného tlačítka pro zahájení natáčení videa. Zde musím vznést velkou kritiku. Toto umístění je pro Sony typické a opravdu nechápu, koho napadlo to umístit právě sem. Špatně se sem sahá, tlačítko je malé a zapuštěné, takže se těžko mačká. Naprostý ergonomický úlet. Zatímco u jiných fotoaparátů Sony se natáčení videa dá namapovat na některé z funkčních tlačítek (což je ostatně jedna z prvních věcí, kterou na každém fotoaparátu od Sony nastavuji), zde jsem tuto volbu bohužel nenašel. Ale možná jsem jen špatně hledal.
 
Sony A6000 pravá strana
 
Pod krytkou na levé straně najdete dva porty. Ten spodní je HDMI, vrchní je pak klasické micro USB, kterým je možné fotoaparát i nabíjet. Klidně tak můžete použít nabíječku vašeho telefonu, případně fotoaparát nabíjet powerbankou a dodat mu energii třeba i během výletu (což jsem v praxi použil).
 
Sony A6000 porty
 
K napájení slouží Li-Ion akumulátor NP-FW50 (napětí 7,2 V, kapacita 1020 mAh). Fotoaparát si poradí s paměťovými kartami SD, SDHC, SDXC i Memory Stick PRO Duo.
 
Sony A6000 baterie
 
V balení najdete fotoaparát, popruh, akumulátor, nabíjecí adaptér se sťovým adaptérem a USB kabelem, je tu i vícejazyčný manuál. V závislosti na tom, jakou verzi fotoaparátu si koupíte, můžete dostat i 16-50mm objektiv a případně i 55-210mm telezoom. Jak už je u Sony zvykem, v případě setů s objektivem zapomeňte na krytku těla.
 
Sony A6000 příslušenství
 
Tímto máme představení ovládání přístroje za sebou a další kapitoly ukážou, jak Sony A6000 fotí v praxi.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.