Samsung ISOCELL JN1: 50MPx snímač s rekordně miniaturními 0,64μm pixely

Samsung ISOCELL JN1: 50MPx snímač s rekordně miniaturními 0,64μm pixely
, , aktualita
Pixely v mobilních snímačích se stále zmenšují a Samsung přišel s rekordně malými. Jeho ISOCELL JN1 má totiž miniaturní pixely o straně délky 0,64 μm. Nechybí však technologie Smart-ISO a ISOCELL 2.0, která má potlačit nevýhody.
K oblíbeným
reklama
Malé pixely sice zvyšují teoretické rozlišení snímků, ale přináší také spoustu nevýhod jako vyšší šum nebo obvykle i trochu nižší dynamický rozsah. Pokud se však využijí softwarové hrátky se slučováním pixelů, snímače dokáží své nevýhody potlačit a přinést i pozitivní výsledky. Nový senzor Samsungu nazvaný ISOCELL JN1 totiž přináší opravdu miniaturní 0,64μm pixely, což už je pod vlnovou délkou některých barev zaznamenávaného světla. Trikem je však to, že primárně má tento 1/2,76” čip s 50MPx rozlišením (8160×6144 pixelů) fungovat v režimu slučování Tetracell, tedy ve 12,5MPx rozlišení. Pak se sloučí 4 pixely do velikosti odpovídající o něco rozumnějším 1,28 μm.
 
Samsung ISOCELL JN1
 
Snímač má technologii ISOCELL 2.0 a duální ISO (dvě nativní citlivosti ISO), takže za dobrého světla využívá nižší základní ISO (případně zesílení základního ISO), při horším světle se přepne na druhý typ obvodů, které dávají nižší šum, než by čip dával na stejném ISO zesílením z nižší základní citlivosti. A aby toho nebylo málo, máme zde i jednosnímkové HDR s využitím Smart-ISO, kdy polovina pixelů funguje v základním režimu pro získání kresby do světel a půlka ve vyšším režimu (s vyšší nativní citlivostí) pro kresbu do stínů. JN1 umí natáčet 12,5MPx video ve 30p, 4K video při 60p, Full HD pak zvládá dokonce při 240p.V plném rozlišení 50 MPx zvládne 10 fps, má elektronickou závěrku a 10bitový AD převodník.
 
Pro zaostřování tu máme Double Super PDAF (fázové ostření), které je znatelně citlivější za horšího světla než u předchůdců. Kvůli malé úhlopříčce se předpokládá nasazení tohoto čipu především u ultra širokoúhlých modulů, tele modulů nebo selfie kamerek vepředu. To však nevylučuje ani použití u hlavního fotoaparátu.
 
Zdroj: samsung.com (1, 2)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vaonis Hyperia: hvězdářský fotoaparát s 61MPx full frame čipem Vaonis Hyperia: hvězdářský fotoaparát s 61MPx full frame čipem
Pokud máte rádi astrofotografii a opravdu hodně peněz na účtu, mohl by se vám líbit hvězdářský fotoaparát Vaonis Hyperia. Ten je vybaven full frame snímačem Sony s velmi vysokým rozlišením 61 megapixelů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Doporučené fotoaparáty: září 2021 Doporučené fotoaparáty: září 2021
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala56 komentářů
ProGrade uvedl kartu CFexpress Type A s kapacitou 160 GB ProGrade uvedl kartu CFexpress Type A s kapacitou 160 GB
Od společnosti ProGrade Digital jsme se dočkali nové paměťové karty CFexpress Type A. Tento typ zatím využívá jen málo fotoaparátů, nabízí však vysoké přenosové rychlosti. V tomto případě až 800 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT 7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT
Dalším novým objektivem v nabídce společnosti 7Artisans je extrémně světelný model 25mm f/0.95. Ten je určen pro fotoaparáty se snímačem Micro Four Thirds nebo APS-C. Dovoluje tak dosažení velmi malé hloubky ostrosti.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží
Canon před několika dny představil nový fotoaparát EOS R3 a také dva objektivy, kompaktní 16m F2.8 a telezoom 100-400mm. O novinky je velký zájem, výroba bude mít podle všeho problém, a prodlužují tak seznam nedostatkového zboží.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala