Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou

20.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Klasická elektronická závěrka přináší mnoho problémů jako je např. kácení svislic při rychlém pohybu. Sony proto vyvinulo CMOS BSI snímač, který má globální závěrku a na tyto neduhy netrpí. Využívá 14bitových A/D převodníků.
CMOS senzory mají nepříjemnou nevýhodu v tzv. rolling shutter efektu, který lze dobře pozorovat při použití elektronické závěrky zejména ve videu. Jednotlivé řádky se totiž nevyčítají ze snímače ve stejnou dobu a rychlý pohyb se tak může projevit v kácení svislic, gumovém obrazu nebo kouskováním a opakováním objektů (např. u vrtulí letadel).
 
Senzor Sony s globální závěrkou
 
Tento problém řeší globální závěrka, kdy se všechny pixely čtou ve stejnou dobu, nicméně toto řešení není snadné. Senzory s globální závěrkou prezentovaly už i jiné společnosti, v minulosti to byl např. CMOSIS, nebo před pár dny také Panasonic se svým organickým senzorem. Na problému pracuje i Sony, které v těchto dnech představilo CMOS BSI senzor právě s funkcí globální závěrky.
 
Její senzor má zatím jen nízké rozlišení 1,46 megapixelů (1632×896 pixelů) při pixelech o velikosti 6,9 mikrometru. Velikost senzoru je tak 11,3×6,2 mm (trochu méně než 1/1,2" úhlopříčka). Tento čip má však zhruba 1000krát větší počet 14bitových A/D převodníků ve srovnání s běžnými čipy, které by měly takové rozlišení. Proto bylo nutné vyvinout i extrémně úsporné převodníky, aby čip neměl příliš vysokou spotřebu elektrické energie. Tyto převodníky jsou pod pixely a využívá se tedy vrstvená konstrukce. K tomu bylo navíc potřeba přibližně 3 milionů měděných propojení.
 
Snímek ze senzoru Sony
 
Snímač dokáže pracovat s rychlostí až 660 fps. Může fungovat ve dvou různých režimech. Je zde režim low power se spotřebou 654 mW, ten ale trpí na vyšší šum a nižší dynamický rozsah 65,7 dB (cca 11 EV). Režim low noise má zhruba o 40 % nižší šum, přináší také vyšší dynamický rozsah 70,2 dB (cca 11,7 EV), přičemž spotřeba činí 746 mW (o 14 % více).
 
Ve fotoaparátech se s takovým snímačem nesetkáme, na to má příliš malé rozlišení. To je ale dáno i velikostí. Např. při full frame velikosti by už měl rozlišení okolo 18 megapixelů, dynamický rozsah by však patřil k nejhorším. Jde spíše o demonstraci schopností a je pravděpodobné, že technologie z tohoto čipu se později dostanou do skutečných senzorů, které najdeme ve fotoaparátech a kamerách. Nějaký ten rok to ale asi bude ještě trvat.
 
Zdroj: sony.net


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.