www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou

Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou
, , aktualita
Klasická elektronická závěrka přináší mnoho problémů jako je např. kácení svislic při rychlém pohybu. Sony proto vyvinulo CMOS BSI snímač, který má globální závěrku a na tyto neduhy netrpí. Využívá 14bitových A/D převodníků.
reklama
CMOS senzory mají nepříjemnou nevýhodu v tzv. rolling shutter efektu, který lze dobře pozorovat při použití elektronické závěrky zejména ve videu. Jednotlivé řádky se totiž nevyčítají ze snímače ve stejnou dobu a rychlý pohyb se tak může projevit v kácení svislic, gumovém obrazu nebo kouskováním a opakováním objektů (např. u vrtulí letadel).
 
Senzor Sony s globální závěrkou
 
Tento problém řeší globální závěrka, kdy se všechny pixely čtou ve stejnou dobu, nicméně toto řešení není snadné. Senzory s globální závěrkou prezentovaly už i jiné společnosti, v minulosti to byl např. CMOSIS, nebo před pár dny také Panasonic se svým organickým senzorem. Na problému pracuje i Sony, které v těchto dnech představilo CMOS BSI senzor právě s funkcí globální závěrky.
 
Její senzor má zatím jen nízké rozlišení 1,46 megapixelů (1632×896 pixelů) při pixelech o velikosti 6,9 mikrometru. Velikost senzoru je tak 11,3×6,2 mm (trochu méně než 1/1,2" úhlopříčka). Tento čip má však zhruba 1000krát větší počet 14bitových A/D převodníků ve srovnání s běžnými čipy, které by měly takové rozlišení. Proto bylo nutné vyvinout i extrémně úsporné převodníky, aby čip neměl příliš vysokou spotřebu elektrické energie. Tyto převodníky jsou pod pixely a využívá se tedy vrstvená konstrukce. K tomu bylo navíc potřeba přibližně 3 milionů měděných propojení.
 
Snímek ze senzoru Sony
 
Snímač dokáže pracovat s rychlostí až 660 fps. Může fungovat ve dvou různých režimech. Je zde režim low power se spotřebou 654 mW, ten ale trpí na vyšší šum a nižší dynamický rozsah 65,7 dB (cca 11 EV). Režim low noise má zhruba o 40 % nižší šum, přináší také vyšší dynamický rozsah 70,2 dB (cca 11,7 EV), přičemž spotřeba činí 746 mW (o 14 % více).
 
Ve fotoaparátech se s takovým snímačem nesetkáme, na to má příliš malé rozlišení. To je ale dáno i velikostí. Např. při full frame velikosti by už měl rozlišení okolo 18 megapixelů, dynamický rozsah by však patřil k nejhorším. Jde spíše o demonstraci schopností a je pravděpodobné, že technologie z tohoto čipu se později dostanou do skutečných senzorů, které najdeme ve fotoaparátech a kamerách. Nějaký ten rok to ale asi bude ještě trvat.
 
Zdroj: sony.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah? iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah?
Nedávno se na stránkách Digimanie rozhořela diskuze o tom, zda se modernější mobilní telefony mohou např. dynamickým rozsahem rovnat starým zrcadlovkám. Vyzkoušeli jsme tedy iPhone SE a postavili ho proti deset let starému 14,6MPx APS-C čipu.
Dnes, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE
V nabídce ruského výrobce objektivů KMZ se pod značkou Zenit objevuje supersvětelná novinka Zenitar 0,95/50. Podporuje full frame CSC fotoaparáty Sony a slibuje extrémně dobrou světelnost F0,95.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony
Čtvrtým objektivem, který byl představen společností Samyang v rámci 2019 Spring Collection, je model AF 85mm F1.4 FE. Jak už napovídá název, je určen pro Sony CSC fotoaparáty a má i podporu autofokusu.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic
Společnost Lensbaby představila svůj další objektiv řady Edge Optic. Tentokrát jde o širokoúhlý model Edge 35 Optic s 35mm ohniskovou vzdáleností, který je kompatibilní s Optic Swap System, konkrétně s Composer Pro II.
15.3.2019, aktualita, Milan Šurkala