Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Stativ Rollei Compact Taveller No.1: lehký cestovatel

25.3.2015, Milan Šurkala, recenze
Dnešní test se podívá na velmi skladný hliníkový stativ Rollei Compact Traveller No.1 s kulovou hlavou FPH-53P. Ve složeném stavu má méně než 32 centimetrů, přitom se může vysunout do výšky 140 cm.
Kapitoly článku:
  1. Stativ Rollei Compact Taveller No.1: lehký cestovatel
  2. Kulová hlava FPH-53P
  3. Závěr
Otestovali jsme pro vás i produkt, se kterým se na stránkách Digimanie v recenzích zatím moc často nesetkáváme. Tentokrát půjde o stativ, konkrétně o hliníkový Rollei Compact Traveller No.1. Ten v době testování (březen 2015) seženete za 3500 Kč s DPH, což není zrovna nízká cena, na druhou stranu stativ slibuje pár zajímavých věcí, takže se na něj pojďme podívat.

Rollei Compact Taveller No.1 s vysunutým středovým sloupcem

Velmi zajímavá je už jeho konstrukce. Když jej vytáhnete z krabice a dodávaného batůžku, přijde vám, že je nějak naopak, než by měl být. A když se podíváte do manuálu, nebudete o moc chytřejší, protože rozmontování stativu a přehození středové tyče nepovede ke vzniku stativu tak, jak je namalován na papíře. Vtip je v tom, že se nepřeklápí středový sloupec, ale nohy, které lze překlopit o celých 180°. A tím to, co je nyní dole, dostanete nahoru a naopak.


Rollei Compact Taveller No.1 ve složeném stavu


Výhodou tohoto řešení je to, že ve složeném stavu je délka stativu dána výhradně jen délkou jeho nohou a nikoli tím, jaké rozměry má hlava stativu. Na délku má dle výrobce 32 cm, v testu jsem ale naměřil dokonce jen 31 cm. To jsou vskutku kompaktní rozměry podobné spíše malým stativům pro kompakty.


Rollei Compact Taveller No.1 ve složeném stavu 2


Přitom tento stativ má nosnost 5 kg, takže něco málo by měl vydržet. Tak těžký fotoaparát nemám k dispozici, nicméně Samsung NX11 s hmotností 353 gramů a objektivem Jupiter-21M (200mm F4) vážícím dalších 980 gramů unesl naprosto bez problémů. Tato sestava dává přepočtenou ohniskovou vzdálenost 308 mm a i při času 1/80 sekundy, kdy má NX11 mírnou tendenci roztřást obraz vibracemi závěrky, byly snímky příkladně ostré.


Rollei Compact Taveller No.1 ve složeném stavu 3


Dvě nohy jsou kryté pěnou, takže se dobře drží i v zimě, kdy je stativ studený. Nohy mají celkem celkem 4 výsuvné segmenty. Odjištění pojistek je dle výrobce práce na čtvrt otáčky, nicméně zejména druhá nejmenší šroubovací pojistka vyžadovala na všech nohách trochu více. Výhodou tohoto řešení je velmi snadné odjištění, kdy rukou lze pootočit všechny 4 pojistky najednou. Stejně tak při skládání je velmi jednoduché zajištění všech 4 segmentů najednou. Jen v rozloženém stavu už musíte logicky každý segment zajišťovat zvlášť.


Rollei Compact Taveller No.1 nohy


V rozloženém stavu se tedy nohy dělí na poměrně dost velký počet segmentů, díky čemuž se dá těžko uvěřit, že by stativ mohl být nějak extrémně stabilní. Přeci jen poslední segment je už opravdu hodně tenký (průměr 10 mm). Další segmenty mají vždy o 3 mm navíc, tedy 13; 16; 19 a 22 mm.


Rollei Compact Taveller No.1 v přírodě s vytaženými nohami


Skutečnost je nicméně docela dobrá, i když rozhodně ne vynikající. Když zatlačíte na hlavu, stativ pochopitelně poněkud pruží a extrémní stabilitou neoplývá, ale pro samotné focení je tuhý dostatečně. Holt jeho cestovní rozměry a hmotnost se někde musely projevit a musíte počítat s tím, že je tu "něco za něco". Přesto jsem i s těžkým fotoaparátem a přepočtenou ohniskovou vzdáleností lehce přes 300 mm byl schopen např. vcelku dobře manuálně ostřit a obraz se nějak extrémně netřepal.

Při maximálním vytažení nohou je mi (při mé výšce 174 cm) hlava stativu necelých 10 cm nad pas, takže nějak moc vysoký zrovna není i přesto, že má tolik segmentů. Při maximálním vytažení středního sloupce (obou jeho tyčí) je pak lehce pod krk. Zhruba 140 centimetrů do výšky. Hmotnost stativu činí 930 gramů, s hlavou FPH-53P pak 1,2 kilogramu.


Rollei Compact Taveller No.1 s fotoaparátem


Dole najdete háček na pružině, kam můžete přidat nějakou váhu navíc, aby byl stativ stabilnější. Je zde také šroub, který umožňuje tento háček vyšroubovat a celý střední sloupec vytáhnout ven a případně i otočit.


Rollei Compact Taveller No.1 háček


Konečně se nyní dostaneme k onomu otáčení noh stativu o 180°. Na to jsou tu níže zobrazené pojistky. Nesmíte mít nohu vyklopenou až na doraz, jinak pojistku nelze zmáčknout. Když ji tedy lehce přisunete ke středovému sloupci (snížíte úhel rozevření), můžete pojistku odjistit, nohu více rozevřít a zajistit do několika dalších pozic (zubů). Díky tomu lze stativ nechat ve 4 různých polohách. Jde o standardní rozevření (viz snímek výše o 27°), pak o něco více (o cca 57°), poté o 85° nebo nohu celou překlopit o 180°.


Rollei Compact Taveller No.1 nastavení úhlu rozevření


Tady na snímku vidíte vyklopení o oněch cca 85° a vytažení obou segmentů středového sloupce. Ten někdy působí trochu nejistě (uprostřed občas nedrží úhel, je možné jim kousíček pootočit i přes silné dotažení pojistky), někdy ale drží jako skála a nepodařilo se mi přijít na to, jaká je tu souvislost.


Rollei Compact Taveller No.1 nohy rozevřené o 85 stupňů


Kombinovat můžete různé vytažení nohou i středového sloupce. Nejníže se takto dostanete na výšku 31 centimetrů. Pokud otočíte středový sloupec, můžete pochopitelně s fotoaparátem až na zem.


Rollei Compact Taveller No.1 nohy rozevřené o 85 stupňů 2


To máme za sebou představení spodní části stativu, v další kapitole přejdeme ke kulové hlavě FPH-53P.

Technické specifikace: Rollei Compact Traveller No.1
Stativ
Minimální výška 30 cm
Maximální výška 140 cm
Minimální délka ve složeném stavu 32 cm
Maximální zátěž 5 kg
Počet segmentů 5
Průměry segmentů 22, 19, 16, 13, 10 mm
Hmotnost stativu 0,93 kg
Stativová hlava
Název hlavy FPH-53P
Funkce, konstrukce panoramatická, kulová
Výška 8 cm
Hmotnost 0,28 kg
Maximální zátěž 8 kg
Rozměry destičky 4×4,1 cm
Hmotnost destičky 0,03 kg
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.