www.digimanie.cz
>
>

Snímač pro vesmírný teleskop LSST s 3200 MPx vyfotil první fotky, např. zeleninu

Snímač pro vesmírný teleskop LSST s 3200 MPx vyfotil první fotky, např. zeleninu
, , aktualita
Už několik let se pracuje na novém vesmírném teleskopu LSST (Large Synoptic Survey Telescope). Snímač pro něj je už hotov. Má rozlišení 3200 megapixelů a tvůrci nyní zveřejnili první snímky z něj.
K oblíbeným
reklama
Už počátkem roku 2015 jsme vás informovali o přípravě nového vesmírného teleskopu LSST (Large Synoptic Survey Telescope). Jeho snímač je nyní hotov a pořídil už několik prvních snímků. Rozlišení činí 3200 MPx a rozměry jsou více než 2 stopy (60 cm) na šířku i výšku. Konkrétně by mělo jít o 63×63 cm, pixely pak mají 10μm velikost. Tento snímač ale není tvořen jediným čipem. Ve skutečnosti jde o 189 menších čipů o něco více než full frame velikosti (cca 42×42 mm). Každý tento čip má rozlišení 16 megapixelů, jde o typ CCD a má být 100milionkrát citlivější než lidské oko (měl by údajně vidět svíčku na tisíce mil). Čipy jsou umístěny do matic 3×3. Těch je zde 21 (rozmístěny jako 5×5 s tím, že zde nejsou ty rohové) a každá stojí 3 mil. USD.
 
LSST snímač
zdroj: stanford.edu, Jacqueline Orrell/SLAC National Accelerator Laboratory
 
Až bude snímač namontován na teleskopu, bude mít s použitým objektivem takový úhel záběru, že by vyfotil 7 Měsíců vedle sebe a na vzdálenost 15 mil (cca 24 km) by byl vidět golfový míček. Instalován bude v Rubin Observatory v Chile, to si ale vyžádá ještě nějakou dobu. Prozatím je v laboratoři SLAC, kde prošel i prvními testy. Musel být ochlazen na -150 °F (tj. -101 °C), což je pracovní teplota snímače. Prozatím nefotil vesmírná tělesa, ale přes 150μm pinhole dírku nejrůznější objekty, mezi kterými byla např. Romanesco (zelenina podobná brokolici a květáku). Na snímky se můžete i podívat, ale moc detailů nečekejte. Mnohem lepší to bude, až se dostane do observatoře v Chile, kam by se fotoaparát měl vydat v polovině roku 2021.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: červenec 2021 Doporučené fotoaparáty: červenec 2021
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala53 komentářů
Corning Gorilla Glass with DX přichází pro fotoaparáty telefonů Corning Gorilla Glass with DX přichází pro fotoaparáty telefonů
Mobilní telefony dnes mají několik fotoaparátů a jejich objektivy je potřeba chránit před poškrábáním. Corning přichází se sklem Gorilla Glass with DX, které přináší vysokou odolnost i vysokou propustnost světla.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Islandský hotel nabízí letenky a ubytování za fotografie s polární září Islandský hotel nabízí letenky a ubytování za fotografie s polární září
Islandský hotel Rangá si připravil zajímavou akci The Night Shift: Lights Catchers Wanted. Nabízí letenky a několikatýdenní ubytování fotografovi, který pro něj nafotí snímky a natočí videa s polární září pro propagační účely.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Pergear 60mm f/2.8 Ultra-Macro přináší zvětšení 2:1 Pergear 60mm f/2.8 Ultra-Macro přináší zvětšení 2:1
Pergear uvedl na trh další zajímavý objektiv. Je jím model 60mm f/2.8 Ultra-Macro 2x a jak už napovídá název, nabídne nadprůměrné 2× zvětšení. Dostupný bude prozatím pro 4 CSC bajonety s APS-C senzory a menšími.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tamron oznamuje vývoj ultrazoomu 18-300mm pro APS-C CSC Tamron oznamuje vývoj ultrazoomu 18-300mm pro APS-C CSC
Společnost Tamron oznámila, že chystá nový ultrazoomový objektiv pro dva APS-C CSC systémy. Konkrétně jde o objektiv 18-300mm a bajonety Sony E a Fujifilm X. Těšit se tak můžeme na velkorysý 16,6× zoom.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů