Samsung ISOCELL JN1: 50MPx snímač s rekordně miniaturními 0,64μm pixely

Samsung ISOCELL JN1: 50MPx snímač s rekordně miniaturními 0,64μm pixely
, , aktualita
Pixely v mobilních snímačích se stále zmenšují a Samsung přišel s rekordně malými. Jeho ISOCELL JN1 má totiž miniaturní pixely o straně délky 0,64 μm. Nechybí však technologie Smart-ISO a ISOCELL 2.0, která má potlačit nevýhody.
K oblíbeným
reklama
Malé pixely sice zvyšují teoretické rozlišení snímků, ale přináší také spoustu nevýhod jako vyšší šum nebo obvykle i trochu nižší dynamický rozsah. Pokud se však využijí softwarové hrátky se slučováním pixelů, snímače dokáží své nevýhody potlačit a přinést i pozitivní výsledky. Nový senzor Samsungu nazvaný ISOCELL JN1 totiž přináší opravdu miniaturní 0,64μm pixely, což už je pod vlnovou délkou některých barev zaznamenávaného světla. Trikem je však to, že primárně má tento 1/2,76” čip s 50MPx rozlišením (8160×6144 pixelů) fungovat v režimu slučování Tetracell, tedy ve 12,5MPx rozlišení. Pak se sloučí 4 pixely do velikosti odpovídající o něco rozumnějším 1,28 μm.
 
Samsung ISOCELL JN1
 
Snímač má technologii ISOCELL 2.0 a duální ISO (dvě nativní citlivosti ISO), takže za dobrého světla využívá nižší základní ISO (případně zesílení základního ISO), při horším světle se přepne na druhý typ obvodů, které dávají nižší šum, než by čip dával na stejném ISO zesílením z nižší základní citlivosti. A aby toho nebylo málo, máme zde i jednosnímkové HDR s využitím Smart-ISO, kdy polovina pixelů funguje v základním režimu pro získání kresby do světel a půlka ve vyšším režimu (s vyšší nativní citlivostí) pro kresbu do stínů. JN1 umí natáčet 12,5MPx video ve 30p, 4K video při 60p, Full HD pak zvládá dokonce při 240p.V plném rozlišení 50 MPx zvládne 10 fps, má elektronickou závěrku a 10bitový AD převodník.
 
Pro zaostřování tu máme Double Super PDAF (fázové ostření), které je znatelně citlivější za horšího světla než u předchůdců. Kvůli malé úhlopříčce se předpokládá nasazení tohoto čipu především u ultra širokoúhlých modulů, tele modulů nebo selfie kamerek vepředu. To však nevylučuje ani použití u hlavního fotoaparátu.
 
Zdroj: samsung.com (1, 2)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: červenec 2021 Doporučené fotoaparáty: červenec 2021
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala53 komentářů
Corning Gorilla Glass with DX přichází pro fotoaparáty telefonů Corning Gorilla Glass with DX přichází pro fotoaparáty telefonů
Mobilní telefony dnes mají několik fotoaparátů a jejich objektivy je potřeba chránit před poškrábáním. Corning přichází se sklem Gorilla Glass with DX, které přináší vysokou odolnost i vysokou propustnost světla.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Islandský hotel nabízí letenky a ubytování za fotografie s polární září Islandský hotel nabízí letenky a ubytování za fotografie s polární září
Islandský hotel Rangá si připravil zajímavou akci The Night Shift: Lights Catchers Wanted. Nabízí letenky a několikatýdenní ubytování fotografovi, který pro něj nafotí snímky a natočí videa s polární září pro propagační účely.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Pergear 60mm f/2.8 Ultra-Macro přináší zvětšení 2:1 Pergear 60mm f/2.8 Ultra-Macro přináší zvětšení 2:1
Pergear uvedl na trh další zajímavý objektiv. Je jím model 60mm f/2.8 Ultra-Macro 2x a jak už napovídá název, nabídne nadprůměrné 2× zvětšení. Dostupný bude prozatím pro 4 CSC bajonety s APS-C senzory a menšími.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tamron oznamuje vývoj ultrazoomu 18-300mm pro APS-C CSC Tamron oznamuje vývoj ultrazoomu 18-300mm pro APS-C CSC
Společnost Tamron oznámila, že chystá nový ultrazoomový objektiv pro dva APS-C CSC systémy. Konkrétně jde o objektiv 18-300mm a bajonety Sony E a Fujifilm X. Těšit se tak můžeme na velkorysý 16,6× zoom.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů