Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samyang AF 14mm F2.8 F, autofokus poprvé i pro Nikon

21.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Samyang kdysi vyráběl jen plně manuální objektivy, to se ale poslední dobou mění a rozšiřuje nabídku i o verze s autofokusem. Nový AF 14mm F2.8 F je prvním takovým pro zrcadlovky značky Nikon.
Společnost Samyang postupně rozšiřuje portfolio svých objektivů, kde lze k zaostřování využít i autofokus. Nyní se tak poprvé děje i pro bajonet Nikon F. Konkrétně jde o objektiv AF 14mm F2.8 F, jenž navazuje na již vydané AF verze pro bajonet Canon EF a Sony FE. Při 14mm ohniskové vzdálenosti a podpoře full frame zrcadlovek se tak lze těšit na velmi široký úhel záběru 116,6° (92,8° na APS-C variantách kvůli 21mm přepočtené ohniskové vzdálenosti). Optická konstrukce je dosti složitá, čítá 15 členů uspořádaných do 10 skupin. Mezi nimi jsou 2 asférické členy, 4 HR členy a jeden pak z ED skla.
 
Samyang AF 14mm F2.8 F
 
Světelnost dosahuje solidní hodnoty F2,8 a 7lamelovou irisovou clonu můžete nastavit maximálně na F22. Jak již bylo řečeno, k ostření lze využít i zaostřovací lineární krokový motorek a kdo chce, může stále ostřit i ručně. Minimální zaostřovací vzdálenost činí 20 centimetrů, což znamená možnost dosáhnout maximálního zvětšení 0,15×.
 
Samyang AF 14mm F2.8 F
 
Objektiv má 90,5 mm v průměru a na délku pak 93,1 mm. Jeho hmotnost činí 474 gramů (s oběma krytkami pak 523 gramů). Samyang nezapomněl na povrchovou úpravu UMC zvyšující kontrast a snižující citlivost na odlesky a světelné závoje. Objektiv je také utěsněný, takže by mu nemělo vadit nepříznivé počasí. Doporučená koncová cena je 649,99 britských liber a v prodeji bude od září.
 
Samyang AF 14mm F2.8 F konstrukce
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.