www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou

Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou
, , aktualita
Klasická elektronická závěrka přináší mnoho problémů jako je např. kácení svislic při rychlém pohybu. Sony proto vyvinulo CMOS BSI snímač, který má globální závěrku a na tyto neduhy netrpí. Využívá 14bitových A/D převodníků.
K oblíbeným
reklama
CMOS senzory mají nepříjemnou nevýhodu v tzv. rolling shutter efektu, který lze dobře pozorovat při použití elektronické závěrky zejména ve videu. Jednotlivé řádky se totiž nevyčítají ze snímače ve stejnou dobu a rychlý pohyb se tak může projevit v kácení svislic, gumovém obrazu nebo kouskováním a opakováním objektů (např. u vrtulí letadel).
 
Senzor Sony s globální závěrkou
 
Tento problém řeší globální závěrka, kdy se všechny pixely čtou ve stejnou dobu, nicméně toto řešení není snadné. Senzory s globální závěrkou prezentovaly už i jiné společnosti, v minulosti to byl např. CMOSIS, nebo před pár dny také Panasonic se svým organickým senzorem. Na problému pracuje i Sony, které v těchto dnech představilo CMOS BSI senzor právě s funkcí globální závěrky.
 
Její senzor má zatím jen nízké rozlišení 1,46 megapixelů (1632×896 pixelů) při pixelech o velikosti 6,9 mikrometru. Velikost senzoru je tak 11,3×6,2 mm (trochu méně než 1/1,2" úhlopříčka). Tento čip má však zhruba 1000krát větší počet 14bitových A/D převodníků ve srovnání s běžnými čipy, které by měly takové rozlišení. Proto bylo nutné vyvinout i extrémně úsporné převodníky, aby čip neměl příliš vysokou spotřebu elektrické energie. Tyto převodníky jsou pod pixely a využívá se tedy vrstvená konstrukce. K tomu bylo navíc potřeba přibližně 3 milionů měděných propojení.
 
Snímek ze senzoru Sony
 
Snímač dokáže pracovat s rychlostí až 660 fps. Může fungovat ve dvou různých režimech. Je zde režim low power se spotřebou 654 mW, ten ale trpí na vyšší šum a nižší dynamický rozsah 65,7 dB (cca 11 EV). Režim low noise má zhruba o 40 % nižší šum, přináší také vyšší dynamický rozsah 70,2 dB (cca 11,7 EV), přičemž spotřeba činí 746 mW (o 14 % více).
 
Ve fotoaparátech se s takovým snímačem nesetkáme, na to má příliš malé rozlišení. To je ale dáno i velikostí. Např. při full frame velikosti by už měl rozlišení okolo 18 megapixelů, dynamický rozsah by však patřil k nejhorším. Jde spíše o demonstraci schopností a je pravděpodobné, že technologie z tohoto čipu se později dostanou do skutečných senzorů, které najdeme ve fotoaparátech a kamerách. Nějaký ten rok to ale asi bude ještě trvat.
 
Zdroj: sony.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál Canon PowerShot SX740 HS: bytelný univerzál
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek kapesnímu ultrazoomu Canon PowerShot SX740 HS. Ten nabídne velkorysý 40× optický zoom, podporu 4K videosekvencí i možnost manuálního ovládání expozice.
Včera, recenze, Milan Šurkala20 komentářů
Laowa 15mm F2 a 10-18mm i pro Nikon Z a Canon RF Laowa 15mm F2 a 10-18mm i pro Nikon Z a Canon RF
Venus Optics má už poměrně širokou nabídku objektivů a nyní oznamuje další dvě "novinky". Jde sice už o známé objektivy 15mm F2 Zero-D a 10-18mm F4.5-5.6, ty ale budou nově dostupné i pro Nikon Z a 15mm verze i pro Canon RF.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony uvedlo USB hub MRW-S3 a nové SDXC karty Tough Sony uvedlo USB hub MRW-S3 a nové SDXC karty Tough
Sony přichází s novými produkty pro rychlejší workflow při zpracovávání fotografií. Jednak je to Multifunction USB Hub MRW-S3 schopný dosahovat rychlosti až 1000 MB/s, jednak nové karty SDXC Tough.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nová Sigma 14-24mm F2.8 dostává NPC vrstvy Nová Sigma 14-24mm F2.8 dostává NPC vrstvy
Třetím novým objektivem, který představila společnost Sigma, je model 14-24mm F2.8 DG DN | Art. Zajímavý je použitím spousty speciálních optických členů a zbrusu novými povrchovými vrstvami NPC.
12.7.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Sigma uvedla objektiv 35mm F1.2 DG DN Art pro CSC Sigma uvedla objektiv 35mm F1.2 DG DN Art pro CSC
Další novinkou na poli objektivů od Sigmy je vysoce světelný model 35mm F1.2 DG DN | Art. Má složitou optickou konstrukci, 17 členů včetně asférických a typu SLD, přináší však také překvapivě velké rozměry i vysokou hmotnost.
12.7.2019, aktualita, Milan Šurkala