Samsung možná vyvíjí 144MPx snímač pro smartphony

Samsung možná vyvíjí 144MPx snímač pro smartphony
, , aktualita
Podle vědeckých prací společnosti Samsung to vypadá, že společnost pracuje na 144MPx senzoru pro smartphony. Ten by měl být vyráběn velmi pokročilým 14nm FinFET procesem, což je u snímačů nezvyklé.
K oblíbeným
reklama
Na konferenci IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) prezentovala společnost Samsung svůj další výzkum a hovořila tu o 14nm FinFET výrobní technologii při použití pro výrobu snímačů. Pokud bychom se bavili o procesorech, tam jsme už dávno na 7 nm a brzy tu budou 5nm technologie, ale u čipů pro snímání obrazu jsou tyto hodnoty výrazně jinde (dnešní nejpokročilejší snímače jsou vyráběny 28nm technologií, což je u moderních procesorů dávná minulost). Podle tohoto dokumentu přináší 14nm FinFET proti dnešní 28nm technologii u 12MPx čipu při 30 až 120fps snímání 37% úsporu energie v digitálním zpracování dat a 18% úsporu v analogových obvodech.
 
Samsung logo
 
Pokud by takový senzor měl rozlišení 144 MPx, pak by tyto úspory byly při 10fps snímání dokonce 42 %, resp. 21 %. To napovídá, že Samsung možná už vyvíjí takový senzor a při tomto rozlišení možná přejde od slučování 2×2 pixelů (což by odpovídalo 36 MPx) dokonce na 3×3 pixelů (16 MPx). Pokud by byly zachovány 0,8µm pixely jako u 108MPx senzoru, šlo by o snímač typu 1/1,15", tedy větší než v legendární Nokii 808 Pureview. Toto pochopitelně nemusí znamenat, že se takový snímač představí, nebo že je už aktivně ve vývoji (šlo o simulaci). Ostatně když jsem před mnoha lety na jiné konferenci mluvil s vědci ze Samsungu, tak také teoreticky pracovali na dvouvrstvém organickém senzoru a zatím nic. Zde bych to ale viděl mnohem pravděpodobněji.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Godox uvádí SZ200Bi: 200W zoomovací LED světlo s nastavitelnou teplotou barev Godox uvádí SZ200Bi: 200W zoomovací LED světlo s nastavitelnou teplotou barev
Společnost Godox přichází s dalším novým studiovým světlem. Novinka v podobě modelu SZ200Bi přichází se zoomem, tedy možností měnit úhel svícení. Také zvládne nastavit barevnou teplotu od 2800 K do 6500 K.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canonům EOS R5 a R6 se daří: společnost očekává větší zisky, než předpokládala Canonům EOS R5 a R6 se daří: společnost očekává větší zisky, než předpokládala
Koronavirová pandemie sice tvrdě dopadla na výrobce fotoaparátů, ale možná nebude tak zle, jak se čekalo. Canon totiž už podruhé zvyšuje své predikce pro rok 2020, kdy díky úspěchu EOSů R5 a R6 čeká větší zisky než původně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Fujifilm ukončí výrobu barevného filmu PRO 400H: nejsou materiály Fujifilm ukončí výrobu barevného filmu PRO 400H: nejsou materiály
Další fotografický film to má spočítané. Tentokrát jde o barevný film Fujifilm Fujicolor PRO 400H. Jeho výroba skončí, přičemž primárním problémem by zde nebyl ani tak nedostatek zájmu jako spíše materiálu pro jeho výrobu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Fotograf vytváří netradiční snímky starých přístrojů, které rozbíjí Fotograf vytváří netradiční snímky starých přístrojů, které rozbíjí
Nizozemský fotograf se rozhodl vytvořit netradiční fotografický projekt, kdy ve svém ateliéru zachytil nejrůznější starou elektroniku. Aby toho ale nebylo málo, před vyfocením každý přístroj rozbil. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Costco zruší zbývající fotoslužby ve svých prodejnách Costco zruší zbývající fotoslužby ve svých prodejnách
Mnoho fotografických služeb je už dlouhodobě v úpadku, což dopadlo i na severoamerický řetězec Costco. Ten za měsíc zruší všechna zbývající oddělení pro výrobu fotoproduktů ve svých obchodech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala