www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou

Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou
, , aktualita
Klasická elektronická závěrka přináší mnoho problémů jako je např. kácení svislic při rychlém pohybu. Sony proto vyvinulo CMOS BSI snímač, který má globální závěrku a na tyto neduhy netrpí. Využívá 14bitových A/D převodníků.
K oblíbeným
reklama
CMOS senzory mají nepříjemnou nevýhodu v tzv. rolling shutter efektu, který lze dobře pozorovat při použití elektronické závěrky zejména ve videu. Jednotlivé řádky se totiž nevyčítají ze snímače ve stejnou dobu a rychlý pohyb se tak může projevit v kácení svislic, gumovém obrazu nebo kouskováním a opakováním objektů (např. u vrtulí letadel).
 
Senzor Sony s globální závěrkou
 
Tento problém řeší globální závěrka, kdy se všechny pixely čtou ve stejnou dobu, nicméně toto řešení není snadné. Senzory s globální závěrkou prezentovaly už i jiné společnosti, v minulosti to byl např. CMOSIS, nebo před pár dny také Panasonic se svým organickým senzorem. Na problému pracuje i Sony, které v těchto dnech představilo CMOS BSI senzor právě s funkcí globální závěrky.
 
Její senzor má zatím jen nízké rozlišení 1,46 megapixelů (1632×896 pixelů) při pixelech o velikosti 6,9 mikrometru. Velikost senzoru je tak 11,3×6,2 mm (trochu méně než 1/1,2" úhlopříčka). Tento čip má však zhruba 1000krát větší počet 14bitových A/D převodníků ve srovnání s běžnými čipy, které by měly takové rozlišení. Proto bylo nutné vyvinout i extrémně úsporné převodníky, aby čip neměl příliš vysokou spotřebu elektrické energie. Tyto převodníky jsou pod pixely a využívá se tedy vrstvená konstrukce. K tomu bylo navíc potřeba přibližně 3 milionů měděných propojení.
 
Snímek ze senzoru Sony
 
Snímač dokáže pracovat s rychlostí až 660 fps. Může fungovat ve dvou různých režimech. Je zde režim low power se spotřebou 654 mW, ten ale trpí na vyšší šum a nižší dynamický rozsah 65,7 dB (cca 11 EV). Režim low noise má zhruba o 40 % nižší šum, přináší také vyšší dynamický rozsah 70,2 dB (cca 11,7 EV), přičemž spotřeba činí 746 mW (o 14 % více).
 
Ve fotoaparátech se s takovým snímačem nesetkáme, na to má příliš malé rozlišení. To je ale dáno i velikostí. Např. při full frame velikosti by už měl rozlišení okolo 18 megapixelů, dynamický rozsah by však patřil k nejhorším. Jde spíše o demonstraci schopností a je pravděpodobné, že technologie z tohoto čipu se později dostanou do skutečných senzorů, které najdeme ve fotoaparátech a kamerách. Nějaký ten rok to ale asi bude ještě trvat.
 
Zdroj: sony.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fujifilm představil titanový X-Pro3 se skrytým displejem Fujifilm představil titanový X-Pro3 se skrytým displejem
Po téměř 4 letech byl představen nový zástupce řady X-Pro od Fujifilmu, model X-Pro3. Ten dostává 26MPx APS-C snímač a titanové tělo, schovává hlavní displej a naopak vylepšuje funkce hybridního hledáčku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon EF 50mm f/1.4 USM Canon EF 50mm f/1.4 USM
Dnes se podíváme na objektiv, který má za sebou už nějaký ten pátek. Jde o světelné sklo Canon EF 50mm f/1.4 USM určený pro full frame zrcadlovky společnosti Canon. Jak si bude vést dnes, v roce 2019?
Včera, recenze, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků
Někdy za podivuhodnou fotografií nestojí úpravy ve Photoshopu, ale chytré triky použité přímo na scéně při vytváření takového snímku. O tom se na svém instagramovém účtu snaží své sledující přesvědčit i fotograf z Barcelony.
22.10.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5 Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5
Společnost Irix přichází s novinkou do svého pomalu se rozšiřujícího portfolia objektivů pro natáčení videa. Tentokrát je tu zbrusu nový Cine 45mm T1.5 s minimálním focus breathingem i zkreslením obrazu.
22.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT
Venus Optics přichází s novým pevným objektivem pro systém Micro Four Thirds. Jde o model Laowa 17mm F/1.8 MFT a má být světelným lehce širokoúhlým objektivem. Navíc potěší velmi kompaktní stavbou.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala