Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung možná vyvíjí 144MPx snímač pro smartphony

18.12.2019, Milan Šurkala, aktualita
Podle vědeckých prací společnosti Samsung to vypadá, že společnost pracuje na 144MPx senzoru pro smartphony. Ten by měl být vyráběn velmi pokročilým 14nm FinFET procesem, což je u snímačů nezvyklé.
Na konferenci IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) prezentovala společnost Samsung svůj další výzkum a hovořila tu o 14nm FinFET výrobní technologii při použití pro výrobu snímačů. Pokud bychom se bavili o procesorech, tam jsme už dávno na 7 nm a brzy tu budou 5nm technologie, ale u čipů pro snímání obrazu jsou tyto hodnoty výrazně jinde (dnešní nejpokročilejší snímače jsou vyráběny 28nm technologií, což je u moderních procesorů dávná minulost). Podle tohoto dokumentu přináší 14nm FinFET proti dnešní 28nm technologii u 12MPx čipu při 30 až 120fps snímání 37% úsporu energie v digitálním zpracování dat a 18% úsporu v analogových obvodech.
 
Samsung logo
 
Pokud by takový senzor měl rozlišení 144 MPx, pak by tyto úspory byly při 10fps snímání dokonce 42 %, resp. 21 %. To napovídá, že Samsung možná už vyvíjí takový senzor a při tomto rozlišení možná přejde od slučování 2×2 pixelů (což by odpovídalo 36 MPx) dokonce na 3×3 pixelů (16 MPx). Pokud by byly zachovány 0,8µm pixely jako u 108MPx senzoru, šlo by o snímač typu 1/1,15", tedy větší než v legendární Nokii 808 Pureview. Toto pochopitelně nemusí znamenat, že se takový snímač představí, nebo že je už aktivně ve vývoji (šlo o simulaci). Ostatně když jsem před mnoha lety na jiné konferenci mluvil s vědci ze Samsungu, tak také teoreticky pracovali na dvouvrstvém organickém senzoru a zatím nic. Zde bych to ale viděl mnohem pravděpodobněji.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.