Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Shutterstock spustil generátor snímků pomocí AI DALL-E

13.2.2023, Milan Šurkala, aktualita
Shutterstock spustil generátor snímků pomocí AI DALL-E
Koncem loňského října oznámila fotobanka Shutterstock, že hodlá proniknout na půdu s umělou inteligencí. Nabídla fotky a jiné snímky pro trénování AI, uživatelům fotobanky pak slíbila generování snímků pomocí systému DALL-E. Toto bylo nedávno spuštěno.
Fotobanka Shutterstock je plná kontroverzních kroků a jedním z nich je i využití umělé inteligence. Většina konkurence se k tomu staví odmítavě, Shutterstock naopak nabízí fotografie svých uživatelů jiným týmům k trénování systémů AI. Má totiž obrovskou databázi snímků, které mají pro vývoj AI jednu neocenitelnou vlastnost. Mají klíčová slova. Tento program Shutterstock Datasets oznámil v loňském říjnu a zároveň oznámil i projekt AI-Generated Content. V tomto případě si uživatelé Shutterstocku, kteří kupují snímky, mohou nechat vygenerovat snímek pomocí AI DALL-E.
 
Shutterstock + DALL-E
 
Tato možnost byla před několika dny oficiálně spuštěna a nyní je ve vyhledávání vedle fotografií, vektorů a ilustrací také AI generátor. Stačí popsat, co chcete nechat vygenerovat, a systém vytvoří několik návrhů. Uživatel pak může snímek editovat nebo rovnou licencovat a stáhnout. I v tomto případě dostávají fotografové, jejichž snímky byly základem pro natrénování AI, malou provizi z prodejů.
 
Za rok 2022 mělo podle průzkumu na serveru microstockgroup.com v rámci Contributor Fund, který vyplácí provize za oba projekty s AI, 28 % fotografů výplatu méně než 1 USD, celkově 60 % dostalo do 10 USD a necelých 80 % se vešlo do 20 USD. Dá se předpokládat, že letos budou provize vzhledem ke spuštění generátoru vyšší. Jaké, to uvidíme až v polovině roku, kdy by se měly vyplácet další provize.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.