Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Snímač pro vesmírný teleskop LSST s 3200 MPx vyfotil první fotky, např. zeleninu

, , aktualita
Snímač pro vesmírný teleskop LSST s 3200 MPx vyfotil první fotky, např. zeleninu
Už několik let se pracuje na novém vesmírném teleskopu LSST (Large Synoptic Survey Telescope). Snímač pro něj je už hotov. Má rozlišení 3200 megapixelů a tvůrci nyní zveřejnili první snímky z něj.
Snímač pro vesmírný teleskop LSST s 3200 MPx vyfotil první fotky, např. zeleninu
Už počátkem roku 2015 jsme vás informovali o přípravě nového vesmírného teleskopu LSST (Large Synoptic Survey Telescope). Jeho snímač je nyní hotov a pořídil už několik prvních snímků. Rozlišení činí 3200 MPx a rozměry jsou více než 2 stopy (60 cm) na šířku i výšku. Konkrétně by mělo jít o 63×63 cm, pixely pak mají 10μm velikost. Tento snímač ale není tvořen jediným čipem. Ve skutečnosti jde o 189 menších čipů o něco více než full frame velikosti (cca 42×42 mm). Každý tento čip má rozlišení 16 megapixelů, jde o typ CCD a má být 100milionkrát citlivější než lidské oko (měl by údajně vidět svíčku na tisíce mil). Čipy jsou umístěny do matic 3×3. Těch je zde 21 (rozmístěny jako 5×5 s tím, že zde nejsou ty rohové) a každá stojí 3 mil. USD.
 
LSST snímač
zdroj: stanford.edu, Jacqueline Orrell/SLAC National Accelerator Laboratory
 
Až bude snímač namontován na teleskopu, bude mít s použitým objektivem takový úhel záběru, že by vyfotil 7 Měsíců vedle sebe a na vzdálenost 15 mil (cca 24 km) by byl vidět golfový míček. Instalován bude v Rubin Observatory v Chile, to si ale vyžádá ještě nějakou dobu. Prozatím je v laboratoři SLAC, kde prošel i prvními testy. Musel být ochlazen na -150 °F (tj. -101 °C), což je pracovní teplota snímače. Prozatím nefotil vesmírná tělesa, ale přes 150μm pinhole dírku nejrůznější objekty, mezi kterými byla např. Romanesco (zelenina podobná brokolici a květáku). Na snímky se můžete i podívat, ale moc detailů nečekejte. Mnohem lepší to bude, až se dostane do observatoře v Chile, kam by se fotoaparát měl vydat v polovině roku 2021.