Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot WX5: kompaktní klenot

26.10.2010, Milan Šurkala, recenze
Sony Cyber-shot WX5 přináší stejný objektiv se širokoúhlým objektivem jako úspěšný model WX1, Full HD video, CMOS čip s 12MPx rozlišením, režim HDR, vynikající digitální i optickou stabilizaci, panoramata a spoustu dalších věcí.
Sony Cyber-shot WX5 se projevil být velmi zajímavým kompaktem. Velmi dobré zpracování trochu kontrastuje s průměrnou ergonomií (malá tlačítka). Už seznam nabízených technologií je velmi dlouhý a co je nejlepší, většina z nich opravdu funguje. K nim se ale dostaneme až za chvíli. LCD displej má sice vysoké rozlišení, ale v praxi tak příliš nepůsobí.

Objektiv má rozumný 5× zoom s velmi dobrou světelností na širokém ohnisku. Zbytek průběhu světelnosti ale není zase až tak dobrý (na dlouhém konci). Škoda, že je zde pro clonění jen ND filtr, díky němuž někdy fotoaparát špatně cloní (za dobrého světla po přiclonění dává relativně dlouhé časy, které se mohou projevit v pohybovém rozmazání). Optická kvalita je přiměřená, rohy a hrany jsou někdy poněkud neostré, chromatickou aberaci fotoaparát většinou dobře softwarově odstraňuje. Stejně tak je u statických snímků velmi dobře odstraňováno zkreslení.

Obrazová kvalita snímače je překvapivě i přes vyšší rozlišení čipu proti WX1 o něco lepší. Barevný i jasový šum je velmi dobře odstraňován. V podstatě do citlivosti ISO 400 se nemusíte bát šumu a i zachování detailů je do této citlivosti relativně dobré. Zpracování obrazu sice snímky poněkud patlá, ale zároveň nechává dojem kresby. Linie se trochu třepí, ale v zásadě má WX5 náskok celých dvou citlivostí proti běžným kompaktům!
Ocenění TREFA získává Sony Cyber-shot WX5
za vynikající zajímavé technologie a nadprůměrnou kvalitu snímků. Logo ocenění je ke stažení zde.


Pokud zapnete pokročilou automatiku (iAuto+), fotoaparát sám vybírá mezi režimy digitální stabilizace, HDR režimem (na můj vkus by jej ale mohl volit častěji) a šestiexpozicí, která výborně snižuje už tak malý šum a vyhlazuje jinak třepotající se linie. Samotná šestiexpozice je i v režimech digitální stabilizace opravdu velmi účinný nástroj, který sice trochu snižuje ostrost snímku, ale dokonce i při citlivosti ISO 3200 lze fotit! Šum má pak kinofilmový charakter, barvy jsou ale velmi slabé. Ostatně i základ těchto režimů, sekvenční snímání, je opravdu velmi rychlé (10 fps), jen ukládání snímků trvá dlouho.

Funkce rozmazání pozadí je jedna z výjimek, které nefungují tak, jak by si člověk představoval. Jen výjimečně je zpracování po celé ploše správné. Naopak snímání panoramat je velmi dobré a rychlé. HDR režim funguje rovněž dobře, nicméně dvojexpozice nezvládá tolik, co trojexpozice u Sony NEX. Čip zvládá natáčet vynikající Full HD videosekvence se zpomaleným zoomem, který snižuje hluk. Objektiv ale při odzoomování trochu poskočí. Rychlost je velmi dobrá, pomalejší je ale start přístroje a nastavování v menu. U fotoaparátu této kategorie mi chybělo manuální nastavení expozice.

Zklamalo mě makro, které je podstatně horší ve srovnání s modelem WX1, na druhou stranu samotné ostření je bleskurychlé na úrovni zrcadlovek. Nepříliš dobré bylo nastavení expozice. V některých režimech má tendenci přepalovat a automatické režimy nebo HDR si korekci expozice buď nepamatují (což je ale u automatického režimu logické) nebo ji nelze nastavit vůbec (HDR). Výdrž baterie je průměrná. Noční focení je spíše horší, fotoaparát nabízí nejdelší čas jen 2 sekundy a nemožnost vypnout stabilizaci na stativu se projevuje v občasných rozmazaných snímcích. Problém s bleskem, který na nejširším ohnisku nedosvítí do levého spodního rohu, bohužel zůstal. Buď se s tím smíříte, nebo přizoomujete na 28 milimetrů, kde se už problém nevyskytuje.

Nebýt problému s bleskem a občasné přeexpozice, byl by Sony Cyber-shot WX5 dokonalý kompakt. Nicméně i tak znatelně překonává původní WX1 a jiné kompakty doslova zadupe do země. Ocenění TREFA získal tento fotoaparát zaslouženě.


Solidní objektiv (24mm, světelnost F2,4)
Clonění ND filtrem
Minimální šum (do ISO 400)
Pomalejší náběh přístroje (při focení se zoomem)
Vynikající režimy multiexpozice
Velmi slabé makro
Hardwarové HDR
Občasné přepalování
Nadprůměrné Full HD videosekvence
Nedostatečný rozsah expozičních časů
Výborná panoramata
Stín v rohu při blesku na 24mm ohnisku
Nadprůměrné zpracování
Ikona Odkaz na databázi
Rychlé sekvenční snímání
Ikona Odkaz na databázi
Velmi rychlé ostření a slušná rychlost obecně
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 7 500 Kč s DPH


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu SONY Cyber-shot DSC-WX5 poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>Za zapůjčení fotoaparátu Sony Cyber-shot WX5 děkujeme Sony.

Fotoaparát Sony Cyber-shot WX5 a široký výběr dalších produktů naleznete na www.fotoskoda.cz.
Vývoj ceny testovaného produktu:


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.