www.digimanie.cz
>
>

Snímač pro vesmírný teleskop LSST s 3200 MPx vyfotil první fotky, např. zeleninu

Snímač pro vesmírný teleskop LSST s 3200 MPx vyfotil první fotky, např. zeleninu
, , aktualita
Už několik let se pracuje na novém vesmírném teleskopu LSST (Large Synoptic Survey Telescope). Snímač pro něj je už hotov. Má rozlišení 3200 megapixelů a tvůrci nyní zveřejnili první snímky z něj.
K oblíbeným
reklama
Už počátkem roku 2015 jsme vás informovali o přípravě nového vesmírného teleskopu LSST (Large Synoptic Survey Telescope). Jeho snímač je nyní hotov a pořídil už několik prvních snímků. Rozlišení činí 3200 MPx a rozměry jsou více než 2 stopy (60 cm) na šířku i výšku. Konkrétně by mělo jít o 63×63 cm, pixely pak mají 10μm velikost. Tento snímač ale není tvořen jediným čipem. Ve skutečnosti jde o 189 menších čipů o něco více než full frame velikosti (cca 42×42 mm). Každý tento čip má rozlišení 16 megapixelů, jde o typ CCD a má být 100milionkrát citlivější než lidské oko (měl by údajně vidět svíčku na tisíce mil). Čipy jsou umístěny do matic 3×3. Těch je zde 21 (rozmístěny jako 5×5 s tím, že zde nejsou ty rohové) a každá stojí 3 mil. USD.
 
LSST snímač
zdroj: stanford.edu, Jacqueline Orrell/SLAC National Accelerator Laboratory
 
Až bude snímač namontován na teleskopu, bude mít s použitým objektivem takový úhel záběru, že by vyfotil 7 Měsíců vedle sebe a na vzdálenost 15 mil (cca 24 km) by byl vidět golfový míček. Instalován bude v Rubin Observatory v Chile, to si ale vyžádá ještě nějakou dobu. Prozatím je v laboratoři SLAC, kde prošel i prvními testy. Musel být ochlazen na -150 °F (tj. -101 °C), což je pracovní teplota snímače. Prozatím nefotil vesmírná tělesa, ale přes 150μm pinhole dírku nejrůznější objekty, mezi kterými byla např. Romanesco (zelenina podobná brokolici a květáku). Na snímky se můžete i podívat, ale moc detailů nečekejte. Mnohem lepší to bude, až se dostane do observatoře v Chile, kam by se fotoaparát měl vydat v polovině roku 2021.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou
Skoro každý chce mít pěkné fotografie z významných momentů svého života. Chris Pain chtěl mít nafocenu a natočenu žádost o ruku na Brooklyn Bridge, ale nešlo to úplně podle plánu. Fotograf, který pořizoval snímky, byl totiž sražen cyklistou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon představil 0,71× speedbooster EF-EOS R 0.71x Canon představil 0,71× speedbooster EF-EOS R 0.71x
Canon představil nový zajímavý produkt. Je jím tzv. speedbooster, tedy konvertor, který rozšiřuje úhel záběru optické soustavy a s tím i znatelně zlepšuje světelnost. Mount Adapter EF-EOS R 0.71x ji zlepšuje o 1 EV.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon koupil superpočítač Fujitsu: více simulací, méně prototypů Canon koupil superpočítač Fujitsu: více simulací, méně prototypů
Společnost Canon chce zapracovat na efektivitě vývoje nových fotoaparátů a objektivů. Proto si zakoupila nový superpočítač Fujitsu PRIMEHPC FX1000, který by měl umožnit testování pomocí simulací a nikoli prototypů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Video: Krokodýl vyděsil turisty, kteří se s ním fotografovali Video: Krokodýl vyděsil turisty, kteří se s ním fotografovali
Zaměstnanci safari parku v Austrálii si udělali legraci ze skupiny šesti turistů, kteří si chtěli pořídit fotografii s krokodýlem. Krokodýl sklapl čelisti návštěvníkům za zády a ti vyděšeně utekli.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Tamron uvedl telezoom 70-300mm F4.5-6.3 pro Sony E/FE Tamron uvedl telezoom 70-300mm F4.5-6.3 pro Sony E/FE
Novinkou společnosti Tamron je nový objektiv typu telezoom 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD (Model A047). Ten je určen pro full frame CSC fotoaparáty Sony, přičemž nabídne kompaktní rozměry a nízkou hmotnost.
25.9.2020, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů