www.digimanie.cz
>
>

Shutterstock smazal BlackBoxu téměř milion videí kvůli porušení copyrightu

Shutterstock smazal BlackBoxu téměř milion videí kvůli porušení copyrightu
, , aktualita
Problémy s autorskými právy se nevyhýbají ani velkým firmám. Společnosti BlackBox byl totiž smazán téměř milion videí nahraných na fotobanku Shutterstock, protože některý z přispěvatelů porušil copyright.
K oblíbeným
reklama
Situace kolem autorských práv mohou být hodně zamotané a nyní se o tom přesvědčili tvůrci systému BlackBox a jeho přispěvatelé. Těm totiž bylo smazáno téměř milion videí z fotobanky Shutterstock kvůli porušení práv. Nejprve si ale vysvětleme, co to je vlastně BlackBox. Jde o jakousi "fotobanku", do které mohou lidé nahrávat svá videa a BlackBox je pak svým jménem nahraje na další fotobanky. Dnes je to Shutterstock, Adobe Stock, Pond5 a VimeoStock. Za to si strhne 15% provizi a pak další 2 % při převodu na účet. Ptáte se, jaký to má smysl? Nemusí to být až tak nesmyslné, jak to na první pohled vypadá.
 
BlackBox logo
 
Fotograf sice přijde o část provize, ale poněvadž jsou jeho videa nabízena pod jedním velkým účtem s ostatními, velmi rychle se dostane do nejvyšších úrovní, což je dnes velkým tématem zejména na Shutterstocku. On je totiž rozdíl, zda se člověk např. se svými stovkami videí bude potácet na hraně 1. a 2. úrovně s 15-20% provizí, nebo zda jako člen BlackBoxGuild bude součástí velkého "poolu" milionu videí, jejichž prodeje celé společenství posunou na nejvyšší 6. úroveň a 40% provizi. Pak i po odečtení 15% provize BlackBoxu kameramanovi stále zbude 34% provize. Navíc video nahraje jen jednou a to se rozešle do 4 fotobank, takže si ušetří i práci. Bohužel vůbec nemá kontrolu nad tím, kde bylo video akceptováno a kde ne, jaké byly důvody zamítnutí, a ani ho pak nelze znovu zaslat a zkusit štěstí podruhé. A právě toto společenství kameramanů nese i další rizika.
 
Podle dosud známých informací to vypadá, že někoho napadlo si přivydělat cizím obsahem a do BlackBoxu nahrál ukradené video, které nebylo jeho, nebo bylo nahráno něco, na co neměl právo (to je ale nepravděpodobné, když prošlo dvěma kurátory). Toto video prošlo kontrolou BlackBoxu, kde je pochopitelné, že kurátor nemůže mít přehled o všech klipech, které se kdy natočily, a schválil ho k uploadu. Video prošlo i kurátorem v Shutterstocku. Jenže poté se ozval skutečný majitel práv a vznesl žádost DMCA, tedy námitku proti porušení autorských práv. Po dobu šetření tak celý účet BlackBoxu zmizel ze stránek Shutterstocku a s nimi i videa lidí, kteří se ničím neprovinili. Na Shutterstocku je nyní 19,2 milionu videí, BlackBox jich měl před smazáním zhruba 890 tisíc. To znamená, že zmizelo zhruba 4,4 % video kolekce Shutterstocku.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V norském obchodě je možné hrát šachy s fototechnikou namísto figurek V norském obchodě je možné hrát šachy s fototechnikou namísto figurek
Fotografický obchod v Norsku na sebe přitáhl pozornost díky netradiční atrakci, kterou zveřejnil na Instagramu. V prodejně postavili velkou šachovnici, na které je možné hrát místo figurek s fotografickým vybavením.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Sony Alpha 1 přináší 8K video i hledáček OLED 9,44M bez blackoutu Sony Alpha 1 přináší 8K video i hledáček OLED 9,44M bez blackoutu
Konkurence na trhu full frame CSC sílí a Sony chce mít nejlepší CSC na trhu. Tím se má stát Alpha 1. Nový fotoaparát přinese 50MPx vrstvený čip, podporu 8K videa, přičemž i to je s oversamplingem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Fotografka vytváří minimalistické autoportréty v zrcadle Fotografka vytváří minimalistické autoportréty v zrcadle
I s minimem rekvizit je možné vytvořit celou sérii zajímavých fotografií. Fotografka Ziqian Liu se tímto heslem řídí při tvorbě svého projektu, v němž při fotografování autoportrétů pracuje s odrazy.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Leica M10-P Reporter dostává grip z kevlaru Leica M10-P Reporter dostává grip z kevlaru
Leica představila speciální limitovanou edici svého dálkoměrného fotoaparátu M10-P Reporter. Novinka sází na nenápadný vzhled v khaki barvě a přidává grip z kevlarových vláken. Ten má časem blednout a dát fotoaparátu jedinečnou patinu.
25.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
Sony zítra představí novinky, možná i full frame RX se zakřiveným čipem Sony zítra představí novinky, možná i full frame RX se zakřiveným čipem
Zítra společnost Sony představí jednu nebo možná několik fotografických novinek, na které láká novým teaserem. Spekuluje se, že by mezi nimi mohl být první fotoaparát značky se zakřiveným senzorem.
25.1.2021, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů