Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony odhalilo AI kameru BRC-AM7 s 1,0" čipem a 4K60p

19.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Sony odhalilo AI kameru BRC-AM7 s 1,0" čipem a 4K60p
Společnost Sony poodhalila připravovanou kameru BRC-AM7, která využívá schopností systémů AI k automatickému zoomování, sledování a kompozici. Má 1,0" snímač a zvládá natáčet UHD 4K video při 60p.
Zatímco kompakty Sony podporu pro 4K60p video nikdy nedostaly, ačkoli snímače samotné v nich použité to u mnoha modelů technicky umožňují a podporují, nová AI kamera BRC-AM7 nabídne 1,0" snímač Exmor RS CMOS schopný záznamu UHD 4K (3840×2160 pixelů) až do snímkovací frekvence 60p. K záznamu se využívá over-sampling z rozlišení 5K podobně, jako je tomu u kompaktu Cyber-shot RX100 VII. Zvládá také 4K HDR záznam a objektiv kamery nabídne 20× optický zoom i digitální Clear Image Zoom (30× ve 4K, 40× ve Full HD). Máme zde také variabilní ND filtr s účinkem od 1/4 do 1/128.
 
 
Zásadní funkcí kamery je ale funkce PTZ Auto Framing, tedy to, že automaticky zoomuje, rozpoznává a sleduje objekty, odhaduje příští pohyb i vybírá kompozice. Něco podobného Sony zkoušelo už před více než 14 lety s kolébkou Party-shot pro kompakt Cyber-shot WX1, nicméně zde to není hračka pro domácí párty, ale profesionální náčiní, které má nabídnout další záznamy z různých akcí, aniž by k jejímu ovládání byl po celou dobu potřeba operátor. Mechanismus pro ovládání natáčení ve dvou osách podporuje rychlosti od extrémně pomalé 0,004° za sekundu (tzn. 1° za více než 4 minuty) až po 180° za pouhou jednu sekundu. Aby se obraz dal snadno párovat s obrazem s jiných kamer Sony, nechybí profily ITU709, 709tone, S-Conetone a S-Log3. Zajímavostí je i možnost předpřipravit si pohyby a kompozici a toto pak vyvolávat.
 
Kamera rozhodně není malá, má 168,7 mm na šířku, 192,3 mm na délku a 225,2 mm na výšku, váží 3,7 kg. Profesionálnímu nasazení odpovídá i konektivita. Máme tu 3G SDI (výstup), 4pin XLR DC (vstup), HDMI (výstup), LAN, 2×VISCA (výstup), optický výstup, 12G SDI (výstup), 3,5mm stereo jack a dva 3pinové XLR vstupy, External Tally, Genlock, TC a dva sloty pro paměťové karty CFexpress TypeA/SDXC (kombinované). Podporován je i protokol free-d, který se využívá v produkci obsahu pro AR a VR. Kamera je zatím ve fázi prototypů a bude představena v roce 2025.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.