Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony A7R (ILCE-7R): postřehy z praxe

14.6.2018, Milan Šurkala, recenze
Do dnešního rychlého testu jsme vzali starší fotoaparát Sony A7R s 36MPx full frame snímačem. Ten je na trhu již nějaký ten pátek, stále se ale prodává a má co říci. Podívejte se spolu s námi, jak obstojí v dnešní tvrdé konkurenci.
Dnes se budeme věnovat full frame CSC fotoaparátu Sony A7R (ILCE-7R), který je sice na trhu už několik let, nicméně vzhledem k politice Sony, která nechává starší typy i nadále ve výrobě, jde o stále prodávaný model, jehož cena se postupem času snižuje a snižuje. Vyzkoušíme jej ve formátu zkrácené recenze, která se bude věnovat jen některým základním testům a nebude probírat přístroj tak moc do hloubky jako plný formát testu. Pojďme tedy na to.
 
 

Recenze Sony A7R



Videorecenze fotoaparátu Sony A7R s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.

 

Testovaný objektiv:

 
 

Ergonomie ovládání

 
Sony A7R je na full frame fotoaparát docela malým přístrojem. Jeho zpracování je velmi dobré, působí hodně bytelně, jen poněkud designově studeně (dost "technicky"). Grip je spíše menší, ale s lehčími objektivy není držení žádný problém.
 
Sony A7R ILCE-7R celkový pohled
 
Lehkým objektivem je např. testovaný Sony FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS (SEL2870), který nemá ani 300 gramů. Chod jeho zoomovacího i zaostřovacího kroužku je velmi hladký, a tak se fotoaparát hodně hodí i pro video, kde potěší velmi tichý autofokus. Na těle objektivu nenajdete žádné přepínače a stabilizaci i ostření tedy musíte konfigurovat přes tělo fotoaparátu.
 
Sony A7R ILCE-7R objektiv FE 28-70mm
 
Fotoaparát je vybaven již zmíněným 36MPx full frame senzorem, což je i na dnešní dobu hodně vysoké rozlišení. Na jeho výkony se ale podíváme až v následujících kapitolách.
 
Sony A7R ILCE-7R senzor
 
Sony A7R podporuje externí blesky, sám o sobě ale není vybaven žádným. Potěší kolečko pro ovládání korekce expozice i funkční tlačítko C1. Tomu můžete vybrat téměř libovolnou funkci z menu, nicméně zrovna tu, kterou bych chtěl (spuštění nahrávání videa), tu nenajdete. Nad gripem je malý roller, jehož ovládání je trochu nepohodlné (kvůli zkosení gripu jej otáčíte o jeho hranu). Kvůli tomu, že jsem nedávno testoval Panasonic Lumix G9 s ultracitlivou spouští, mi přišlo, že ji musím mačkat opravdu hodně hluboko. Nicméně s odstupem času bych řekl, že je spoušť standardní. Připravte se na to, že závěrka je opravdu extrémně hlučná.
 
Sony A7R ILCE-7R horní strana
 
Poněvadž testovaný kus už měl něco za sebou, chyběla mu očnice hledáčku. Ten má 0,5" úhlopříčku a velmi slušné 0,71× zvětšení. Také jeho rozlišení 2,36 milionu bodů je stále velmi dobré. Hlavní displej je výklopný o 84° nahoru a 45° dolů, bohužel však není dotykový (to zamrzí hlavně u videa). Na zadní části si všimněte dalšího rolleru. Oba dva (přední i zadní) jsou konfigurovatelné, což se týká i dalších uživatelských tlačítek C2, C3 a několika ovladačů na zadní straně.
 
Sony A7R ILCE-7R displej
 
Fotoaparát je vybaven jen jedním slotem pro paměťové karty, přičemž si poradí s typem SD (SDHC, SDXC) i Memory Stick Pro Duo. Poněvadž je schopen fotit velké 36MPx fotografie, bylo by dobré, kdyby je uměl rychle ukládat, což bohužel neumí. Občas se stává, že musíte počkat na uložení a s fotoaparátem nelze nic dělat. Je paradoxní, že nástupce A7R II je na tom ještě hůře. Líbila se mi páčka na přepínání zaostřovacích režimů. Zejména možnost zapnout manuální ostření MF jediným stiskem je hodně pohodlná. Všimněte si opravdu hodně špatně umístěného červeného tlačítka pro spuštění nahrávání videa. Je špatně přístupné a ještě malé k tomu.
 
Sony A7R ILCE-7R SD slot
 
Dobrá je konektivita, která zahrnuje výstup na sluchátka i vstup pro externí mikrofon v podobě 3,5mm jacků. K dispozici je také micro USB rozhraní, přes které lze fotoaparát nabíjet a HDMI port.
 
Sony A7R ILCE-7R porty
 
Fotoaparát lze ovládat také vzdáleně pomocí Wi-Fi rozhraní. K tomu je ve fotoaparátu nainstalovaná aplikace, která vytvoří Wi-Fi síť, ke které se musíte připojit. Smartphone pak funguje jen jako ovládání, možná nastavení zahrnují akorát korekci expozice a samospoušť. Vše ostatní se nastavuje ve fotoaparátu a aplikace také nemá ráda změna fotografického režimu (když chcete např. z režimu P přejít na M). Wi-Fi umožňuje také přenos snímků z fotoaparátu do telefonu.
 
Sony A7R ILCE-7R Wi-Fi
 
Krátké představení tak máme za sebou, nyní pojďme vzít Sony A7R do terénu a vyzkoušet, jak se s ním fotí.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.