Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung ISOCELL JN1: 50MPx snímač s rekordně miniaturními 0,64μm pixely

10.6.2021, Milan Šurkala, aktualita
Pixely v mobilních snímačích se stále zmenšují a Samsung přišel s rekordně malými. Jeho ISOCELL JN1 má totiž miniaturní pixely o straně délky 0,64 μm. Nechybí však technologie Smart-ISO a ISOCELL 2.0, která má potlačit nevýhody.
Malé pixely sice zvyšují teoretické rozlišení snímků, ale přináší také spoustu nevýhod jako vyšší šum nebo obvykle i trochu nižší dynamický rozsah. Pokud se však využijí softwarové hrátky se slučováním pixelů, snímače dokáží své nevýhody potlačit a přinést i pozitivní výsledky. Nový senzor Samsungu nazvaný ISOCELL JN1 totiž přináší opravdu miniaturní 0,64μm pixely, což už je pod vlnovou délkou některých barev zaznamenávaného světla. Trikem je však to, že primárně má tento 1/2,76” čip s 50MPx rozlišením (8160×6144 pixelů) fungovat v režimu slučování Tetracell, tedy ve 12,5MPx rozlišení. Pak se sloučí 4 pixely do velikosti odpovídající o něco rozumnějším 1,28 μm.
 
Samsung ISOCELL JN1
 
Snímač má technologii ISOCELL 2.0 a duální ISO (dvě nativní citlivosti ISO), takže za dobrého světla využívá nižší základní ISO (případně zesílení základního ISO), při horším světle se přepne na druhý typ obvodů, které dávají nižší šum, než by čip dával na stejném ISO zesílením z nižší základní citlivosti. A aby toho nebylo málo, máme zde i jednosnímkové HDR s využitím Smart-ISO, kdy polovina pixelů funguje v základním režimu pro získání kresby do světel a půlka ve vyšším režimu (s vyšší nativní citlivostí) pro kresbu do stínů. JN1 umí natáčet 12,5MPx video ve 30p, 4K video při 60p, Full HD pak zvládá dokonce při 240p.V plném rozlišení 50 MPx zvládne 10 fps, má elektronickou závěrku a 10bitový AD převodník.
 
Pro zaostřování tu máme Double Super PDAF (fázové ostření), které je znatelně citlivější za horšího světla než u předchůdců. Kvůli malé úhlopříčce se předpokládá nasazení tohoto čipu především u ultra širokoúhlých modulů, tele modulů nebo selfie kamerek vepředu. To však nevylučuje ani použití u hlavního fotoaparátu.
 
Zdroj: samsung.com (1, 2)


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.