Samsung ISOCELL JN1: 50MPx snímač s rekordně miniaturními 0,64μm pixely

Samsung ISOCELL JN1: 50MPx snímač s rekordně miniaturními 0,64μm pixely
, , aktualita
Pixely v mobilních snímačích se stále zmenšují a Samsung přišel s rekordně malými. Jeho ISOCELL JN1 má totiž miniaturní pixely o straně délky 0,64 μm. Nechybí však technologie Smart-ISO a ISOCELL 2.0, která má potlačit nevýhody.
K oblíbeným
reklama
Malé pixely sice zvyšují teoretické rozlišení snímků, ale přináší také spoustu nevýhod jako vyšší šum nebo obvykle i trochu nižší dynamický rozsah. Pokud se však využijí softwarové hrátky se slučováním pixelů, snímače dokáží své nevýhody potlačit a přinést i pozitivní výsledky. Nový senzor Samsungu nazvaný ISOCELL JN1 totiž přináší opravdu miniaturní 0,64μm pixely, což už je pod vlnovou délkou některých barev zaznamenávaného světla. Trikem je však to, že primárně má tento 1/2,76” čip s 50MPx rozlišením (8160×6144 pixelů) fungovat v režimu slučování Tetracell, tedy ve 12,5MPx rozlišení. Pak se sloučí 4 pixely do velikosti odpovídající o něco rozumnějším 1,28 μm.
 
Samsung ISOCELL JN1
 
Snímač má technologii ISOCELL 2.0 a duální ISO (dvě nativní citlivosti ISO), takže za dobrého světla využívá nižší základní ISO (případně zesílení základního ISO), při horším světle se přepne na druhý typ obvodů, které dávají nižší šum, než by čip dával na stejném ISO zesílením z nižší základní citlivosti. A aby toho nebylo málo, máme zde i jednosnímkové HDR s využitím Smart-ISO, kdy polovina pixelů funguje v základním režimu pro získání kresby do světel a půlka ve vyšším režimu (s vyšší nativní citlivostí) pro kresbu do stínů. JN1 umí natáčet 12,5MPx video ve 30p, 4K video při 60p, Full HD pak zvládá dokonce při 240p.V plném rozlišení 50 MPx zvládne 10 fps, má elektronickou závěrku a 10bitový AD převodník.
 
Pro zaostřování tu máme Double Super PDAF (fázové ostření), které je znatelně citlivější za horšího světla než u předchůdců. Kvůli malé úhlopříčce se předpokládá nasazení tohoto čipu především u ultra širokoúhlých modulů, tele modulů nebo selfie kamerek vepředu. To však nevylučuje ani použití u hlavního fotoaparátu.
 
Zdroj: samsung.com (1, 2)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ricoh uvedl odolný kompakt WG-7 s funkcí webkamery Ricoh uvedl odolný kompakt WG-7 s funkcí webkamery
Ricoh představil další generaci odolného kompaktu WG-7. Zůstává zde objektiv s 5× optickým zoomem a 20MPx snímač CMOS BSI. Novinkou je nicméně funkce webkamery díky podpoře USB Video Class 1.1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Leica uvedla Leitz Phone 1: smartphone s 1" snímačem Leica uvedla Leitz Phone 1: smartphone s 1" snímačem
Leica zařadila do svého výrobního programu i smartphone. Nese jméno Leitz Phone 1 a nabídne velký 1" snímač s rozlišením 20 megapixelů. Dokonce nabídne i speciální krytku objektivu, který má světelnost F1,9.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon má údajně představit trojici APS-C modelů s bajonetem RF Canon má údajně představit trojici APS-C modelů s bajonetem RF
Znovu se objevují spekulace, že Canon chystá APS-C fotoaparáty s bajonetem RF. Dokonce by mělo jít o trojici modelů pokrývající různé trhy spíše nižšího cenového spektra. Má jít o EOS R7 až EOS R9.
16.6.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Další zvěsti o Nikonu prozrazují možnou budoucnost Další zvěsti o Nikonu prozrazují možnou budoucnost
Mnohé zajímá budoucnost značky Nikon. Nyní se na Internetu objevily další zákulisní informace, které prozrazují, co se na nás chystá. Můžeme čekat nové objektivy i Z9, otazník visí nad low-endovou Z30.
15.6.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Nikon údajně chystá retro model Zfc s APS-C čipem na 28. června Nikon údajně chystá retro model Zfc s APS-C čipem na 28. června
Na Internetu se čím dál více objevují zvěsti o tom, že Nikon velmi brzy představí nový model s APS-C čipem. Původně se mluvilo o Z30, nyní to naopak vypadá na Zfc s retro vzhledem. A mělo by se tak stát už za dva týdny.
14.6.2021, aktualita, Milan Šurkala