Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
Komentáře od RR
Moc pekny a prinosny clanek. Jeste bych udelal par pokracovani o dvojce na trhu, trojce na trhu,... Mesic by se s tim dalo vystacit, ne?
Odpovědět1  1
je dobra, ale co pridat jeden sloupec cena za GB ­- asi by to reklo vice. Moc prace by to nedalo.
Odpovědět0  0
Fyzika plati porad. Kvalita ­(SNR,...­) bude v pomeru aktivnich ploch bunek snimace. Pokud se zlepsi technologie malych snimacu, zlepsi se stejne i u velkych. Plus prichazeji v uvahu i dalsi ­(opticke­) zakony atd.

Bude jen dobre, kdyz zase budou lidi pouzivat to, co chteji a vyuziji a ne to, co jim vnucuje marketing ­(treba situace s DSLR ­- kolik realnych majitelu ji vlastne pouziva v souladu s konceptem DSLR??? ­- vetsina ma jen setak ­- viz prislusne stat. pruzkumy...­).
Tenhle Oly urcite staci na 99% fotek bezneho uzivatele, ale jsou oblasti, kde proste nema sanci.

Prezentuji jen svuj nazor a nikomu ho nevnucuji, jak se mi tu kdosi snazi porad podsouvat. Diskuzi by mel autor clanku vest objektivne a stavet se tak i ke kritice a nauct se akceptovat i jiny nazor. Ne se chovat jako kdyz mu slapnu na kuri oko.
Odpovědět1  0
Argumenty mi nedochazi, ale Vy se vyhybate odpovedim. Tak co treba 10fps, staci mezi tim zaostrit nebo jenom laduje kartu??? Jestli nezaostri, pak je to K NICEMU a to mi nikdo nevymluvi.

Vase agresivita postupne stoupa a uz me s Vami nebavi diskutovat.
Chvate se spise jako placeny agent Olympusu :­-­(­((
Odpovědět0  0
JJ, to je dobry :­-­)­)­)
Porad si myslim, ze zakladem fotaku je aby fotil a rozhoduje kvalita vystupu. A vzhledem k tomu, ze polovodice jsou muj denni chleb, tak klidne reknu, ze na velikosti proste zalezi a 43 snimac byt v nejlepsi kvalite na APSC nema, tak na nejaky vyprodejak. O FF se radeji nebavim. A at se na spatnem zaklade postavi cokoli, stejne to bude jenom vice ci mene vyzdobeny kram.
43 i m43 ­(je to vlastne totez­) ma smysl jako lepsi kompakt, aby se to zduvodnilo malymi rozmery. Pokud ale je to velke jako neco s APSC, tak to nema cenu. Jako extrem 43 systemu uvedu prave E3, ktera je velka skoro jako D700 FF!!
I levna APSC funkcne konkuruje = foti. A s dobrym sklem moc dobre...
Odpovědět2  0
To myslite vazne??? A co treba cil D90 proti D40??? Ja mluvim o BLBINACH ktere pomahaji marketingu prodavat. Treba ­"umelecke­" filtry...
Ja jenom cekam, az standardni vybavou fotaku bude slot na SIM kartu a BT headset na telefonovani.

PS: paradoxne cim levnejsi fotak, tim vice volovin v nem je pribalenych...
Odpovědět2  1
Ja nevim, ale alespon si prectete, co jsem psal, v celem kontextu.
Ta PL1 je jednoucelovka na UW ­(= podvodni­) foceni ­- nikdo nenabidne levnejsi alternativu nez Olympus. Jinak jako normalni fotak to nepouzivam, nestoji za moc ­(porovnavam s D90, D700, D7100, D4­).
Rozmery fotaku jsou mi fuk, nejhorsi je nekam jet a nafotit to blbe ­- riziko nepovedene fotky je s D4 nejmensi ­- co si o tom myslite me nezajima, taham ji ja a ne Vy. I kdyby Oly udelal zazrak s polovicni vahou, fotit jako FF nikdy nebude. Ani jako D90 ­(ta ma cil z D300­). Tak jestli si nekdo za skoro stejne penize poridi FF nebo tuhle srandu, je pouze na nem ­(jo, zbyva jeste nejaka levna Leica...­).
A tech 10fps opakuji je k PRDU, kdyz mezi nimi NEZAOSTRI. Vemte telak a vyfotte mi zvire kdyz bezi proti Vam, pak si povime...
To je vse, na vic nemam silu ani chut. Komu se to nelibi, at si ... koupi m43 fotak :­-­)­))
Odpovědět1  1
Myslim, ze jste nepochopil mne.

1­) Zacinal jsem s Olympusem E3 plus ne­-setova skla. Postupne system umrel a ja se s tim muzu vite co... Jak dopadne m43 je na povazenou, za par let treba stejne jako cely 43. Kazdy tento radoby standard opustil. Jinak nez E3 foti lepe i levna Nikon D90 a vydrzi mi uplne stejne podminky ­- mnohokrat probrano na netu, podivejte se, s cim a jak foti treba V. Krpelik

2­) Vyjmenovavate jako vyhody spousty ficurek, bez kterych se vetsina lidi obejde. Je to jako porovnavat DSLR podle kvality videa... Osobne me na fotaku zajima kvalita vystupu, rychlost a presnost ostreni a expozice ­(vcetne kvality kontinualniho AF­), FPS, velikost bufferu, dva sloty na karty, moznost ulozit vice nastaveni ­(na kartu­) a ergonomie ­(cim vic tlacitek, tim vice Adidas...­). Uvital bych i jinou nez externi GPS. A pak podstatna vec ­- zivotnost systemu. Skla jsou investice na dlouhou dobu a telo je vlastne skoro nejlevnejsi cast systemu = proto jedine CanNik, ostatni jsou nejiste ­(treba zrcadlovky Sony...­).
a­) Odolnost tela je dobra skoro o vsech DSLR bez ohledu na cenu ­(je lepsi koupit drahou odolnou nebo dve lacine?­).
b­) Kolik fotek za rok clovek udela na 1­/8000s ??? Skoro nic... ­(tak F2.8 na slunci...­)
c­) Ne­-100% hledacek se da prezit ­(tech 96­-98% staci, hlavne kdyz neni EVF ale opticky...­)
d­) 10fps neni az zase takova rarita, ale ­- staci mezi tim zaostrit v CAF??? Jinak je to UPLNE k nicemu. Lepsi 5fps s kvalitnim CAF nez 10fps na zaplacani karty.
e­) vyklopny touchscreen ­- take se da prezit bez neho, zvlaste venku na slunci. D4 ho nema a aspon neni co urazit. Obcas staci, kdyz ma velky pozorovaci uhel a dobrou antireflexni upravu, pak se i s nevyklopnym da fotit nad hlavou.
f­) Touchscreen je take fajn do deste, kdyz uz se chlubi vodeodolnosti ­- zkousel jste ho nekdy s mokrou rukou?
g­) Mensi objektivy? Mel jsem ­(no, jeste mam­) E3 a kdyz porovnam skla s FF Nik, tak mi zas ty Zuika tak male nepripadaji. Rozhodne pomer velikosti skel neni adekvatni ­(ne­)pomeru v kvalite orazoveho vystupu. A to radeji nemluvim o sortimentu...
atd....
Proste mi pripada, ze nekomu staci, ze fotak DOBRE foti. Nekdo si je vedom slabiny sveho systemu a proto to kompenzuje spoustou ruznych volovin, ktere jaste pred par lety nikomu nechybely, dokud je kdosi ­"nevynalezl­".
Je mi jedno, s cim kdo a jak foti a nejsem ani nepritel Olympusu ­(koupil jsem PL1 v UW pouzdre ­- nejlepsi pomer ceny, rozmeru a kvality vystupu u UW fotaku a jsem spokojenu­), ale tenhle fotak me proste nenadchnul a s battery gripem uz vypada spise komicky.
Odpovědět1  1
k zrcadlovkam ­- tedy alespon rozmery... Po rade experimentu vyrobil neco, co vypada jako zrcadlovka, velke je to jako zrcadlovka, ostri to jako zrcadlovka a jen ten snimac je mensi... Takze top model 43 se dotahnul na entry level APSC. To je uspech! Jo, a hlavne cenove to stoji jako dve levne zrcadlovky. KDE jsou vlastne vyhody 43 systemu???
Odpovědět3  2
je to fajn, ze vubec nekdo pise takove clanky. Jinak se vetsina publikaci tyka jen papouskovani technickych informaci, recenzi ­(a ­"recenzi­") HW a SW nebo ruznych drbu. Kdysi psal dobre clanky p. Pihan, ale to uz je dost dlouho ­- snad se k tomu jeste nekdy vrati... Jinak kdyz jsem videl svagrovou fotit svoje psy, tak diky za kazdy smysluplny clanek o foceni jako takovem ­- mozna se snizi casem to mnozstvi nekoukatelneho odpadu...
Odpovědět2  0
Jenze s timhle nazorem by se dala vyradit naprosta vetsina fotaku...
Kdyz nekdu udela cosi s F2.0 objektivem tak se vyvesuji vlajky a mluvi v superlativech, to same plati o 10MPx cipech atd. atd. porad dokola...
Odpovědět1  0
Mnohem vic nez velikost cipu a rozliseni by me vadila absence hledacku. Fotil jsem s Penem a na slunci foceni odhadem, video nemozne. Nechci si rypnout, ale proto jsem zvolil nepravem podcenovany Nikon V1.
Odpovědět1  0
Dulezite je, ze si kazdy vybere. Zatim... Bohuzel jako primy dusledek komercni masy vs. ­"zbytek­" je, ze se neustale zdrazuje profi segment nebo obecne cokoli, co je ­"nemasovy­-neglobalni­-nePRC­" produkt ­- auta, fotaky, audiotechnika, ale i potraviny, dovolena ­(nejvetsi luxus je ­"na samote u lesa­", jako opak ­"Bibione­") atd. Pokud by to nezdrazovali, marketingove + reklamni oddeleni to zrusi... Proste za vyjimecnost a neglobalnost v cemkoli si budeme stale vice platit.
Odpovědět0  0
Misto kompaktu jsem koupil Nikon V1. Pres castou kritiku musim priznat, ze foti skvele a pokud je dost svetla, je velmi tezke rozeznat fotku z V1 a D90 ­(s dodanym setakem 18­-105­). Fotim vetsinou do RAW, ale ani JPG neni spatne.
Odpovědět0  0
Jo, ten titulek zni dost divne, ale vsichni co tu pisi maji k foceni nejaky technicky vztah. Vylecila mne svagrova, ktera si poridila uzasny cerveny multifunkcni Canon SX260HS. Jedine technicke udaje ktere zna jsou pocet MPx a rozsah zoomu. Kdyz se dozvedela, ze pocet MPx je jak u me D4 a pro stejny rozsah s sebou taham batoh skel, tak jsem vypadal jak idiot. Preci ona na fotce rozezna take syna od snachy a je jasne videt, ze tahle fotka je z lesa a tamta ze zahrady... A proc vyrobci delaji takove desne fotaky ­- protoze je drtiva vetsina ­"obycejnych­" lidi kupuje. A vypravet v hospode majiteli takoveho klenotu neco o bokehu ­(mi asi kur.a ten cu..k nadava, ne?­) nebo o svetelnosti muze skoncit nedobre... At zije komerce, neklesajici grafy marketingu a at v duchu nasi doby kvantita valcuje kvalitu. Tenhle fotak je jak uzeniny ze supermarketu ­- vypada dobre, ale ...
Odpovědět3  0
RR (79) | 8.11.20119:13|Úvaha: Jediná fotka
Po dlouhe dobe zase jeden clanek, co stoji za precteni i zamysleni. Diky!
Odpovědět0  0
Neni to jen ve foceni, je to neco sirici se celou spolecnosti. Miliony fotek pro nikoho, fastfood co by pes nezral, hypermarkety se zbozim hruzne kvality, filmy po kterych za par let nikdo ani nevzdechne... Kvantita na ukor kvality.
Odpovědět3  0
Technicka kvalite je paradoxne pro vetsinu foticich ­(zamerne radeji nerikam fotografu...­) zcela nepodstatna. Jde o to zachytit cosi, co ma vzteh k jejich momentalni situaci atd. a podelit se okamzite s ostatnimi. Je to dobre nebo spatne? Zalezi na uhlu pohledu, ale nejde jim hlavne o foceni jako takove ­(nakonec i vetsina tech uzivatelu je technicky nekde mimo­), o precizni vysledek atd. Co je ale podle meho mnohem zavaznejsi je klesajici uroven prumerneho uzivatele DSLR ­- mnoho ­"fotografu­" vlastnicich DSLR produkuje masove fotky na urovni kompaktu a zahlcuje jimi galerie, souteze atd. ktere se postupne ­(az na vyjimky­) meni v neprehledna smetiste. A to je skoda...
Odpovědět6  0
Od dob skvelych clanku p. Pihana zase konecne serial, ktery ma napad a je skvele napsany. Mozna nekdy take vyjde tiskem jako ucebnice pro zacatecniky :­-­)­))
Odpovědět2  0
Bohuzel se to tyka i DSLR.
Staci se jen podivat, ve ktere tride DSLR se provadi nejcastejsi obnova sortimentu a co za ­"novinky­" vetsinou pridaji. V profi segmentu ma treba Nikon porad 12MPx fotaky a uzivatelum to nijak nevadi ­(mam D700­), protoze vi, co chteji. Alespon ze v tomto segmentu porad napric znackami prevazuje zdravy rozum.
Naproti tomu v segmentu kompaktu a levnych zrcadlovek vyrobce nabidne cokoli, co je schopne zvysit prodej bez ohledu na vyslednou kvalitu fotek...
Odpovědět1  0
Nejen polovicni cena proti Panasonicu, ale jeste jedna podstatna vyhoda ­- vzhledem k odlisne konstrukci prvni cocky lze pouzit filtry. Moznost nasadit CPL filtr na sirokouhly objektiv neni uplna samozrejmost ­(viz napr. Nikkor 14­-24F2.8, podobna konstrukce jako Panasonic, casto ta moznost moc a moc chybi...­).
Jinak dobra recenze, jako temer vzdy.
Odpovědět0  0
aneb at foti jak foti, pro Barbiny dobry...
Odpovědět1  0
Normalne se techto diskuzi ucastnim zridka, ale co se tyce expedic dle IDIFu ap. mi to pripada jak Japonci v Praze. At si slibuji co chteji, zasadni vec neovlivni ­- a to ze v danou naplanovanou hodinu pujde neco fotit, bude dobre svetlo, zvire laskave prileze a zapozuje atd.
Obdivuji fantasticke zabery stesnane do hodinoveho filmu o prirode on NG, ale kolik usili a casu za tim je!!! Srovnejte filozofii foceni a uroven fotek naseho machra Kamarada s fotoexpedici... Kolik prace da vyfotit jeden sutr v pousti, nez se da fotka prezentovat.
Expedice ano, ale klidne s rodinou a hlavne alespon tyden do jedne male oblasti a pockat si na DOBRE SVETLO.
Odpovědět0  0
Tak jsem k Nik D700 koupil od 14 do 200mm vse v F2.8 ­- cena fotaku byla to nejmensi... 12MPx fotak s profi sklem je rozhodne mnohem lepsi volba nez 16­-18MPx s plastakem ­- jen to zere vic mista na disku, rozliseni na nic. Mam jeste D90 se setakem a vcelku dobrym 70­-300 telezoomem, kdyz jsem lenoch. Ale to je nekde jinde i pres stejne MPx rozliseni. Docela me sokuji kompakty a mobily s 10MPx ­(a vice­) a plastovymi cockami ­- proste jen nastroje na zaplneni HDD soubory, ktere dle extension patri mezi fotky... Nechci byt technokrat, ale vse chce sve.
Odpovědět0  0
Dostavame se pomalu, ale jiste, do situace, kdy i nejlevnejsi DSLR budou potrebovat draha skla, aby se vubec vyuzil jejich potencial. Vlastni DSLR je tak ­(s vyjimkou Nik D3x ap.­) pomalu nejlevnejsi polozka v nakupu...
Odpovědět0  0
At mi slecna promine, ale takovy blabol jsem uz dlouho necetl. Jezdim na lyzich s fotakem uz mnoho let a tak mi pripada, ze dotycna byla snad na lyzich poprve nebo se snazi vylepsit si image pokusem o humor...
Odpovědět0  0
"Nejkratší ostřící vzdálenost je 28,6 cm od roviny objektivu, takže nabízí zvětšení 1:1.­"

Co je to rovina objektivu? Nema to byt nahodou rovina snimace?

Mel byste si davat vetsi pozor na technicke terminy nebo si lepe prelozit originalni info vyrobce...
Odpovědět0  0
" Na druhou stranu to vysvětluje, proč se v digitálních fotoaparátech masivně používají CCD čipy a CMOS je spíše výjimkou.­"

Nechtel jste napsat misto slova fotoaparaty slovo kompakty? Vetsina DSLR ma jiz CMOS chipy. Uspech DSLR Canon je na nich primo postaven, Nikon+Sony+Olympus je pouziva tez ...
Odpovědět0  0
RR (79) | 30.9.200923:59|šišky
Moc pekne, je to focene telakem nebo makro?
Odpovědět0  0
Kruhovy otvor ano, to je jasne, stejne jako prumer kruhu atd. Ale skutecne divny je obrat ­"kruhovy prumer­" ­- asi jako ctvercovy prumer atd. Pokud jste to nepochopil, tak sorry. Ale divne to je...
Odpovědět0  0
... kruhovým průměrem ...

nechci byt hnidopich, ale tohle me pripada v technickem clanku trochu divne. Nebo je jeste ctvercovy prumer?
Odpovědět0  0
Ano, tohle je uz u Nikonu dost dlouho pouzivane.
Moc pekne rozliseni ­- nekdo mi vcera napsal, ze Nikon ­(D3, D700­) ma zoufale male rozliseni 12MPx. Ja tedy nevim, dle ceho tak soudi, ale podle mne nejvice zalezi na sklech, ne na fotaku. Zatimco za stejne ceny dostanete cim dal lepsi fotak, cena skel, ktera rozliseni vyuziji, je porad stejna ­- a vyrobce to samozrejme vi... Tak si kupte DSLR s velkym rozlisenim a dejte na to plastovy ultrazoom za 10 tisic a porovnejte fotky se starsi DSLR s nasazenym kvalitnim sklem. Pak zjistite, ze neni nutne nechat se tlacit vyrobci do novych modelu ­(nalakani na MPx­) ale radeji dlouhodobe investovat jinam.
Jeste jeden postreh ­- vyrobci kompaktu posledni dobou jako novinku ­(!!!­) uvadeji typy s mensim rozlisenim a vetsim chipem ­(treba Canon G11­). Snad si to ale nevynahradi na DSLR...
Odpovědět0  0
Jeste perlicka ­- stahnete si ceskou verzi prospektu od SONY cz. Nadherny preklad, treba :

­- Mimořádně vysoké rozlišení 24,6 efektivního megapixelu
­- dokonalý obrazový výkon
­- SteadyShot INSIDE nabízí 2,5­-4,0 kroky protiotřesového systému
­- displej LCD Xtra Fine fotografické kvality
­- Rychlý, vysoce přesný 9bodový centrální duální kříž AF
­- Sekundární panel displeje připevnitelný na horní část
­- Detekční systém fáze TTL
­- Osvětlovač AF
­- Závěrka : Typ Elektronicky řízená, plochá, s vertikálním pohybem štěrbiny
­- Rozsah rychlosti závěrky ­(v sekundách­) 1­/8000 ­- 30 a žárovka

... atd, proste technik zaplace nad vysledkem. Obcas by to meli dat nekomu precist!!!
Odpovědět0  0
S tim nesouhlasim, puvodne to psali normalne. Toto je moda poslednich cca dvou let. Jesteze je tahle kravina zatim nenapadla u LCD v televizich, monitorech a laptopech.
Odpovědět0  0
... 3,0­" LCD displej s obrovským rozlišením ...

Trochu nadnesene. No, myslim si, ze neni prvni s takovym LCD. Objevuje se navic i u lacinejsich stroju...

Jinak je to 307 200 RGB pixelu, ale vynasobene 3 je to hezci...
Odpovědět0  0
Gramaticka poznamka :

... serfuje po webu ...
... povedený výcvik ...

Jinak bez komentare ­(neni co komentovat...­).
Odpovědět0  0
No, pokud promluvi marketing, tak asi navysi pocet Mpx.
Jinak na prohlizeni na pocitaci je 3Mpx dost, Hodne dobry LCD na NB ma 1200x1950px, tj. 2,340,000px ­- takze jeste neco zbyde. A domnivam se, ze 99% fotek skonci na pocitaci nebo na beznych formatech fotek.
A proc ty 3Mpx je jasne ­- redukce rozliseni ­(a sumu­) bez interpolaci. Proste dosadit prumernou hodnotu. Samozrejme je lepsi udelat hned 5­-6Mpx, ale jak by to cislo na fotaku vypadalo ­- to by bylo neprodejne...
Ale to je porad dokola a lidi to neresi. Cim vic prouzku, tim vic Adidas...
Odpovědět0  0
Neni lehke delat recenzi na kompakty a neurazit vyrobce...
Hezka je uvaha, ze ktere vyplyva ­- koupime 12Mpx fotak proto, abychom radeji fotili v mensim rozliseni. Pak jen pomahej Buh, aby se 4 sousedni pidipixely chovaly jako jeden vetsi s mensim sumem. A mame zase 3Mpx fotacek...
Odpovědět0  0
Takze vcelku nanic. Jeden z nejdulezitejsich parametru fotaku je kvalita provedeni hledacku ­(staci porovnat to nejlepsi od Oly ­- E3 ­- a zaklad FF Nikonu D700 nebo si vzit starou Prakticu, to je rozdil!!!­). Pokud neni klasicky hranolovy hledacek se vsemi jeho nespornymi vyhodami ­(nebo alespon to, co dela Panasonic­), pro koho ten fotak vlastne je??? Pro pratele kompaktu v dobe ultrazoomu velka a draha obluda, zrcadlovkari to otaxuji za posledni ranu 43 systemu. Pri dobre reklamni kampani to mozna nekdo koupi... Jake jsou vlastne SKUTECNE argumenty pro koupi?
Kdyby Oly dotahl 43 snimace na lepsi uroven z hlediska sumu, asi by udelal lepe. Nebo sami poznali, ze v DSLR jim dochazi dech a tak hledaji kudy kam???
Odpovědět0  0
Takze normalni fotaci se radeji poohlednou po novem batohu, ktery jim soucasne FF unese...
Odpovědět0  0
Muzete mi rici, jak bude fungovat hledacek se zoomem? Nebo uzivatel dostane celou sadu hledacku?
Odpovědět0  0
Tohle se da napsat pod kazdou recenzi kompaktu, bohuzel... Nekdy se desim, na co zase nasi marketingovi odbornici prijdou. Je to trochu jak v politice ­- cim vetsi pitomost, tim vetsi sance na uspech.
Odpovědět0  0
Tuhle pripominku s Manesem nectu na netu poprve...
Tak si tahejte po kapsach kompakt, ja zase v batohu svou D700, je to jedno. Ale fotka z kompaktu je po TECHNICKE strance opravdu jinde nez D700 a ji podobne.
Odpovědět0  0
Nepremyslej. Autorka rada pise, to je vse...
Odpovědět0  0
Opet obehrana pisnicka ­- spousta funkci, hezky design, hodne MPx, ..., a jenom par drobnych vad na krase ­- sumi to, relativne nekvalitni optika, pomalu ostri atd.
To neni kritika Olympusu, ale trendu vsech vyrobcu. V podstate nejmene dulezita vlastnost fotaku je dneska kvalita fotky.
Mam mimo jine i Panasonic TZ3 s 10x zoomem. Tech fotek udelanych na dlouhem konci je jak safranu ­- odheduji, ze 90 procent fotek je do 50mm. Kdyby to radeji natahli k sirokemu konci, to by melo smysl, pak nechat RAW a 6Mpx.
Ale to je porad to same. Jen by me zajimalo, kdy a kde to skonci. Vybrat dobry kompakt je obtiznejsi nez koupit dobrou zrcadlovku.
Odpovědět0  0
Preci Dolby Alfa ­(TM­), to vi kazdy Sonak...

Jinak hloubka ostrosti je dost mimo diky F2.8, sum na ISO100 by se snad projevit nemel, jestli se nepletu.
Odpovědět0  0
No, kdyz jsem uvazoval co pod vodu, radeji jsem volil TZ3 a podvodni pouzdro. Machat fotak ve slane vode je kravina a souhlasili s tim i v prodejne, kde mi nabizeli Oly SW. Navic ta kombinace ve vode lehce plave, coz je velice dulezite. Tyhle odolne kompaktiky jdou ke dnu jak sutr.
Diskuze neni o tom, jestli kompakt nebo DSLR, ale o tom, ze diky zlepsovani technologii by mohly fotit skvele, kdyby technici meli volne ruce a nebyli podrizeni marketingu. Bohuzel to pak vypada, ze ono to foti blbe, ale ma to 100 dalsich funkci k nicemu. Prioritni u fotaku je, aby kvalitne fotil. Jestli je ruzovej s lestenym nerezem a cedulkou 12MPx je mi fuk. Objektivy Leica ap. propujcily sve jmeno sestavam, za ktere by se drive stydely. Udelat dobry 10x zoom od 28mm je maly technicky zazrak a kdyz vam nekdo nadiktuje cenu a jeste aby to slo pomalu lisovat z recyklovanych PET lahvi, tak Buh pomahej.
Odpovědět0  0
Kdyby do toho dali 3MPx chip, bude to jeste fotit. Vyvoj kompaktu je typicky kretenismus vynuceny marketingem. Kdeze jsou ty casy kompaktu, u kterych byly nejpodstatnejsi casti objektiv a snimac s malym sumem... Na druhou stranu dost lidi uz pocopilo, ze na opravdove foceni si musi koupit DSLR, protoze z kompaktu jsou fotky cim dal horsi.
Odpovědět0  0
Castecne. Nerozebiral jsem Olyho, ale pravdepodobne tam je jakasi relativne tenka membrana, ktera se rozvlni ­- neco jako kruhy na vode. Takze se nejedna o hloupe vibrace kolmo na optickou osu, ktere nafunguji, ale neco jako kdyz se vyklepe ubrus ­- castice jsou urychlovany ve smeru opticke osy a tak maji sanci se utrhnout z povrchu. Takovym zpusobem se neda rozvlnit pomerne tluste sklo filtru.
No a pak ten efekt oddaleni od snimace ­(neco jako ze prach na cocce objektivu take neni na fotce videt, ale mastny flek uz se projevi­).
Odpovědět0  0
Sorry, jen jsem vracel vetu ­"Než začnete hodnotit a komentovat něco,o čem mnoho nevíte,tak si o tom přečtěte více a nebo se zdržte komentářů­".
Nerikam ze vim vse, ale zase takovy novacek nejsem a co jsem napsal, za tim si stojim.
I ta D700 ma dva rezimy LV, ale moc dobre to nefunguje. Na akcni foto 100% zapomente, pokud nefotite slimaka na lyzich... Doted jsem nenasel situaci, kde by se LV hodilo. Domnivam se ale, ze jedna vec by mohla byt dobra, a to podvodni fotky. Foceni pres hledacek asi musi byt daleko obtiznejsi nez pred display. Ale stejne zatim pouzivam TZ3, davat penize za pouzdro na DSLR se mi nechce.
Odpovědět0  0
Je tam figl nejen s ultrazvukem, ale nepouziva se cast optickych filtru ­(jsou relativne blizko snimace­), ale samostatny prvek, ktery je mnohem dal od snimace a tak se zbyvajici castice uspesne rozostri. Samozrejme u velkych F cisel zase povylezou...
Opravdu to funguje, skoda, ze D700 aj. to nemaji stejne udelane. Ani stara E500 neni tak flekata, aby se musela vycistit.
Odpovědět0  0
Vase arogantni odpoved je trochu mimo.
Predne E3 a cely system znam daleko lepe nez VY, protoze jsem zacinal s E500 a E3 jsem si koupil hned po jejim uvedeni na trh. Mimoto vlastnim i Zuika 7­-14, 14­-54, 50­-200, TC1.4 a TC2, makra 35mm ZD a 105mm a 150mm Sigma. Fotim s tim dost dlouho, nez aby me nejaky redaktorek, co drzel chvilku fotak v ruce rikal, ze nevim o cem je rec. Vim to velmi dobre vcetne toho, kde jsou silne stranky i slabiny jak Nikonu D700, tak Oly E3.
V zadnem pripade nesrazim E3 a fotim s ni dodnes. Zatimco ani jeden Oly nebyl na cisteni snimace, u D700 je to bezna vec. Takze obecne do podminek, kde ­"jde o fotak­" beru radeji E3. Vydrzel fotit i na Sibiri vymrzly na minus 35`C a dokonce i bez problemu s baterii. Nevadilo mu ani preneseni do plus 25`C v hotelu a pak zase ven... Stejne tak vydrzel ­(E500 i E3­) v tropicke dzungli, kde bylo dost teplo a vlhkost 100%. Spolehlivost je vynikajici.
Na druhou stranu ma i sve slabiny a to je ISO200 a dost.
Porovnavat mezi sebou fotaky bez ohledu na velikost snimace je v poradku ­- fotografa zajima vysledek a co je uvnitr je problem vyrobce. Maly snimac zvyhodnuje Oly zase na tele ­- zkuste na FF ekvivalent 50­-200 plus TC2X, tj. rozsah 200­-800mm ­(realne F10­). Nejenze takovy objektiv asi neni, ale i kdyby byl, tezko s nim fotit z ruky... Takze omlouvat neustale Oly za sum a privirat nad tim oci u fotaku, ktery si dela ambice na profi tridu je nesmysl. Navic jako clovek zivici se elektronikou si dovedu spocitat, ze sum bunky Oly neni v pomeru k jeho velikosti ekvivalentni technologii Nikonu a Canonu.
Co se ale posoudit da, tak je kvalita optiky. Nikkory jsou lepsi, nekazi je prilis ani TC2x ­(treba 70_200F2.8 s TC2x je skvela a nakonec asi jedina varianta pro jeste unosny telezoom­).

A jeste k porovnani C5D a D700, tak se na grafy poradne podivejte a prectete si pruvodni text. Navic objektivni porovnani na DxO Mark odpovida vice realite a D700 ma navrch. Pokud ale zohlednite velikost fotocitlive plochy, technologie C a N jsou prakticky shodne, rozdily jsou spise ve zpracovani signalu.

No a jeste pripominka ­- nevim, proc sem motate LV a ostreni v LV. U vsech DSLR je to na prd, pomale jak hlemyzd a nejisty vysledek. Ani poradne nevite, na co se ostri. Pokud se pletu, tak si poslechnete nazoru lidi, kteri foti. LV je lepsi nez nic, ale absence LV by mi pri vyberu fotaku nevadila.

Nikon D700
12.1 million effective pixels
1.4 MP­/cm? pixel density

Olympus E­-30
12.3 million effective pixels
5.1 MP­/cm? pixel density

"12Mpx na FF a 10Mpx na 4­­/3 snímači je 5x větší plocha při skoro stejném počtu pixelů pro D700 a to musí být znát opravdu propastně.­" ­- muzetemi rici, jakym zazrakem jste na to prisel???

Takze kontruji ­- nez budete o necem psat, zjistete si nejen fakta z netu a cizich clanku, ale vente do ruky i fotak. Pokud chcete psat recenzi, pak neopisujte jen data od vyrobce z prospektu, ale prectete si opravdovou recenzi. Nebo se vykaslete na opisovani a piste o osobnich zkusenostech. Clanku jako je Vas je na netu mrte.
Odpovědět0  0
Tedy porovnavat to s dvojcaty D3 a D700, to snad ne?!
D3 a D700 jsou opravdu temer shodne, vcetne snimace a elektroniky, lisi se mechanicky a FW. E3 a E30 maji zcela odlisna streva. Zda se mi, ze E3 se moc nechytla a tak Olympus premysli, jak vycpat mezeru.

Zajimave je ­"Celkem jde tedy o 88 ostřících CCD prvků­" ­- tedy opravdu sverazny vypocet, doporucuji se podivat poradne, co temi zminenymi terminy Oly myslel na jejich strankach ­(porad je ostricich bodu 11­).

Tragedii Olympusu je sum, mohu osobne porovnavat Nikon D700 a Oly E3. I na ISO200 je rozdil v tmavsich partiich propastny.
Odpovědět0  0
Presne tak. Neni to o fotaku, ale o fotce. Pokud ale chci nafotit treba sport, je lepsi mit dobry stroj ­- bude vice z ceho vybrat tech par nej.
Odpovědět0  0
Pokrok nezastavis. Nebo porad jezdis s autem na drevoplyn?
Fotek pribylo o mnoho radu, ale tech kvalitnich je porad jen zlomek. Staci se podivat do zahlcenych fotogalerii, kde davaji lidi cokoli, pokud zvladli zmackniut spoust a pristyp na Internet. Ani se neobtezuji se zakladni upravou fotek, jako WB ap. To same je s urovni fotek v mnoha fotobankach ­- nechapu, jak to tam nekdo vubec muze dat. Zda se mi, ze rovina neni v tom, jestli digital nebo ne, ale v soudnosti autoru fotek.
Odpovědět0  0
Trochu podivne ­- rubrika je Tipy a triky. Tak jsem je hledal, a dozvedel jsem se, ze
- je treba mit fotak a umet s nim fotit, hlavne v rezimu A
- budu si muset casem zlepsovat vybaveni
- mel by byt schopen rychle ostrit a mit dostatecnou kadenci
- pokud budu dostatecne drzy, dostanu se skoro vsude
- technicky dokonale fotky jsou vetsinou obsahove slabsi a je jich vetsina

A jeste dve vety jsou pekne:

Pokud chodíte na některé akce pravidelně a máte slušnou výbavu, časem už vás pořadatelé znají a bez problémů vás pustí,“ dodává fotograf. ... smutna zprava pro mene movite

Teprve s dokonalou znalostí prostředí si lze hrát se správným nastavením zrcadlovky a získat ty správné snímky
... takze pozor na akce, ktere se konaji jen jednou, tam radeji nechodit

Suma sumarum, nechci rypat, ale opet clanek, ktery nam toho moc nerekne. Fotky jsou dobre, ale autor textu be se mel nad sebou zamyslet...
Odpovědět0  0
Tak nejak mi unika, o cem ta ­(serie???­) clanku vlastne je. Prvni jsem bral jako mozna uvod k necemu, co prijde, ale kde nic, tu nic. Prominte mi, ale informacni hodnota clanku je asi jako u projevu nasich poslancu... Nechci autorce brat chut do psani, ale tohle je k nicemu ­- povsechne plky a nic k veci.
Odpovědět0  0
Neco pravdy na tom je. S kompaktem mam vzdy problemy, ze mi kdokoli vleze pred objektiv a je mu to fuk. S D700 a poradnym telakem se mi to jeste nestalo, lide jsou velmi ohleduplni a jednou za mnou dokonce dobehli, jestli si nechci vyfotit toho asi 1,5m dlouheho varana, ktereho jsem marne nahanel, ze je ted u plaze na slunci... Ta psychologie funguje, protoze preci normalni turista by se s takovym bagem v tom vedru netahal!
Odpovědět0  0
To uz jako ze se sem hodi jen debaty na vysoke urovni, treba jestli je lepsi Canon nebo Nikon, CMOS vs. CCD atp? Nekdo proste jen chtel napsat trochu neco jineho a hned hrr na nej...
Odpovědět0  0
Tak nam utesene roste rozliseni jak u kompaktiku, mysli ale vyrobci na to, ze bez odpovidajicich skel je to k nicemu? Neni davno doba, kdy se na 10M zrcadlovku doporucovala vyhradne profi skla a dneska najednou budeme davat levne setaky na 15­-20M DSLR? Mam obavy, ze stejne jako u kompaktu se na optice bude stale vic setrit... Staci si jen porovnat vyvoj setovyc skel za posledni roky ­(stale vice univerzalnich 10x zoomu s pochybnou kvalitou ­"vse v jednom­") s tim, ze kvalitni sklo stoji porad stejne, tedy i nekolikanasobek fotaku.
Odpovědět0  0
Ale uz si zvykli, dokonce rodinka prestala tahat kompakty ­(stejne to pry nema cenu­). A syn uz taha Olympuse E3 take... Jinak s tim baglem na lyzich je to fuska, taham s sebou D700 plus 70­-200F2.8 a TC2X plus 24­-70F2.8. Tak asi 4kg a strach z toho, kdybych s tim hodil hubu.
Jinak preji hodne tolerance a dobre svetlo.
Odpovědět0  0
Ono nejde o slovickareni, ale problem je v systemu ostreni. Specializovany sensor ­(D­)SLR ma pred EVF a jemu podobnymi systemy, kde se vyuziva k AF obrazoveho snimace, zasadne navrch. Zkuste vyfotit sjezdare na lyzich 200­-400m telakem jinak, nez v rezimu kontinualniho ostren a s DSLR ­- rozdily jsou velke i mezi DŠLR ­(ze zkousenuch byl Oly E500 nic moc, E3 podstatne lepsi a nejlepsi je Nikon D700­). Tohle kontrastni AF system nezvladne. A prave zatim nikdo neprisel na to, jak dat separatni AF sensor do EVF, kompaktu atp.
A jeste jedna vec ­- jsem priznivce Olympusu a 4­/3 systemu, ale FF DSLR fakt poskytuje brilantnejsi vysledek, o sumu ani nemluve...
Odpovědět0  0
Single Lens Reflex znamena, ze na rozdil od Flexarety svetlo projde jednim objektivem ­(vymennym nebo ne, proto Single Lens­) a pak se rozdeli tim zrcadlem na dve drahy, odlisne pri mereni a pri expozici ­(Reflex­). Nikde se nemluvi o tom, ze co ma vymenny objektiv je zrcadlovka.
Odpovědět0  0
Neni to zadna zrcadlovka. To zrcatko je klicovy prvek, ktery prepina dve opticke drahy ­- bud se ostri a meri expozice plus je videt obraz v hledacku, nebo se exponuje ­(film, chip­). Nazyvejte tedy tuto kategorii jak chcete, ale zrcadlovka to neni. Je to EVF doplneny o bajonet. Nic vic, nic min. PS ­- proc by nesla zrcadlovka udelat bez vymenneho objektivu? A porad to bude zrcadlovka... Porovnejte to s kompakty na kinofilm ­- nikdy se nehovorilo o jakychsi pseudozrcadlovkach...
Odpovědět0  0
Vcelku zajimavy clanek, ale veta ­"...jelikož už kvalita snímků dosáhla kvality odpovídající klasické fotografii...­" me fakt pobavila. Tedy ­- pokud se budeme bavit o FF DSLR, pak je vysledek jiz srovnatelny ­(nerikam totozny...­), ale pouhym porovnanim fotky z DSLR a sebelepsiho kompaktu je rozdil stale az prilis viditelny ­- paradoxne cim vic MPx, tim vetsi rozdil ­(zvlaste sum a dynamicky rozsah je uplne nekde jnde ­- mam treba Nikon D700 a pokud to srovnam s Panasonic TZ­-3, Sony V3 atd., tak neni o cem diskutovat...­). Nechci rozhodne strhavat kompakty, zacinal jsem s nimi take ­(Sony DSC P5 za skoro 30000,­-­) a fotim s nimi dodnes, ale pokud mi nejde jen o zachyceni momentky ­(v kombinaci s lenosti vlacet s sebou poctive 3,5kg v batohu­), pak je DSLR jasna volba. Vzdycky me dostane situace, kdy se houf lidi vyskrabe nekam na skalu a foti zapad slunce na mobil nebo v lepim pripade na kompakt s bleskem :­-­)­)­). Ti co alespon trochu premysleji, tak si zapnou prislusny motivovy program nebo poloautomat ­- takze pokud se bavime o dalsim vyvoji kompaktu, pak nejvetsi prinos by byl v prvku umele inteligence, ktera by byla schopna odhadnout, co dotycny chce fotit...
Odpovědět0  0
Ano, je to vycuc z kousku manualu od Nikona, kde je neco vlastniho??? Tohle je clanek od pana Piana??? Tedy byli jsme zvykli na lepsi... Hodne lepsi..
Odpovědět0  0
Podstana vyhoda DSLR je hlavne v tom, ze AF vi, na kterou stranu se rozjet a splete se malokdy. To je dane principem. Pokud se jedna o AF na zaklade kontrastu, pak musi hledat ­- muze sice predvidat cosi z historie, ale s nevalnym uspechem.
Odpovědět0  0
Diky za Vas nazor, ze nejsem sam. Souhlasim.
Treba v kapitole o AF bych cekal porovnani ruznych AF od Nikonu a Canonu atd., protoze napr. funkce sledovani objektu pomoci RGB expozicniho snimace muze byt zajimava ­- samozrejme je neco v manualu ­(mam D700­), ale zajimaly by mne napr. prakticke zkusenosti atd. A tech funkci stale pribyva, takze by takove informace nad ramec bezneho manualu by mohly byt velmi uzitecne i pro praxi. Nalpr. D700 nabizi vlastne 4 moznosti C­-AF, ale jejich prakticke osahani je nadlouho a tak clovek uvita kazde doporuceni a zkusenosti druhych.
Odpovědět0  0
Tak nevim ­- serie clanku zacala slibne jako technicky zamerena, ocekaval jsem spise rozebrani nekterych tecickych detailu, zajimavosti, novych trendu ­(napr. o AF ap.­), ale postupne vse sklouzava k tomu, co jste jiz mnohokrat a v daleko lepsi podobe publikoval na netu. Tato posledni cast je fakt cteni pro uple zacatecniky. Melo to tak skutecne byt nebo proste nestihate? Od jineho autora bych to bral, ale od Vas bych cekal podstatne vice...
Nerad bych Vam vzal chut do psani, ale naopak. Pokud to mela byt serie clanku pro zacatecniky, pak se predem omlouvam :­-)
Odpovědět0  0
Dekuji za vysvetleni, tohoto jevu s conou jsem si vsiml ­(jeto videt pri pohledu do objektivu­).
S pozdravem R. Svejka
Odpovědět0  0
Dobry den,
zajimavy clanek. Mam jen dotaz ­- dnes se delaji zoomy s konstantni svetelnosti ­(napr. Nikon 24­-70 F2.8 nebo 70­-200 F2.8­), samozrejme v profi tride. Jak se toho dosahuje konstrukcne? Cetl jsem cosi o sberne cocce, ale neni mi to dost jasne. Vite o tom nekdo neco, jen tak pro zajimavost? Diky.
Odpovědět0  0
Dark current je zbytkovy proud fotodiodou pri nulovem osvetleni ­(funkce materialu, technologie atd. a co je nejhorsi, exponencialne zavisi na teplote­). Spise nez Cerny sum bych jej asi nazval sum za tmy,jak je zvykem v optoelektronice, ale to je jen hrani se slovy. Zajimava vec je, ze pri dlouhe expozici je casto cast snimku svetlejsi ­(napr. jeden roh­). Je to zpusobeno prave zvysenou teplotou, obvykle v miste, kde se odebira signal z chipu pro digitalizaci a kde jsou AD prevodniky, ktere trochu pritapi. Mimochodem, u aplikaci jako kvalitni velkoformatove digitalni steny nebo snimace pro astronomii se snimace chladi peltiery ap. hluboko pod nulu prave kvuli sumu.
Odpovědět0  0
Jen pripominam detail, ze ­"studeny spoj­" neni zpusoben zkratem mezi vyvody ap., ale spatnym pripajenim vyvodu soucastky k PCB ­(oxidy ap.­), tedy jde o jev zcela opacny ­(preruseny spoj­).
S pozdravem R. Svejka
Odpovědět0  0
Bylo by to hezke, ale prirodni zakony bohuzel funguji. Da se spocitat limit, na ktery se lze dostat ­(tepelny sum atd.­) a protoze mimo technologicka vylepseni ­(CMOS vs. CCD, cistota materialu atd.­) je zasadnim parametrem pocet nasbiranych fotonu ­(tj. velikost bunky fotodetektoru­), zazraky se konat nebudou. Jako paralelu bych uvedl sum operacnich zesilovacu ­- za poslednich 20 let se nic zasadniho nestalo, nebot jiz sumi prevazne operacni sit a ne vstupni tranzistor. A tady to bude podobne, vylepsi se mozna algoritmy na zehleni fotek, ale to je vse. Nebo ­- zmenil se nejak zasadne sum snimacu dane velikosti za poslednich par let? Staci porovnat starsi digital s novym pri vypnuti vsech SW vylepseni a zadne zasadni zlepseni se nekona...
Odpovědět0  0
Tak mam obecne dojem, ze pred casem byl hon na megapixely a protoze 12M kompakt uz neprekvapi, tak se jede na ISO. Kdo ma vice, tim lepe. Sice forky budou kvalitni jak z mobilu, ale to asi nikomu nevadi. Takova zvetsenina z 12M kompaktu pri ISO 6400 bude fakt umelecke dilko...
Odpovědět0  0
V dobe 1kg notebooku s HDD radove desitek GB dalsi kram nanic...
Odpovědět0  0
Nejak mi unika, k cemu to pouzit. Lze to nahradit cimkoli praktictejsim ­(notebook­), mensim a mobilnejsim ­(fotobanka ap.­). A 80GB disk je k smichu, kdyz lze jiz koupit do notebooku 250GB disk.
Odpovědět0  0
Jasne, zrcadlovek netreba, budeme jezdit jen s mobilem a fotky budou jak na obrazcich v textu clanku... :­-­(­(
Co je to prosim Vas vysoka kvalita??? Zkousel jsem fotky z par mobilu ­(Sony­-Ericsson, Nokia...­), ale daji se tak rozpoznat tvare, kdo je kdo...
At zije komerce a konzumni fotky o nicem!!! To neni znevazovani rodinnych foto ­(kazdy je ma, at si hraje na umeleckeho fotografa nebo ne­), ale naopak ­- i rodinna fotka by mela mit urcitou uroven, technickou i vytvarnou. Ale s mobilem to fakt moc nejde. Jako prijatelny kompromis beru treba kompakt ­(Panasonic TZ3, Sony V3­), ale snad i ten nejhorsi fotak je lepsi nez mobil...
Odpovědět0  0
Jen k tem spickovym monitorum ­- rozhodne jsou podstatne lepsi nez zminene 2mil bodu. Neni problem sehnat notebook s 1600x1200 bodu, stolni LCD maji mnohem vice ­(ale neco stoji...­). A jeste jedna uvaha ohledne bodu na LCD. Napr. 10MPx fotak ma sice 10mil bodu, ale cernobilych. Pokud pro jednoduchost pominu to, ze je v Bayerove masce 2x vice zelenych pixelu, pak se obraz sklada z asi 3.3mil RGB bodu, ktere v teto interpretaci odpovidaji LCD s 3.3mil RGB bodu ­- a to neni nic nerealneho, protoze i zmineny LCD ma 1600x1200 RGB pixelu a tedy vlastne 1600x1200x3 BW pixelu. Bohuzel to vyrobci matematicky znetvori na 10mil RGB pixelu, ale to vlastne neodpovida realite. Vyjimkou je Foveon ­(SIGMA­), ktery dokaze produkovat R, G a B pixely oddelene. Stalo by za uvahu zkusit, jak se obraz sejmuty takovym snimacem bude jevit po zobrazeni na LCD s poctem R, G a B bunek odpovidajici tomuto snimaci. Teoreticky by nemelo dojit ke zkresleni obrazu prepocitavanim atd. Co si o tom myslite jako odbornik?
S pozdravem R. Svejka
Odpovědět0  0