www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou

Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou
, , aktualita
Klasická elektronická závěrka přináší mnoho problémů jako je např. kácení svislic při rychlém pohybu. Sony proto vyvinulo CMOS BSI snímač, který má globální závěrku a na tyto neduhy netrpí. Využívá 14bitových A/D převodníků.
K oblíbeným
reklama
CMOS senzory mají nepříjemnou nevýhodu v tzv. rolling shutter efektu, který lze dobře pozorovat při použití elektronické závěrky zejména ve videu. Jednotlivé řádky se totiž nevyčítají ze snímače ve stejnou dobu a rychlý pohyb se tak může projevit v kácení svislic, gumovém obrazu nebo kouskováním a opakováním objektů (např. u vrtulí letadel).
 
Senzor Sony s globální závěrkou
 
Tento problém řeší globální závěrka, kdy se všechny pixely čtou ve stejnou dobu, nicméně toto řešení není snadné. Senzory s globální závěrkou prezentovaly už i jiné společnosti, v minulosti to byl např. CMOSIS, nebo před pár dny také Panasonic se svým organickým senzorem. Na problému pracuje i Sony, které v těchto dnech představilo CMOS BSI senzor právě s funkcí globální závěrky.
 
Její senzor má zatím jen nízké rozlišení 1,46 megapixelů (1632×896 pixelů) při pixelech o velikosti 6,9 mikrometru. Velikost senzoru je tak 11,3×6,2 mm (trochu méně než 1/1,2" úhlopříčka). Tento čip má však zhruba 1000krát větší počet 14bitových A/D převodníků ve srovnání s běžnými čipy, které by měly takové rozlišení. Proto bylo nutné vyvinout i extrémně úsporné převodníky, aby čip neměl příliš vysokou spotřebu elektrické energie. Tyto převodníky jsou pod pixely a využívá se tedy vrstvená konstrukce. K tomu bylo navíc potřeba přibližně 3 milionů měděných propojení.
 
Snímek ze senzoru Sony
 
Snímač dokáže pracovat s rychlostí až 660 fps. Může fungovat ve dvou různých režimech. Je zde režim low power se spotřebou 654 mW, ten ale trpí na vyšší šum a nižší dynamický rozsah 65,7 dB (cca 11 EV). Režim low noise má zhruba o 40 % nižší šum, přináší také vyšší dynamický rozsah 70,2 dB (cca 11,7 EV), přičemž spotřeba činí 746 mW (o 14 % více).
 
Ve fotoaparátech se s takovým snímačem nesetkáme, na to má příliš malé rozlišení. To je ale dáno i velikostí. Např. při full frame velikosti by už měl rozlišení okolo 18 megapixelů, dynamický rozsah by však patřil k nejhorším. Jde spíše o demonstraci schopností a je pravděpodobné, že technologie z tohoto čipu se později dostanou do skutečných senzorů, které najdeme ve fotoaparátech a kamerách. Nějaký ten rok to ale asi bude ještě trvat.
 
Zdroj: sony.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
21.5.2019, aktualita, Milan Šurkala18 komentářů
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
21.5.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů