Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma 35mm F1.4 DG DN Art nyní v nativní verzi pro CSC

27.4.2021, Milan Šurkala, aktualita
Objektiv Sigma 35mm F1.4 DG DN Art byl v roce 2012 nejprve představen pro DSLR, později se objevila i verze pro CSC. Teprve nyní se ale objevila nová varianta, která byla pro CSC přímo konstruována i po optické stránce.
Prvním objektivem oceňované řady objektivů Sigma Art byl objektiv 35mm F1.4 DG DN HSM Art. Ten se objevil snad pro všechny moderní zrcadlovkové objektivy, později byl předělán i pro CSC bajonety Sony a L-Mount. V podstatě šlo ale o stále tentýž DSLR objektiv s prodloužením tak, aby optika byla v takové vzdálenosti od senzoru, na kterou byla konstruována. Nyní ale přichází nová verze 35mm F1.4 DG DN Art, která bude nativním objektivem pro CSC. Má tedy i pozměněnou optiku. Zatímco původní objektiv měl 13 členů v 11 skupinách, novinka má dokonce 15 členů v 11 skupinách, má 2 SLD členy, jeden ELD, FLD a dva asférické členy. Sigma optimalizovala objektiv tak, aby měl co nejmenší zkreslení, aberace, závoje a odlesky (Super Multi-Layer Coating). Díky tomu má být vhodná např. i pro astrofotografii, na kterou se v posledních měsících optimalizuje spousta objektivů (např. od Samyangu).
 
Sigma 35mm F1.4 DG DN Art
 
Na full frame tělech nabídne díky 35mm ohniskové vzdálenosti 63,4° úhel záběru. Světelnost má vynikající hodnotu F1,4. Clonit lze 11lamelovou irisovou clonou až na hodnotu F16, možný je aretovaný i hladký chod. Zaostřovat je možné od 30 cm, maximální zvětšení dosahuje 1:5,4 (tj. 0,185×). K ostření tu slouží krokový motorek pohybující jediným optickým členem, máme tu i konfigurovatelné tlačítko AFL. Novinka bude k dispozici pro bajonety Sony E/FE a L-Mount. Obě verze mají průměr 75,5 mm, délka je pak 109,5 mm pro L-Mount a 111,5 mm pro FE. Hmotnost je pak v obou případech 640 gramů a využití zde najdou 67mm filtry. Dnes je už samozřejmostí vodě a prachu odolná konstrukce. Cena byla stanovena na 899 USD, v balení najdete i sluneční clonu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.