reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Revoluční ovládání telefonů: Capture Button na iPhone 16 má být citlivý na stisk i dotyk

19.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Revoluční ovládání telefonů: Capture Button na iPhone 16 má být citlivý na stisk i dotyk
Mnoho fotografů si stěžuje, že mobilní telefony nemají hardwarovou spoušť, ačkoli většina telefonů umožňuje pořizování snímků i tlačítky hlasitosti. Nový Capture Button u iPhonů 16 by toto ale měl poslat na úplně jinou úroveň.
Focení pomocí smartphonů je poněkud odlišné od fotoaparátů. Ve větší míře se používá dotykové ovládání na displeji, naopak hardwarová spoušť je tu obvykle řešená pomocí tlačítek hlasitosti. Tomu ale chybí možnost namáčknutí spouště a aretace zaostření a expozice, i když některé telefony toto měly. Faktem nicméně je, že kvůli nízké hmotnosti telefonů a jejich tvaru takové řešení obvykle nepřinášelo o moc lepší focení, mnohdy spíše naopak. Otázkou je, jak tomu bude u letošních iPhonů 16. Ty totiž mají přinést nové tlačítko Capture Button, které by mělo být nemalou revolucí ve focení pomocí telefonů.
 
To by dle zákulisních informací mělo např. hardwarovým řešením umožňovat okamžité zapnutí aplikace fotoaparátu bez nutnosti spouštění aplikace přes displej, což se sice dá dnes vyřešit i bez odemčení telefonu (výchozí akce tlačítka by měla být konfigurovatelná), nové úniky ale prozrazují další užitečné funkce. Tlačítko by totiž mělo reagovat na stisk i dotyk včetně pohybových gest. Posun prstu doprava a doleva by měl ovládat zoom, lehké namáčknutí by mohlo ovládat zaostřování, výraznější pak spustit záznam nebo focení. Otázkou je, nakolik takové ovládání telefonu přesvědčí fotografy k nákupu nového iPhonu, a zda k těmto telefonům nepřetáhne i některé zákazníky, kteří byli dosud anti-Apple.
 
Připomeňme, že iPhony 16 Pro by měly mít 48MPx snímač pro hlavní modul a nově i pro ultra-širokoúhlou kamerku. Telemodul by měl dostat 5× zoom i pro model Pro (nyní  3×) a ne jen Pro Max (ten už 5× zoom má v dnešní verzi). Bohužel tento modul by měl na 48MPx rozlišení přejít až u iPhonu 17 Pro. Nezodpovězenou otázkou je, zda bude konečně podporovat 4K120p. V tomto je Apple už pozadu, Sony tohle umí už od roku 2022, Samsung přinesl 4K120p nyní u Galaxy S24 představeného před pár dny.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama