Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony uvedlo mobilní snímače Lytia včetně 1/0,98" verze

19.6.2023, Milan Šurkala, aktualita
Sony uvedlo mobilní snímače Lytia včetně 1/0,98" verze
Sony uvedlo novou řadu mobilních snímačů Lytia. Ty byly oznámeny už na konci loňského roku jako náhrada řady IMX a nyní společnost oznamuje rozšíření nabídky o 5 nových senzorů s rozlišením okolo 50 megapixelů.
Do nových mobilních telefonů mohou být používány i snímače Sony Lytia. Společnost je představila v listopadu loňského roku a patrně nahradí řadu IMX, která se dosud používala od velkých fotoaparátů až po fotomobily, nemluvě o průmyslovém nasazení. Nabídku nyní rozšiřuje 5 nových snímačů, přičemž všechny jsou typu CMOS a mají vrstvenou technologii. Některé těch vrstev mají dokonce více.
 
Sony Lytia
 
Nejmenším modelem bude 1/2,93" snímač LYT500. Jeho rozlišení bude 50 MPx jako u většiny ostatních a má mít miniaturní 0,6µm pixely. Je zamířen na pořizování selfie snímků a díky extrémně nízké spotřebě i pro always-on funkcionalitu. O něco výše zamíří 1/1,953" senzor LYT600. Ten tedy zhruba odpovídá třídě 1/2" snímačů, kde bude pravděpodobně určen jako hlavní snímač pro levnější telefony nebo jako snímač pro vedlejší fotomoduly u těch dražších. Vyznačuje se např. autofokusem na všech pixelech a také má 50 MPx.
 
Dále tu máme populární velikost a nový 1/1,56" snímač LYT700. S rozlišením 50 MPx nabídne dobrý kompromis mezi rozlišením a velikostí pixelů (1,0µm, slučované do 2,0µm) a má poskytovat dobré obrazové výsledky, HDR snímání, a to vše v kompaktních rozměrech. 1/1,43" senzor LYT800 je sice jen o trochu větší, ale díky své 2vrstvé struktuře snímačů Exmor T poprvé prezentované u Sony Xperia 1 V by měl nabízet výkon mnohem větších 1" čipů s dosažením velmi vysokého dynamického rozsahu. V tomto případě jde o čip s efektivním rozlišením 53 MPx.
 
Vlajkovou lodí pak bude obrovský 1/0,98" snímač LYT900. Ten tedy mírně přesahuje 1,0" velikost, jeho rozlišení je 50 MPx. Určen je především pro nejdražší telefony, vlajkové lodě jednotlivých výrobců.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.